Festival KniŽižkov se letos zaměří na romskou literaturu
Banner

Festival KniŽižkov se letos zaměří na romskou literaturu

Tisk

knizizkov200Druhý ročník žižkovského festivalu malých knižních nakladatelů představí v Kulturním centru Vozovna v sobotu 26. března to nejzajímavější z nejnovější literární produkce. Své stánky tu otevřou Knihovna Václava Havla, nakladatelství Cesta domů nebo Baobab. Doprovodný program přinese autorská čtení, výtvarné dílny, besedy i koncert.

 

Již druhým rokem se prostory žižkovského Kulturního centra Vozovna promění ve festival malých knižních nakladatelů. Letos se v sobotu 26. března od 12.00 kromě zavedených nakladatelství, jako je Knihovna Václava Havla, Cesta domů nebo Baobab, na KniŽižkově představí i menší nejen žižkovská vydavatelství jako Jakost, Maraton, Viriditas, PelMel knihy nebo Kher.

Na programu jsou debaty i autorská čtení

Doprovodný program KniŽižkova se zaměří na romskou literaturu. Romská tvorba je na první pohled „jiná“. Zachovává si totiž stále některé prvky orality, které si obvykle s literárním projevem nespojujeme. Besedovat o ní přijdou anglistka a romistka Karolína Ryvolová a romská spisovatelka Stanislava Miková. Dalším diskusním tématem bude také budoucnost festivalů malých knižních nakladatelů. Jak přežívají v konkurenci komerčních nakladatelství? Debatovat přijdou Karolína Voňková z Knihexu a Tereza Horváthová z Baobabu.

Ze své tvorby přijdou na KniŽižkov číst tři české autorky. Spisovatelka Simona Bohatá čerstvě nominovaná na cenu Magnesia Litera za román Klikař Beny z něho přečte ukázky. Dosud nepublikovaný text Rubikova kostka mých mikro a makro dějin představí spisovatelka, překladatelka a novinářka Tereza Semotamová, která byla na Magnesii Literu nominována v roce 2019 za prózu Ve skříni. Z knihy pro děti Nedráždi bráchu bosou nohou bude číst spisovatelka, novinářka a scénáristka Irena Hejdová.

Výtvarné dílny pro malé i velké, festival zakončí koncert

Odpočinout si od literatury mohou malí i velcí návštěvníci KniŽižkova na výtvarných dílnách. Autorka dětských knih a ilustrátorka Dagmar Urbánková připravila pro malé návštěvníky dílnu Cirkus ulice, zatímco dospělí si z festivalu mohou odnést svůj vlastní diář vyrobený pod vedením lektorů z žižkovské knihařské dílny Skoba. O závěr KniŽižkova se v 19.00 postará kapela Ruce naší Dory. Jejím frontmanem je spisovatel, dramatik a hrobník S.d.Ch., dvojnásobný držitel ceny Alfréda Radoka a laureát ceny Ferdinanda Vaňka.

knizizkov

Více informací: https://kcvozovna.cz/5867/knizizkov-festival-malych-nakladatelu/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Tapír

  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zjistěte, jak zapůsobily Tiché roky na jejich audioknižní interprety

Tiche roky rozhovor 200Audiokniha s novinkou oblíbené české spisovatelky Aleny Mornštajnové s názvem Tiché roky vychází současně s knižní verzí. Přečtěte si rozhovor jejich interpretů Kláry Suché a Miroslava Hanuše.

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Kristina Láníková: Puma M

puma m 200Kristina Láníková je vizuální umělkyně a básnířka. Jako básnířka se „zabydlela“ v nakladatelství Fra – v tomto nakladatelství jí vyšly už tři sbírky básní. Naposledy to byla knížka s názvem Puma M.

 

...

Literatura

Fascinující dokument o pátrání po sériovém vrahovi, které trvalo desítky let

Zmizim ve tme perexNovinářka Michelle McNamara byla posedlá dosud nevyřešenými zločiny. Uměla psát, uměla si dávat věci do souvislostí, byla metodická, umanutá, trpělivá a dokázala přesvědčit policisty, že jim může být prospěšná. Netoužila po slá...

Divadlo

Festival Věčná naděje zve s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem na představení …a bolelo nebe, inscenaci ze života dětí internovaných v Terezíně

a bolelo nebe200Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internova...

Film

Silný a emocionální film Jeden život je příběhem jedinečného člověka, hrdiny

Jeden zivot 200V českých kinech běží od 1. února film Jeden život, jehož název vychází ze známého rčení, že kdo zachrání jeden život, zachrání svět. V případě osobnosti Nicholase Wintona je to přímo výstižné. Winton v době nacistického teroru zachránil ...