Švédsko, sérioví vrazi a 100 procent

Švédsko, sérioví vrazi a 100 procent

Tisk

100 procent 200V říjnu vydalo nakladatelství Kalibr knihu významného švédského autora Anderse Roslunda, který není neznámý ani v naší kotlině. Severská novinka se jmenuje 100 procent a přináší specifický vyšetřovací tým, extrémně brutální zločiny a osobitý neklid skandinávského státu.


Z dua autorů zbyl jeden

Oceňovaný novinář Anders Roslund (* 1961) a bývalý vězeň Borge Hellström (1957–2017) vytvořili v roce 2004 švédskou autorskou dvojici, která se zařadila k celosvětově nejvydávanějším severským spisovatelům. Společně vydali sedm dílů série případů kriminalisty Ewerta Grense a bývalého infiltrátora Pieta Hoffmanna, jenže se staly bestsellery a posbíraly řadu cen. Po náhlém skonu Hellströma se Roslund rozhodl v akčních příbězích pokračovat a nadále sklízí úspěchy.

Co nás v příběhu čeká?

Ve Švédsku přece žádní sérioví vrazi neexistují a nikdy neexistovali. Ale pokud tomu tak je, proč je tělo zbavené krve? Proč je jiné tělo rozdrceno kost po kosti a proč je třetí spáleno různými chemikáliemi? Jak spolehlivé jsou ve skutečnosti testy DNA? A co se skutečně stalo s kriminalistou Ewertem Grensem, který se zastřelil, aby všechno své trápení ukončil?

Pozor – nic pro slabší povahy!

Hned úvodní stránka nám dává vědět, že tohle bude brutální, nic pro slabé žaludky. Popis usmrcení je často až příliš detailní a neušetří nás mnohdy nechutných detailů. Zároveň nám příběh přináší nepřikrášlené zobrazení moderního novodobého Švédska, kde přímo bují kriminalita.

Kniha přináší návrat hlavní postavy, vyšetřovatele Ewerta Grense, která se vyskytuje i v předešlých knihách autora. Jde o návrat jak do života, takže nahlédneme do jeho soukromí, tak hlavně k práci vyšetřovatele a to rovnou k ničemu menšímu, než k záludnému sériovému vrahovi.

S knihami Andersem Roslundem jsem dosud neměla tu čest, takže 100 procent je pro mě první setkání s jeho dvorním vyšetřovatelem. Nelineární vyprávění, moderní Švédsko a perverzní vrah, zajímavá kombinace, která má na to, přilákat čtenáře!

100 procent

Název: 100 procent
Autor: Anders Roslund
Žánr: krimi román
Originální název: 100 procent (2022)
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2023, pevná vazba
Počet stran: 384
Hodnocení: 65 %

Odkaz na web: https://www.euromedia.cz/100-procent/kniha/15929/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dalibor Buš: Herectvo ma zásadne zmenilo

DB perexNarodil sa v Hranicích. Odmalička veľa čítal a doslova hltal westerny. Neskôr knihy zahodil, začal športovať a objavil v sebe najhoršieho futbalistu okresu. Časom zahodil aj loptu, vzal do ruky meč a objavil v sebe srdce bojovníka. Raz šermoval s ta...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Za tajemstvím radosti z běhu při Běhání s Keňany

200litZnáte-li úspěšný McDougallův bestseller Born to Run nebo patří-li mezi vaše koníčky běh, pravděpodobně vás upoutá i titul nakladatelství Mladá fronta Běhání s Keňany, kterou napsal
vášnivý běžec a novinář Adharanand Finn.

...

Literatura

Spletité tajemství ukryté na ledovém dně

hlubiny 200Švédsko nás neustále zásobuje (nejen) svými krimi romány a je to jen dobře. Máme možnost se setkávat s novými autory, novými vyšetřovatelskými týmy a především s novými tajuplnými a napínavými příběhy. Ledové hlubiny s sebou nesou spletitý příb...

Divadlo

JAMU přijímá studenty z Ukrajiny, otevřela pro ně transparentní účet a učí je češtinu

jamu 200Třináct ukrajinských studentů prchajících před válkou v současné době studuje na obou fakultách brněnské akademie. Počty však mohou být ještě vyšší. JAMU navrch z iniciativy děkana Divadelní fakulty doc. Mgr. Petra Francána zřídila transparentní účet na ...

Film

Panovnici oddaná do poslední chvíle

200filmV historických románech nebo filmech hrají hlavní roli převážně panovnické rody či představitelé šlechty a služebnictvo se stává pouze kulisou v jejich boji o moc. Přitom život komorných a lokajů je někdy zajímavější a barvitější než jejich pánů. Snímek S...