Megahrozby

Megahrozby

Tisk

megahrozby perex"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

 

 

Koncem září vychází v nakladatelství LEDA Roubiniho nejnovější kniha Megahrozby - Deset nebezpečí, kterým čelí lidstvo v 21. století, a jak je překonat. Aktuální dílo, v originále publikované koncem roku 2022, reflektuje světovou situaci včetně covidu a války na Ukrajině očima ekonoma.

Autor si všímá hrozeb, které vyplývají ze zadluženosti západních zemí a jejich finanční nestability, selhání soukromého i veřejného sektoru, sporné demografické politiky ovlivněné migrací. Rozebírá potenciální geopolitické, technologické a environmentální katastrofy. Klade si otázku, jak vše ovlivní umělá inteligence, a zda je hrozbou nebo příležitostí. Máme se připravit na neobyvatelnou planetu nebo přijde nová studená válka? A čeká nás pochmurný osud nebo lze tyto katastrofy odvrátit?

O autorovi

Nouriel Roubini (1958) je americký ekonom íránského původu narozený v Turecku. Vyrostl v Miláně, kde vystudoval ekonomii. Ve studiích pokračoval na Harvardu, učil na univerzitě v Yale, pracoval pro Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, FED a izraelskou centrální banku. Stal se mediálně známým, když předpověděl americkou hypoteční krizi z roku 2007 a následnou globální ekonomickou krizi. V roce 2009 ho časopis Foreign Policy označil za čtvrtého nejvlivnějšího intelektuála světa.

Politika versus ekonomika

Kniha vychází v edici Agora, která se zaměřuje na polemická díla. Autorova síla je v teoretických znalostech ekonomie a v tvrdých datech z historie i současnosti americké, evropské i ostatních světových ekonomik. Tam, kde přidává svůj ideologický pohled, sám bývá řazen k neokeynesiánské škole, by s ním bylo možné někdy polemizovat.

Megahrozby krest

Foto ze křtu knihy, stojící ředitel nakladatelství dr. Rudolf  Červenka, sedící host vpředu Benjamin Kuras

Roubini v této práci vhodně kombinuje ekonomickou teorii s historickou analýzou notoricky známých i (českému čtenáři) téměř neznámých příkladů, ze kterých bychom si měli vzít ponaučení. Předností knihy je vysoká odbornost, která ale vůbec nevylučuje srozumitelnost i pro čtenáře, který není ekonomem. K dobré čtivosti knihy výraznou měrou přispěl i skvělý, vytříbený překlad Aleše Valenty.

Knihu vysoce ocenil Nicholas Taleb, autor Černé labutě: "Roubini lehce proniká do nejzávažnějších problémů... Tak výstižný a přiléhavý popis světové politicko-ekonomické situace jsem jinde nenašel." Posuďte sami.

Z knihy:

"Vlády, které se nedokáží postarat o své obyvatelstvo, dlouho nepřežijí. Chaos vytváří prostor pro prázdné sliby autoritativních politiků, vyzbrojených populistickými slogany a dobrovolnickými bojůvkami."

"Dospěli jsme na pokraj dluhového supercyklu. Uvolněná monetární a fiskální politika nyní přivolává katastrofu." "Připravte se na stagflaci." "Říkejme nadcházející krizi velká stagflační dluhová krize." "Očekávejme chaos a finanční nestabilitu v době, kdy probíhá znehodnocování měn..., kdy se Evropská měnová unie nakonec zhroutí,... a dolar se ocitá pod stále větším tlakem."

"Nazývejte mě svéhlavým opozičníkem, ale jakmile slyším prohlašovat prominentní odborníky 'poslyšte, tak to není', moje obavy se jen prohloubí."

Agora je místo k diskusi

Stanou se Megahrozby stejným megahitem edice Agora, jako byly v minulých letech nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost autorů, namátkou vybírám, Douglas Murray, Yoram Hazony, Robert Kotzian, Aleš Valenta, Christopher Caldwell?

Nouriel Roubini v knize Megahrozby popisuje celkem 10 nebezpečí, kterým jako lidstvo čelíme ve 21. století, a přináší 2 různé scénáře jejich řešení. Nemusíme s autorem ve všem souhlasit, ale zamysleme se, jaké řešení zvolit.

megahrozby
Megahrozby - Deset nebezpečí, kterým čelí lidstvo v 21. století, a jak je překonat (Megathreads - Ten Dangerous Trends that Imperil our Future, and how to Survive them)
Autor: Nouriel Roubini
Překlad: Aleš Valenta
Žánr: Literatura faktu, ekonomie, politika
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o., edice Agora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 424

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: Nakladatelství LEDA
https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=948
ISBN:978-80-7335-881-5


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mory Kante: “Věc, kterou bych chtěl změnit je konec chudoby a hladu v Africe a ve světě”

mory kante 200Nepřehlédněte tento unikátní rozhovor s interpretem s názvem Mory Kante, který je headlinerem pražského Respect festivalu, ale obohatí vás informacemi o Africe, jejich hudbě i problémech. Sám Mory K...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Na scénu přichází Crew2 č. 42!

Crew 200Nové a nabušené číslo jediného českého magazínu, který se věnuje komiksové tvorbě, Crew2, láká hlavně na novou „literární“ sérii Mezi řádky, ale rozhodně si pošmáknete i na dalších laskominách…

 

...

Literatura

Jak komunikovat se svým psem

Nestekej-na-sveho-psa Tomas 200V prvé řadě na něj neštěkejte, alespoň tohle doporučuje Tomáš Nushart titulem své knihy „Neštěkej na svého psa“ s podtitulem „Manuál láskyplné a efektivní výchovy“. Neštěkejte znamená vždy se snažte, aby pes p...

Divadlo

Svezte se Tramvají do stanice Touha

altDne 5. dubna Divadlo pod Palmovkou uvedlo premiéru legendárního představení Tramvaj do stanice Touha. Silné psychologické drama v exkluzivním hereckém podání pod skvělou režisérskou taktovkou má za sebou už i druhou premiér...

Film

Film Zkrocená hora má deset let

zkrocena hora 200To mezi náma je na teď. Já teplej nejsem. - Já taky ne...  Kdo z filmových fajnšmekrů by si nevzpomněl na deset let starý americký film Zkrocená hora, který v sobotu 28. února reprízoval druhý program České televize.  I když snímek zí...