Po stopách zločinů: Detektivní povídky

Po stopách zločinů: Detektivní povídky

Tisk

Po stopách zločinůKam až mohou zajít sousedské či rodinné rozepře? Čeho je člověk schopen kvůli nešťastné nebo zhrzené lásce? Proč může být osudné synchronizovat si mobil s počítačem? Jakou sílu má nevšední portrét? Vypátrá policie pokaždé pravého pachatele? A pokud ano, pošle ho vždy před soud? Stojí litera zákona nad morálkou?

V edici Kalibr nakladatelství Euromedia Group vyšel soubor dvanácti povídek, který sestavil zkušený editor povídkových sborníků Boris Dočekal. Současné beletristické hvězdy, a to nejen ty, které si čtenáři spojují s detektivním žánrem, se rozepsaly o trestných činech a jejích pachatelích.

Detektivní povídky? Jak která.

K obecným půvabům antologie patří různorodost. Jednotliví autoři přistupují k zadanému tématu svým osobitým způsobem, čtenář má na malé ploše možnost se seznámit s jejich pojetím a stylem. Případně užasnout, jak jinak dokáže oblíbený autor psát na u něj neobvyklé téma.

Označení detektivní povídky však může u milovníků klasických whodunitek vzbudit očekávání, která ne vždy budou naplněna. Některé povídky, zvláště pak autorů, kteří se tomuto druhu literatury soustavně nevěnují, postrádají jak skutečnou detektivní zápletku, tak patřičné rozuzlení. Případně lze od samého počátku uhodnout pachatele nebo vyřešení zločinu spadne z nebe.

Příjemné čtení pro dlouhé zimní večery

Každá povídka otvírá čtenáři jiný svět, všechny dohromady spojuje nesporná literární kvalita a schopnost zaujmout. Čtenáři/ky se tak mohou ponořit do příběhu s čapkovským nádechem (Bým) nebo si vychutnávat mysteriózní tajemství (Bellová, Epstein). Mohou se nechat překvapit náhlým zvratem (Trpková, Surmanová), prožít lehký smutek policejního blues (Goffa), držet palce mladé vyšetřovatelce (Hejkalová) či vzdát literární hold Agátě Christie (Neff). Někdo ocení maloměstskou obyčejnost v kontrastu se zločinem (Beran, Mornštajnová, Katalpa), jiný čtenář/ka dá přednost thrilleru s hořkým koncem (Urban). Záleží jen na osobním vkusu, koho která povídka okouzlí a kterou jen očima přelétne. Jedno je ale jisté – těch prvních bude mnohem víc než těch druhých.

Po stopách zločinů

Název: Po stopách zločinů
Editor: Boris Dočekal
Žánr: krimi
Nakladatelství: Euromedia Group, Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 232 s, pevná vazba bez přebalu
Hodnocení: 75 %

https://www.kalibr-knihy.cz/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arnošt Goldflam: „Jsem veselý totální defétista, pesimista a katastrofista.“

Arnošt Goldflam je takový český renesanční člověk - píše knihy, scénáře, hraje v divadle i ve filmech, učí, a tak dále. V blízké době bychom ho měli vidět například v pokračování legendárního snímku Dědictví, o kterém si můžete...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Básník Jiří Žáček: Psaní je škola empatie pro autory i pro čtenáře
ImageKdyž jsem přemýšlela nad básnickou osobností, nenapadl mě nikdo jiný než pan Jiří Žáček. Právě tento člověk mě dokázal pobavit svými verši již na prvním stupni, a proto jsem mu nyní s radostí položila několik otázek. Usmě...

Literatura

Prý zavraždil svou první ženu. Co když to udělá znovu?


Jeji konec perexPatrick a Stephanie jsou dobře zajištěný a spokojený pár. Nedávno se stali rodiči dvojčat, a i když je péče o ně vyčerpávající, je Stephanie šťastná. Má všechno, co si přála. Pak ale do jejich života vstoupí Erica, žena z Pat...

Divadlo

Letní scéna Městského divadla Zlín právě startuje

MDZ Letni scena200Závěr divadelní sezóny patří již tradičně open air scéně na nádvoří Městského divadla Zlín. I letos se diváci mohou těšit na kolekci oblíbených titulů z Velkého sálu i malých scén – Studia Z a Dílny.

...

Film

Poslední James Bond v podání Daniela Craiga porazil doposud nejúspěšnější filmy tohoto roku

bond 200Návštěvnost kin díky fanouškům Jamese Bonda láme rekordy. Od premiéry dlouho očekáváného akčního snímku Není čas zemřít uplynulo teprve pár dní a za první víkend si Daniela Craiga v roli agenta 007 nenechalo ujít 126 018 lidí, což dělá z tohoto snímku ...