Starý bohatý muž. Mladá milenka. Je to láska, touha po majetku nebo jde o něco zcela jiného?
Banner

Starý bohatý muž. Mladá milenka. Je to láska, touha po majetku nebo jde o něco zcela jiného?

Tisk

prospecharka perexAlana Shropshireová to v životě nemá snadné. Je svobodnou matkou, která musí tvrdě pracovat, aby se mohla postarat o svou nemocnou dceru. Se svými bohatými příbuznými přerušila veškeré kontakty a nemá ani nejmenší zájem na tom něco měnit.

 

Když jí její bratři Teddy a Martin oznámí, že jejich téměř osmdesátiletý otec se zasnoubil se svou osmadvacetiletou ošetřovatelkou a že chtějí, aby jim pomohla otce před touto chamtivou ženou ochránit, mávne nad tím rukou. Dobře ví, že bratrům jde jen o majetek, a nechce se do této záležitosti míchat. Pak se ale dozví, že by ze své pomoci mohla mít finanční prospěch, a změní názor. Přiletí za rodinou a rozhodne se, že bratrům pomůže se zlatokopky zbavit. Kelly je však prohnanější, než si dokázali představit, a tak se nic nevyvíjí podle plánu. Jak daleko budou sourozenci ochotní zajít?

Tak trochu jiný příběh o zlatokopce

Knihu Prospěchářka napsala americká spisovatelka Elyse Friedman a v českém překladu ji vydalo Nakladatelství Kalibr. Očekávali byste podle anotace typický příběh o zlatokopce? Autorka toto oblíbené klišé dokázala ozvláštnit hned několika originálními prvky, a tak vás děj dokáže překvapit i v případě, že je psychologický thriller vašim oblíbeným žánrem.

Rodinné tajemství, zrádné vztahy a smrtelné nebezpečí

Na začátku příběhu se seznámíte s hlavní hrdinkou Alanou. Zjistíte, jaká je a jaký život vede. Po pozvolném úvodu, kdy se Alana po letech setká se svou rodinou, však začne kniha být strhující a napínavá. Během souboje se zlatokopkou, která vůbec jako typická zlatokopka nevypadá, vyplouvá na povrch tajemství, kvůli kterému Alana kdysi odešla. Ukazuje se také, že sourozenci vlastně nemají žádné důvody si důvěřovat a že jsou více nepřátelé než spojenci. Aby toho nebylo málo, situace se mění každým okamžikem, a setrvávání ve společnosti příbuzných brzy začne být smrtelně nebezpečné.

Autorka skvěle dávkuje napětí a ani jejímu načasování zvratů nelze nic vytknout. Díky tomu vás překvapí nejen vývoj příběhu, ale i historie Alaniny rodiny a samotné rozuzlení. I když některé slibné zápletky, například ta s Alaninou sestrou nebo s jejím bývalým partnerem, vyšumí do ztracena, pořád se jedná o nadprůměrný psychologický thriller, který poukazuje na vážná témata.

prospecharka

PROSPĚCHÁŘKA
Autorka: Elyse Friedman
Originální název: The Opportunist
Překlad: Klára Kučerová
Žánr: psychologický thriller
Vydáno: Kalibr (Euromedia Group, a.s.), 2023
Počet stran: 272

Hodnocení: 80 %

www.knizniklub.cz/knihy/640439-prospecharka.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Urban: „Humor je vždycky dobrý společník a odbourá mantinely“

petr urban 200Přečtěte si rozhovor s Petrem Urbanem, otcem legendárního Čecha Rudy Pivrnce. Řeč bude nejen o této značce, produktech a úskalích, ale i o jeho dětech nebo výtvarné výchově.

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Čajová dívka z Kolibříkové ulice – síla pouta matky a dcery

Lisa SeeŽádná náhoda, žádný příběh. Tuto větu opakuje matka Li-jen už po mnohokráte. Li-jen vyrůstá daleko od civilizace, v horském kmeni Ankhu v Číně, jejichž obživou je sběr čaje. Každé ráno se její kmen – v...


Literatura

Sestřičky z nemocnice Nightingale a druhá světová válka

Sestricky a valka perexDora je matkou dvojčat, ale protože chce pomoct válečnému úsilí, vrací se do nemocnice Nightingale. Jennifer a Cissy, pravidelné návštěvnice podniků ve West Endu, chtějí pečovat o zraněné vojáky, a tak se přihlásí jako...

Divadlo

„Psaní je líbání v hlavě“

dobry proti severaku200Únor začal v Městském divadle Zlín premiérou půvabného díla Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera. Já jsem se do Dílny vydala hned na první reprízu, protože mě tato kniha dostala a byla jsem moc zvědavá, jak se s ní di...

Film

Silný a emocionální film Jeden život je příběhem jedinečného člověka, hrdiny

Jeden zivot 200V českých kinech běží od 1. února film Jeden život, jehož název vychází ze známého rčení, že kdo zachrání jeden život, zachrání svět. V případě osobnosti Nicholase Wintona je to přímo výstižné. Winton v době nacistického teroru zachránil ...