S anděly i bez nich na sviňu svět

S anděly i bez nich na sviňu svět

Tisk

Andele 200Josef Prokeš v roce 2008 vydal knihu povídek Na sviňu svět. Povídky z Brna a okolí, malými detaily propleteny jedna do druhé. V roce 2014 Prokeš knihu rozšířil o teoretickou část, která se zabývá vnímáním textu jednotlivými čtenáři a do praxe pak teoretické poznatky převedl tím, že sesbíral publikované i nepublikované recenze na původní sbírku.

 

 

A názory recenzentů jsou opravdu různé. Už jenom v tom, že někteří berou autorovu proklamaci na začátku knihy o tom, že povídky Na sviňu svět jsou absolutně pravdivé jako neoddiskutovatelný fakt, jiní už jsou trochu opatrnější.

Prokeš ve své knize píše o tom, že ti, co pracují se slovy, mají práci nejtěžší. Často totiž čtenáři hodnotí pouze obsah, nikoliv formu. A forma může být složitější a je třeba se v ní občas zorientovat a číst mezi řádky. Jak říká sám autor: „Jenom kýč a kurvy usilují zalíbit se všem.“ Pokud jde o formu povídek Josefa Prokeše, někdy mě při čtení napadalo, zda kromě příběhů, nejde také o přehlídku právě široké škály formálního zpracování neveselých životů z jihu republiky.

Teoretická část, která je v knize zařazená jako první, není nijak zvlášť rozsáhlá. Výklad je však srozumitelný a trochu navozuje pocit, že čtenář bude zřejmě vnímat text trochu odlišně, než kdyby nebyl dopředu zasvěcen.

Andele 1


Soubor třiceti povídek je na první přečtení poměrně smutný text opředený mnoha vulgárními výrazy, které někdy jsou určitě na místě, jinde vám spíše přijdou celkem násilně přidané. Nicméně pokud Brno znáte, určitě si při čtení představujete konkrétní místa, či  vám do mysli vchází vaše vlastní příběhy s těmito místy spojené. V každém případě soucítíte s hrdiny krátkých příběhů a možná to můžete brát i jako malou terapii – že na tom tak špatně zase nejste, jak někdy lamentujete a že váš strážný anděl pracuje spolehlivě ve váš prospěch.

Celkové hodnocení, pod tíhou znalosti ostatních recenzí, bylo poměrně těžké, zvlášť proto, abych se neopakovala po jiném hodnotiteli. Oceňuji autorovo rozhodnutí původní knihu povídek rozšířit o teorii a praxi a tak se lépe přiblížit ke čtenářům, kteří se o literaturu a tvorbu zajímají. Ukázat, že každý jsme jiný, každý vnímá odlišně a každý si z díla odneseme něco jiného. V každém případě nás ale Josef Prokeš donutil přemýšlet nad  texty do větší hloubky.

Kritické reflexe literárního textu (S anděly i bez nich na sviňu svět)
Autor: Josef Prokeš
Žánr: odborná literatura
Nakladatelství: Masarykova univerzita
Rok vydání: 2014
Počet stran: 161
Hodnocení: 85 %

( 0 hlasů )            

Zdroj foto www.muni.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mory Kante: “Věc, kterou bych chtěl změnit je konec chudoby a hladu v Africe a ve světě”

mory kante 200Nepřehlédněte tento unikátní rozhovor s interpretem s názvem Mory Kante, který je headlinerem pražského Respect festivalu, ale obohatí vás informacemi o Africe, jejich hudbě i problémech. Sám Mory K...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Heather Roan Robbins: Hvězdné kódy

hvězdné kódyPonoření se do svých otázek a hledání odpovědí může být velmi uspokojující. S Hvězdnými kódy dvojnásob. Jsou to naprosto bezchybné karty pro každého, kdo potřebuje odpovědi, a přitom se nechce koupat v duchovních řečech. Příručka je ohromná studnice moudrosti a zajímavý...

Z archivu...


Literatura

Pročtené léto 2023: Tipy na knihy pro dospívající

Mravenčí chůvaPročtené léto je letní projekt, který vás provede prázdninami. Na stránkách webu Mravenčí chůva můžete zdarma po registraci získat prázdninový deník, který vám pomůže uchovat ty nejkrásnější vzpomínky. Najdete v něm t...

Divadlo

Pozemšťan. Premiéra ONE MAN SHOW v Divadle Bolka Polívky v Brně

Pozemstan perexDruhou premiérou letošní sezony byla pod patronací principála Bolka Polívky 5. dubna autorská inscenace Pozemšťan v podání herce Pavola Seriše a v režii Hany Mikoláškové. Komediální pantomimou a vlastními komentovanými vstupy herec vypráv...

Film

Dvě slova jako klíč: recenze

Dvě slova jako klíč - PLAKÁT (2)Na tento film se těšilo hodně lidí. I já. Pořád jsem si říkala, jaká dvě slova to asi budou? Miluji tě? Nebo třeba Být šťastný? Žít naplno? Vedle jak ta jedle. Jsou...