Taky vám dějepis ve škole připadal většinou „suchý“? To jste museli mít smůlu na učitele! Kdyby dovedli o historii vykládat se stejnou šťavnatostí, jako o ní umí psát Karel Pacner, bylo by všechno jinak. Jako v jeho báječné knize Osudové okamžiky Československa.
Bádání v dějinách je nekonečné, neboť je stále co objevovat. Proto se i tato kniha mohla dočkat třetího vydání, doplněného o nové informace a poznatky. Navíc Karel Pacner (*1936) je zkušený autor. Dlouhé roky byl znám především jako popularizátor vědy a kosmonautiky. Od začátku devadesátých let se začal uplatňovat jako čtivý „překladatel“ událostí novodobé historie.
Osudové okamžiky naší země si lidé obvykle spojují s letopočty, které jsou zde použity v názvech většiny kapitol - 1918: Vůdcové zmeškali převrat, 1939: Konec nejen republiky, 1945: Američané zůstali u Rokycan, 1948: Příliš snadné „únorové vítězství“, 1968: Tankový export ideologie, 1989: Komunisté utekli od moci, 1992: Rozvod proti vlastní vůli. V každé kapitole autor poutavě vypráví o událostech a jako bonus přidává miniprofily hlavních aktérů a fakta.
V kapitole nazvané Prolog ke 20. století: Bolševická revoluce se například dočtete o počátcích moderního terorismu. Pacner s odkazem na Annu Geifmanovou z Bostonské univerzity uvádí, že v letech 1900-1910 bylo v Rusku spácháno 23 tisíc(!) atentátů, kterým podlehlo 17 tisíc lidí. „Na to navázali bolševici vládou teroru, která s různou krutostí – záleželo na Kremlu – pokračovala až do rozpadu Sovětského svazu,“ píše doslova. „Sovětský svaz se snažil pomocí bolševické ideologie a zbraněmi ovládnout celý svět, v části Evropy, kam patřilo i Československo, se mu to podařilo. Napětí, které tím vzniklo, výrazně poznamenalo životy miliardy obyvatel 20. století. V téhle imperiální politice nyní pokračuje především pak ekonomickými zbraněmi, jako jsou ropa a zemní plyn, i dnešní Rusko.“
Pacnerovy rekonstrukce událostí mají reportérský švih a smysl pro detail. Když si kupříkladu čtete o vzniku republiky v roce 1918, máte pocit, že jste součástí děje. Text nepostrádá napětí. Lehce rafinovaný autor vás drží v očekávání příštích zápletek a vy nemáte sílu odložit knihu, protože stále objevujete něco nového. Dočtete se, který politik si s kým telefonoval, s kým měl kdo schůzku, co kdo komu přímo řekl… Určitě vás musí napadnout, že přesně tento text by mohl být inspirací pro filmového scenáristu.
V kapitole, která přibližuje události roku 1948, nechává Karel Pacner hovořit i strohá čísla a fakta. Například uvádí, že v létě 1951 bylo ze státních služeb propuštěno a převedeno „do výroby“ 77 tisíc lidí, prý se musela omezovat administrativa. Na jejich uprázdněná místa v politice, hospodářství a Bezpečnosti nastupovali nekvalifikovaní lidé, jejichž předností byla věrnost KSČ. Bylo jich na 250-300 tisíc – to naznačuje rozsah čistek. Většinou měli jenom základní školu, administrativě a řízení nerozuměli…
Autor knihy nezastírá, že některé věty byl nucen ukončit otazníky. Stále je totiž spousta otázek, na které nikdo nenašel pravdivé odpovědi. Třeba v souvislosti s událostmi v listopadu 1989. Jakou roli mohla sehrát sovětská tajná služba během policejního zásahu na Národní třídě? Kde se mezi členy první vyšetřovací komise vzali agenti StB? Kdo je tam poslal? Co všechno ještě nevíme o zákulisí sametové revoluce? Nebo o dohodách, které mohly mít osudový vliv na další vývoj společnosti?
Při četbě Pacnerových textů se mnohé nedozvíte, ale jste ujištěni, že má smysl dál bádat a ptát se. Kniha Osudové okamžiky Československa má tu výhodu, že si v ní můžete číst na přeskáčku. Je vám nyní – při pohledu do kalendáře – blízké téma rozpadu federace? Nalistujte právě tuto kapitolu. Není vůbec na škodu malé připomenutí, kdo všechno se v lednu 1993 chtěl stát prvním českým prezidentem.
Nakonec doporučuji Pacnerovu koncovku Ponaučení z 20. století. Jako čtení na dobrou noc! Pro další osudové okamžiky je dobré vybavit se znalostmi a poznatky o novodobé historii. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat!
Karel Kryl o rozpadu Československa
Osudové okamžiky Československa
Autor: Karel Pacner
Žánr: literatura faktu
Rok vydání: 2012
Počet stran: 720
Vydalo: Nakladatelství Brána, a.s.
Hodnocení: 90 %
Zdroj foto (obálka): Nakladatelství Brána, a.s.
< Předchozí | Další > |
---|