Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče
Kultura21.cz

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

prihody telatka 200Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.

 

 

Autorem knih o telátku je Petr Hudský a také jeho dvě dcery: dvacetiletá Karolína a patnáctiletá Josefína. Nedávno jsem od něj četla povedenou povídkovou knihu plnou krve, tak jsem byla zvědavá, na jeho umění v jiném žánru. A dobře jsem udělala, protože se ukázalo, že psát opravdu umí!

Příhody se odehrávají na statku, kde s maminkou krávou a tatínkem bejkem žije telátko, kterému se říká telátko popleta, protože všechno poplete. Na posluchače čeká celkem 64 krátkých příběhů například o tom, jak bylo telátko v divadle, na nákupu, nebo u zubaře, ale také spravovalo budík, psalo dopis a pohádku, nebo bylo na oslavě narozenin. Občas je telátko taková popleta, že se mu posmívají i rodiče, jindy autor nechává pointu takzvaně doznít, což v audioknižní podobě ještě více vyniká. Ale vše působí mile a také hravě.

Skvělá je také práce s jazykem, která se na jednu stranu přímo nabízela, ale musel na ni někdo přijít. Hudební skupina se například jmenuje Bůtls, pan vedoucí je označovaný jako velký vůl, ředitel jako pan vůl a tatínek býk odkládá noviny, protože v nich stejně píšou samé kraviny. Uchu lahodí také jména dalších zvířecích kamarádů: koníček Toníček, beránek Milánek, kačenka Kačenka, kapřík Petřík, žabička Zdenička, šneček Mireček nebo býček Jiříček a další.

Pochvalu si zaslouží také tvůrci audioknihy, kteří skvěle vybrali interprety i zapracovali hudební složku. Telátko v podobě Mariky Procházkové působí vesele i naivně zároveň a rodiče Martina Hudečková a Jiří Knot jsou zase takovými pravými rodiči se vším všudy. Jednotlivé příběhy začínají známými melodiemi českých písní, takže si děti mohou i broukat a zazpívat, což mi přišlo jako taková přidaná hodnota.

Pokud máte doma malé poplety, tak pro ně tato audiokniha bude to pravé!

Petr Hudský vystudoval speciální pedagogiku se zaměřením na vzdělávání osob se zrakovým postižením a osob s poruchami chování. V oboru dosud pracuje. Jako scenárista je podepsán např. na detektivních seriálech Labyrint, Kriminálka Anděl nebo Hlava Medúzy, celovečerním filmu Hastrman, pohádkách Korunní princ, Pravý rytíř a Princezna a půl království a dalších televizních filmech a pořadech. Dlouhodobě spolupracuje také s Českým rozhlasem. Je autorem knih Kacířské nápady, Zlatý časy, Maso od šibenice a Hrubý pytel, hrubá záplata (Radioservis 2021).
Pro děti napsal dvě knihy o malém telátku: Telátko popleta (spolu s dcerou Karolínou, vydalo Nakladatelství Brána 2014) a Příhody telátka poplety (spolu s dcerou Josefínou, vydalo nakladatelství Fortuna Libri 2021)

prihody telatka

Příhody telátka Poplety
Autor: Petr Hudský, Josefína Anna Hudská, Karolína Anna Hudská
Interpret: Marika Procházková, Martina Hudečková, Jiří Knot
Délka: 3 hodiny 58 minut
Vydavatelství: Radioservis
Kategorie: pro děti
Typ: audiokniha
Hodnocení: 90 %

https://www.radioteka.cz/detail/croslovo-660950-petr-hudsky-a-dcery-prihody-telatka-poplety


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Plastic People of the Universe. Vratislav Brabenec: „Jde o to, aby se člověk před každým blbým režimem nezačal klanět.“

200hudLegendární undergroundová kapela The Plastic People Of the Universe vznikla už v roce 1968 a její tvorba byla v počátcích ovlivněná zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou. Časem se z ní stala jedna z nejoriginálnějšíc...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Zpátky do vánoční atmosféry, kterou však naruší vražda

Vanoce Hercula Poirota 200Vydavatelství OneHotBook zakončilo rok 2018 spoustou titulů a nechyběla mezi nimi ani jedna vánoční lahůdka od Agathy Christie – Vánoce Hercula Poirota.

 

...

Literatura

Dračí zuby odhalí dinosaury na Divokém západě

Dračí zuby, perexČtení o dračích zubech bych očekávala ve světě plném fantazie. Ale na Divokém západě? Mezi kovboji a indiány? Tak na tuhle knihu od Michaela Crichtona jsem vážně zvědavá. Obzvlášť, když se tu prolíná fikce s realitou.

Divadlo

Prague Shakespeare festival: ohromná událost!

Rutherford CravensPrague Shakespeare festival uvede od 21. září do 3. listopadu na scéně Národního divadla v divadle Kolowrat v originální angličtin...

Film

Temný rytíř povstal: Legenda končí

Že jsem musela jít na nejočekávanější film letošního roku, na nový americký film „Temný rytíř povstal“, předem mě mrazilo v zádech. Moc tyto akční sci-fi pohádky nemusím. Zejména když vznikly na základě archivních komiksů. Ale nakone...