Meg Masonová: Trýzeň a touha
Banner

Meg Masonová: Trýzeň a touha

Tisk

Trýzeň a touhaGillian Andersonová této knize propadla. Vtipný román o hledání vlastní diagnózy ženou, která píše do online magazínu a krutě vyštvala svého muže, nakonec i sebe samu ze svého života. Co s tím? Ten emoční tobogán může znát spousta přetížených žen. Marta vám prostě bude sympatická, protože odhaluje nejtemnější zákruty rodinného života, přesto však dokáže vše popsat s povznášející podivuhodností. Tak takhle nějak se můžeme na knihu naladit.

Ale jaká je ve skutečnosti?

Zprvu rozhodně vtipná ala Betty McDonaldová. To snad musí být dcera té slavné drůbežářky. Trochu jsem u čtení uvažovala, jestli se někdy tento nadhledový vtip opravdu nepojí s těžkým osudem a depresivním naladěním někde uvnitř. Kdoví, možná ano: Možná nejvíc srandy má navrch sebe člověk právě ve chvíli, kdy si právě tou slupkou na povrchu potřebuje sám dobít baterky.

Martě je čerstvě čtyřicet. Tak trochu s ní oslavíme narozeniny a projdeme se rokem jejího života, ve kterém se toho docela dost změní.

Láska, rodina, duševní nemoc, to je dobrá kombinace, kterou slibuje anotace, a dá se říci, že jsem příběhu věřila. Někdy více, někdy méně, ale autorka se naprosto přesně trefila do noty těm, kteří jen náznakem zažili kousíček z těch trablů, které potkaly Martu. Ten veletoč v hlavě je už opravdu jen něco navíc a tady je klidně možné, že se čtenáři rozdělí na dvě poloviny.

  • Na ty, kterým vadí rozvláčnost příběhu a jeho konec jim přijde moc podivný…
  • Na ty, kteří milují čtení o všedním dnu, myšlenky, úvahy a nevadí jim, že v konci se noříme kdovíkam. Komu to celé trefí do noty, tak si naopak myslím, že konec příběhu chápe naprosto přesně.

Nebo kdoví, co tím autorka zamýšlela...

Ale já si dokážu představit, že knihu dočtu do poloviny, dvou třetin a jdu spát. A v noci se mi zdá právě ta poslední třetina.

Rozhodně je to vtipná kniha s hlubšími částmi, dává zamyslet se nad tím, co je v životě důležité. Jak moc nám psychiku umí rozhodit něco, co… co možná za rok už nebude mít vůbec žádný význam: Ti lidé, ty události, ty myšlenky. Proč se jimi zabývat… jsme jim totiž ve skutečnosti úplně jedno.

Meg Masonová je skvělá a rozhodně bych si od ní ráda přečetla ještě něco jiného: Snad pro to, abych zjistila, jak to umí s dějovými linkami a jestli tato prazvláštnost byla jedinečností, nebo něčím pro ni charakteristickým.

Veletoč… na jedné straně z knihy dýchá klid a všední den, na druhé straně až hyperaktivní nálož událostí, emocí, myšlenek a veletočů. Možná to takhle umí někdy jen sám život.

Trýzeň a touha

Argo, 2023

Meg Masonová

Peložila Michaela Ritter Konárková

Hodnocení: 85 %

https://argo.cz/knihy/tryzen-a-touha/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotím moc ráda a téměř všechno. Je to pro mě relax a koníček zároveň, říká Jana Zaorálková

jana200Aktuální výstava fotografky Jany Zaorálkové nese název PRÁZDNINOVÝ PEL-MEL a můžete ji v těchto dnech vidět ve foyer Domu kultury v Kroměříži. Prostějovská autorka představuje barevné fotografie z poslední doby, přičemž se prezentuje snímky z přírody neb...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Stratené kvety Alice Hartovej

Stratene kvety perexKdyž byla Alice Hartová malá, byla svědkem domácího násilí. Její otec mlátil nejen její mámu, vztek si vybíjel i na Alici. Protože dívenka chtěla, aby byl táta tak hodný a laskavý, jaký býval po svých záchvatech vzteku, roz...


Literatura

Živí mrtví č. 21 – něco končí a něco jiného začíná

zm21 1cover perexKvěten nám díky komiksovému nakladatelství Crew přinesl závěrečný dvojdíl Totální válka z populární série Živí mrtví. Alexandrie s našimi hrdiny se nachází v troskách, neurvalý záporák Negan má vítězství na dosah. Nebo že by tomu ta...

Divadlo

Tereza Ramba a Eliška Křenková odehrají Amerikánku: V kleci už tento čtvrtek ze Safari Parku Dvůr Králové

amerikanka 200Další představení Amerikánky z plánované série Hrajeme pro medici se tento čtvrtek 30. dubna odehraje ve vnitřním výběhu pro hyeny ze Safari Parku Dvora Králové.

...

Film

Francouzi se opět představují

festival francouzskeho filmu200Již po devatenácté se ve dnech 23. až 30. listopadu 2016 koná Festival francouzského filmu, a to nejen v Praze, ale také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. V převážné většině se jedná...