Zuzana Havlíková: „Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost.“

Zuzana Havlíková: „Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost.“

Tisk

zannia 200U příležitosti akce Sušice Móda a Řemeslo, kde se bude konat módní přehlídka udržitelné módy a také celodenní market plný českého designu a charitativní bazar, vám přinášíme rozhovor s návrhářkami, které se zde představí. První z nich je Zannia – Zuzana Havlíková.


Zuzana Havlíková ve svém krámku v Klatovech věnuje veškerou péči všem, kteří hledají svůj vlastní osobitý styl. Snaží se vždy najít takový kousek, který zapadne do šatníku tak, aby se v něm žena cítila pohodlně a sebevědomě. Ve svém studiu chtěla Zuzana vytvořit místo, kam se budou spokojené zákaznice rády vracet a užívat si svůj nákup. Díky pozitivním reakcím okolí se domnívá, že se jí tento sen splnil. Díky práci, která ji baví, může dělat pro lidi kolem sebe svět krásnějším, barevnějším a jemnějším.

Jak vznikl nápad na založení vlastní módní značky? Co bylo prvotním impulsem?

Před 12 lety jsem měla v Klatovech obchod s komisním výkupem a prodejem oblečení. Obchod fungoval 4 roky. Vykupovala jsem oblečení od zákaznic, ale nebyla jsem úplně spokojená s kvalitou a střihy, které mi zákaznice přinášely. Nápad na založení vlastní značky mi vnuknul můj ex-manžel. Stěžovala jsem si, že se mi v obchodech nic nelíbí a nemám co nosit. Jeho napadlo, ať si tedy něco sama navrhnu a ušiju. Mně se ten nápad velmi líbil. Nakreslila jsem první modely a mým zákaznicím se líbily. Pak jsem si našla švadlenky a s těmi spolupracuji dodnes. Spolu jsme ušily první kolekci a představily ji veřejnosti na módní přehlídce. To bylo v roku 2015. Tak vznikla Zannia.

Pro jaké zákaznice jsou vaše modely? Co žena vyjadřuje tím, že nosí vaši značku?

Moje modely jsou pro všechny ženy bez rozdílu velikosti i věku. Šijeme od velikosti 32 do velikosti 54. V poslední době i dětské modely, aby se maminky mohli sladit ze svými dcerami. Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost. Je to pro mě velmi důležité i při navrhovaní modelů. Všechny moje modely jsou velmi ženské a zdůrazňují postavu. Samozřejmě jenom tak, jak zákaznice chtějí.

Čím se vyznačují vaše modely? Dá se nějak najít vaše stopa, nebo je něco, co musejí mít, jaké musí být?

Jak už jsem zmínila, moje modely jsou velmi ženské. Sama mám velmi ráda módu první republiky. Miluju šaty, to je pro mě kousek, který z každé ženy urobí ŽENU. Dále musí být pohodlné a z příjemného materiálu. Aby v nich zákaznice mohly strávit celý den bez jakýchkoliv omezení. Ideálně jít ráno v šatech pohodlně do práce, s dětmi do školy, a odpoledne s kamarádkou na kávu nebo večer se správnou obuví do divadla nebo na večeři. Mám taky ráda barvy a hravost, takže většina mých modelů je barevná či s veselými vzory. Aby vám rozveselily den hned ráno, když si je obléknete.

Zannia 1

A kde berete inspiraci? Nebo máte nějaký speciální rituál při tvorbě a navrhování?

Inspiraci nacházím úplně všude. Na začátku to bylo hlavně, když jsem viděla něco zajímavého. Hezkou starou budovu, zahradu nebo i starý kroj. Teď, když často navrhuji i pro konkrétní zákaznici, tak je to právě ona a její osobnost, popřípadě příležitost, kam bude konkrétní model nosit. Žádný speciální rituál nemám, ale když přemýšlím, často mně nápady „chodí“ za volantem a na červené. Stojím na semaforu a pozoruji okolí a „něco“ mě napadne. V ten moment jsem ráda za aplikace v telefonu a možnost si nápad okamžitě zaznamenat.

Jak dlouhá je pro představu cesta od návrhu k výsledku?

To je různé. Záleží, co nastane jako první. Jestli se mi líbí látka, kterou vidím a hned vím co bych z ní ušila. To je cesta krátká a za pár dní máme model hotový. Nebo navrhnu úplně něco nového a pak hledám u dodavatelů materiál, který by byl vhodný. Když už mám materiál, ušijeme první vzorek, vyzkoušíme ho na pár zákaznicích, vychytáme a upravíme nedostatky. Vyvzorujeme velikosti, opět vyzkoušíme, jak sedí různým typům postav, popřípadě doupravíme. Pak sama nový model párkrát obléknu a vyperu, abych věděla, jak se materiál chová při častém používaní. Tento proces zabere většinou pár měsíců. Proto novou kolekci připravuji i půl roku dopředu.

Zájem veřejnosti o pomalou módu roste. Pozorujete tento trend i ve svém podnikání?

Ano, je vidět, že si zákaznice rády koupí kvalitnější oblečení od českých nebo slovenských značek než oblečení z obchodních center tzv. fast fashion. Jsem ráda, že tento zájem je stále vyšší a vyšší. Zákaznice si uvědomují, že kvalitnější oblečení jim vydrží déle a ještě podpoří lokální trh.

Nepřehlédněte naši velkou soutěž s fashion přehlídkou

Jak byste definovala udržitelnost? Je pro vás důležitá?

Všichni bychom měli všichni žít tak, aby populace, která bude na planete po nás (naše děti a jejich děti), měli stejné podmínky pro život jako my. Když budou lepší, bude to jen dobře, hlavně aby nebyly horší. K tomu můžeme přispět všichni, tím, jak žijeme teď. Udržitelnost je pro mě důležitá. Ve své tvorbě používám materiály od slovenských a českých dodavatelů. Švadlenky, které šijí modely Zannia jsou z Plzeňského kraje, šijeme tedy lokálně. Nevyhazujeme ani kousek látky a vše zpracujeme na originální modely nebo je dáme na další tvoření dětem.

zania susice final

V březnu vás čeká autorská módní přehlídka na akci Sušice Móda a Řemeslo. V jakém duchu bude vaše show a na co byste diváky a naše čtenáře nalákala?

Do Sušice se velmi těším, připravila jsem pro diváky novinky. Nový střih šatů s originálním límcem. Taky představíme část nové kolekce s názvem SIGNATURE, na které pracuji už pár měsíců, konkrétně to budou sukně v zajímavém asymetrickém střihu a veselých barvách. Ale taky dlouhé kabátky na jaro ve stylu bomber bundy. Kromě těchto modelů uvidí diváci i naši klasiku, a to šaty různých střihů. Sportovní, ležérní, elegantní, ale i retro košilové šaty inspirované právě první republikou.

Jaké máte plány do budoucna? Můžete prozradit, co chystáte?

Hmm, plány mám různé, uvidíme, které se mi podaří uskutečnit. V minulem roce se mi život obrátil vzhůru nohama, kvůli nemoci mého malého syna. Uvědomila jsem si, že to velmi změnilo i můj pohled na podnikání a značku. Mé návrhy jsou teď úplně jiné, než bych si dříve uměla představit. Sama se velmi těším na to, co nám budoucnost přinese. Ale určitě můžu prozradit, že se chystáme jako každý rok navštěvovat design markety po republice a taky plánujeme vánoční prodejní mini trh v Zannii.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se vám vše daří!

Zannia2

Více o Zuzaně najdete zde:

https://www.zannia.cz/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064229580546
https://www.instagram.com/zannia_klatovy/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Miluji Vás!“ vzkázala svým fanouškům spisovatelka Jenny Han

jenny han perexV pražské Meet Factory proběhl letos druhý ročník knižního festivalu pro děti a náctileté.

Naší redakci se poštěstilo „ulovit“ rozhovor s jednou z hlavních autorek letošního ročníku Humbook Fest, Jenny ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Mým cílem v tanci je práce s emocemi

Seidlerova 200Nicole Seidlerová se tanci věnuje již od svých raných let. Ve stejné době, kdy byla přijata na AMU, začala v Praze vyučovat lekce moderního a klasického tance. Zazářila v muzikále „Addamsova rodina“, v českých videoklipech a spolu s tím se pr...


Literatura

Julia Childová - Umění francouzské kuchyně

umen 200Podtitulem této knihy je „Světoznámá bible kulinářského umění, základní příručka všech milovníků francouzské kuchyně“.

...

Divadlo

Láska kvete v každém věku

posledni romance 200Divadlo Ungelt uvedlo začátkem tohoto roku na své scéně hru Joea DiPietra Poslední romance, ve které se sešly vyzrálé herecké osobnosti Alena Vránová, Petr Kostka a Carme...

Film

Filmový festival inakosti v pěti městech už v březnu
ImageFilmový festival inakosti nabídne v březnu filmy o homosexuální menšině v pěti slovenských městech. Přehlídka startuje 1. března v Žilině, Bytči a Trenčíně. Opomenuta nezůstane ani slovenská metropole, kdy festival mohou diváci na...