Neviditelné řemeslo aneb Tajemství redakční práce vám rozšíří obzory

Neviditelné řemeslo aneb Tajemství redakční práce vám rozšíří obzory

Tisk

Neviditelné řemesloJste milovníkem knih a chcete znát i pozadí vzniku samotné knihy? Co všechno stojí za vydáváním knih než se vám dostane pod čtenářské oko? Přesně tímto se zabývá Neviditelné řemeslo s podtitulem Tajemství redakční práce.

 

„Redaktor je architektem v krajině tekutých písků“

Neviditelné řemeslo je publikací z nakladatelského domu Paseka, která nás provádí do tvůrčí dílny rozličných nakladatelů a redaktorů (Akademie věd ČR, Argo, Český rozhlas, Epocha, Euromedia, Host, Kher, Labyrint, Odeon, Paseka a Seznam) a ukazuje nám práci, která stojí za knihami, než se dostanou za výlohy a pulty knihkupectví. Není to podané nijak suchopárně, ale naopak v zajímavých příbězích a postřezích, které se skutečně dotyčným redaktorům staly, na čem zrovna pracovali a proč si vybrali určitou knihu pro svou práci. Jak se zmiňuje v jedné z kapitol, jazykoví či techničtí redaktoři, sazeči a tiskaři, to jsou spíše technické práce, ale redaktor napsaná slova prožívá. A to nejenom emocionálně, ale též gramaticky a věcně, stylisticky i logicky. A prožívá knihy nejenom za sebe jakožto redaktora, ale také za potenciální čtenáře.

Připravte se také na to, že každý text má svou individualitu a originalitu, neboť je každá kapitola psána z pohledu jiného redaktora. I tak jde o ucelený text, který někdo následně uspořádal a opět opatřil svým neviditelným řemeslem (šefredaktor Paseky Jakub Sedláček). V tomto smyslu jde tak o metanarativní pohledy do zákulisí samotných nakladatelství.

Jistým způsobem by se tato kniha dala také považovat za knihu „o psaní“, nebo minimálně spadá do definice „o psaní knihy“, takže jestli máte rádi knihy typu O psaní od Stephena Kinga, Zen a umění psát od Raye Bradburyho či Rozkoš z textu od Rolanda Barthese, bude Neviditelné řemeslo skvělým doplňkem do vaší čtenářské sbírky. Redaktoři totiž také spoluutvářejí knihu, kterou jakožto čtenáři můžete držet v ruce, jen nejsou viditelní jako samotní autoři. V tomto smyslu pak kniha nekončí napsáním, tam její příběh teprve začíná.

Knihy jsou živým organismem

Kniha milovníka knih těší i vzdělává, z jednotlivých autorů jde cítit nadhled ke své práci, ale také láska k tomu, co dělají. Texty nepocházejí z jednoho období, a jsou tu některé ještě z devadesátých let. Můžeme si tak porovnat, jak se doba mění a co zůstává u redakční práce stejné. Nacházejí se tu eseje, zkušenosti a osobní příběhy z vod redaktorské práce, převážně od „odpovědných redaktorů“, kteří mají na starost hlavní práci na knize a jsou také nejblíže jejímu příběhu, podobně jako „překladatelští redaktoři“ – ale o tom se v Neviditelném řemeslu dočtete také. Co obnáší redaktorská práce při vydávání komiksu? Jak to vypadá, když nemáte nakladatele? Jak se vyvíjí chápání obsahu slova redaktor? Co za útrapy a úskalí čeká při vydávání romského románu?

Kniha nejenom pro ty, kteří cítí lásku ke knihám a touží znát cestu, jíž musely projít, aby spatřily světlo tiskárny. Také pro ty, kdo si myslí, že vydat knihu jen znamená poslat rukopis na korekturu a vzápětí už nám kniha leží ke koupi v knihkupectví. Jistě, i to se občas stává, ale naštěstí se takový postup netýká knih s dobře odvedenou nakladatelskou prací. Tudíž je třeba tuto neviditelnou práci náležitě ocenit, abychom nedostávali polotovary.

Nesuď knihu podle obálky, přesto…

…obálka a celkový vizuální dojem knihy často napovídá, že si s ní někdo dal skutečně práci. Také na Neviditelném řemesle je toto opravdu znát. Občas se také stává, že co má kniha ve vizuální stránce, postrádá v obsahu, tady se to však neděje a vizuální stránka dokonale doplňuje náplň. Jedná se o vskutku vymazlenou knihu. Od vizuálního dojmu, kvalitu papíru po samotný text. Pro knihomoly, kteří si potrpí na zajímavých prvcích, má kniha u každé kapitoly vkusné iluminace, písmo je v tlumeně zelené a nikoliv klasicky černé. Decentní ilustrace (Lukáš Fibrich) na začátku kapitol oddělují jednotlivé části a evokují vizuál starých nakladatelských obálek, feeling ex libris či metaforicky odkazují na názvy kapitol.

Neviditelné řemeslo

Neviditelné řemeslo: Tajemství redakční práce
Autor/stvo: Jakub Sedláček a kolektiv
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304
Hodnocení: 100%

https://www.paseka.cz/produkt/neviditelne-remeslo/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bydlím na vesnici v domku se zahradou. A to musí být moje hobby ať chci nebo ne, říká herečka Eva Daňková

eva dankova200Během let jsem viděl herečku Evu Daňkovou na scéně Městského divadla ve Zlíně minimálně v patnácti velkých rolích. I když hrála v české klasice a titulech světového repertoáru, obdivoval jsem její civilní projev a schopnost výstižné char...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Star Wars: Před dávnými časy…

star wars omnibus200Už jako malý kluk jsem byl vždycky šťastný, když jsem se podíval na obrazovku a uviděl ta zlatavá písmena, jak jezdí po televizi, která vyprávěla nějaký příběh. Tehdy jsem to bral pouze jako jakési zábavné představení s mnoha podivnými bytostmi z jiného cizíh...


Literatura

Sestry – minulost a přítomnost se propojují

 

sestryPříběh začíná roku 1993 v květnu, kdy jsou na břehu jezera nalezeny dvě zavražděné mladé dívky. Jsou přivázány ke stromu silnými provazy, oblečené do šatů k prvnímu svatému přijímání a jedné z nich visí na krku dřevěný křížek. Obě plavovlasé a stejné...

Divadlo

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede premiéru komedie Splašené nůžky

splasene nuzky200První inscenací roku 2024 Městského divadla Mladá Boleslav bude v pátek 16. února divácky osvědčený titul Splašené nůžky. Stovky repríz po celém světě dokazují, že tento kus má své kouzlo tak jako žádný jiný – už proto, že nikdy není st...

Film

Andrzej Wajda: polský úděl

zeme200K devadesátinám žijícího, i mezinárodně uznávaného klasika mezi polskými filmaři ANDRZEJE WAJDY nachystalo pražské archivní kino Ponrepo rozsáhlou přehlídku jeho tvorby, pokrývající druhou půli května a celý červen 2016. Šest desetiletí se diváci setkáva...