Čokoládová krev Denemarkové jde na dřeň

Čokoládová krev Denemarkové jde na dřeň

Tisk

Čokoládová krevRadka Denemarková je nadějná autorka, která získala několik literárních cen včetně ceny Magnesia Litera. Očekávat od ní můžeme brilantní literární dílo, kterým je také její nová kniha Čokoládová krev vydaná pod nakladatelstvím Host. Jak na mě toto dílo zapůsobilo a proč byste si knihu měli přečíst?

Knížka upoutá už svým vzhledem: je to poněkud obsáhlá bichle s výraznou obálkou, zaujmout vás může i střídání velikosti stránek, které na otevřeném hřbetu knihy vytvářejí jakési pravidelné zuby velmi příjemné na omak. Knížka má i uvnitř dobře zpracovanou grafiku a celé toto pojetí je velmi moderní. Obsah knihy nelze nijak kritizovat, autorka vyniká skvělým slohem a její literární nadání je více než zjevné. Přiznám se, že jsem od ní ještě nic nečetla, tak jsem byla příjemně překvapena. Je však pravda, že já jsem trošku konzervativec a mám raději klasické vyprávění příběhů, ideálně v minulém čase a bez jakýchkoliv náznaků hovorové češtiny.

Celý nápad vymyslet takové pojetí knihy, je velmi kreativní a netradiční. V podstatě jen prožíváte jednotlivé příběhy v přítomném čase, nahlížíte do životů hlavních představitelů, příběhy skáčou jeden od druhého, vyžadují neskutečně velkou mentální kapacitu autorky, která navíc trefně vyjádřila přesně to, co chtěla a kniha má svůj jasně postavený účel. Je to v podstatě soubor esejů, které jen zdánlivě nemají spolu nic společného. Čtení je to ale drsné, odhaluje vše na dřeň, autorka se s ničím nemazlí. Přeneseme se do 19. století a můžeme se začítat do situací týkajících se Boženy Němcové, George Sandové a Johna D. Rockefellerova. Postav je více, v tu chvíli neexistuje prostor a čas, vše souvisí se vším, navzájem se prolíná, autorka si nebere servítky, zabrousí i do dnešní doby, ukazuje, odhaluje. Řeší celospolečenské otázky, postavení žen, bere čtenářům iluze krutým způsobem. Všechno je nakonec jinak a mnohem horší. Nedá se hodnotit jinak než stovkou procent, knížku si určitě přečtěte. Ještě podotýkám, že mi hodně připomněla tuto knihu: Láska v časech nenávisti. Kronika citů 1929–1939 od Floriana Illiese.

Zde ještě anotace knihy Čokoládová krev:

Vlak projíždí devatenáctým stoletím a míří k nám. Kdysi nejbohatší člověk na světě John D. Rockefeller objevil sílu ropy a také fakt, že mít moc znamená i právo chtít cokoliv. George Sandová zjistila, že může být nejsvobodnější ženou na světě, kouřit dýmku, milovat a zrazovat muže i ženy. A tvořit. A Božena Němcová? Má jakéhosi manžela, čtyři děti, vlčí hlad a obrovský talent. A kolem národ, který nepomáhá ani neodpouští. A zoufalou potřebu svobody a psaní všemu tomu navzdory.

Zásadní a mnohovrstevnatý román Radky Denemarkové konfrontuje v krátkých epizodách životy těchto tří lidí, ne kvůli nim a historii, ale kvůli tématům, která se od té doby v různých podobách stále opakují svoboda žen, bezohledná moc peněz a neviditelnost chudoby, velikost světa a malost jednoho národa a neporazitelná síla umění!

 Čokoládová krev


Název: Čokoládová krev
Autor: Radka Denemarková
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 560
Hodnocení: 100%

https://www.hostbrno.cz/cokoladova-krev/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Viki: Bigbít to nikdy nebyl

viki perexS nevšední hudební autorkou a interpretkou Viki jsem se seznámila přímo prozaicky na křtu mé knihy. Odborníci o ní hovoří v superlativech a říkají, že patří k jedněm z největších talentů na naší muzikantské scéně. A j...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Životní kotrmelce Hanky Dvorské

Zivot se mnou pekne cvici perexDalší knižní biografii ze série, kterou bychom mohli nazvat „inspirativní ženy - sportovkyně“ vydalo ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group nakladatelství Labyrint. Tentokrát dostala prosto...


Literatura

Mrtví prezidenti = Deadpool na hrad!

deadpool200Ztřeštěný Deadpool vtrhl v únoru nejen do kin, ale hlavně do našich komiksových končin díky nakladatelství Crew s Drákulovou výzvou. A ukázalo se, že poptávka po hláškujícím ne-tak-docela-hrdinovi je velká a proto nám vykutálený Deadpool přináší sv...

Divadlo

Tady je svět normální

Skorapka perexDivadlo Metro v Praze na Národní třídě uvedlo jako svého hosta hru Skořápka polského autora Marcina Szczygielskiho v režii Luboše Fleischmanna a v podání Divadla Stochov.

...

Film

Hranice Agnieszky Holland a krátký film z FAMU budou soutěžit na letošních Benátkách

Sea Salt (c) other storiesDo hlavní soutěže mezinárodního filmového festivalu v Benátkách byl vybrán nový film Agnieszky Holland Hranice. V další soutěžní sekci Orizzonti se představí krátký hraný snímek Mo...