Proč dráždí román Aleny Mornštajnové?

Proč dráždí román Aleny Mornštajnové?

Tisk

les-v-dome perexKniha Aleny Mornštajnové Les v domě (pozor, tento text obsahuje spoiler) se stala nejdiskutovanějším českým románem za několik posledních let. Aféru spustila publicistka Eva Klíčová, když ve své recenzi na on-line deníku Alarm autorku obvinila, že komerčním způsobem zneužila komiks kreslířky Kláry Tellnerové, působící pod pseudonymem Toy Box. Ve své dlouhé recenzi nenachází Eva Klíčová na románu jediné pozitivum. Používá emotivní výrazy jako „populistický román“, „uměle splácaná dystopie“, „kýčovitý emokoktejl“, „prvoplánově vybičované emoce“ či „creepypasta“.

 

K pochopení negativního postoje Evy Klíčové napomůže nahlédnutí do jejích dalších recenzí děl, která se dotýkají feministických témat: románu Nejvyšší karta Petry Hůlové, divadelní hry Marka Šindelky Feminista či seriálu Pět let. Hlavní výtkou Klíčové u všech těchto děl je, že i oběti a progresivní charaktery jsou zobrazeny se svými vadami, zatímco i záporné postavy mají své světlé okamžiky. Klíčová vyžaduje zobrazení jasně zřetelné a nepřekročitelné hranice mezi „dobrem“ a „zlem“. Alena Mornštajnová nevytváří takto jednoznačné postavy a hlavní hrdinka románu, která je obětí, se dopustí závažné chyby. Autorka nemohla v očích Klíčové, vyznávající určitou černobílost, obstát. Důvody, proč román vyvolal hněv kritičky, naznačují dvě pasáže recenze: „Mornštajnové románová fikce nám předvádí svět, v němž panuje hysterický záchvat MeToo dobra a kde každý školou povinný kluk je v podstatě jednou nohou v kriminále.“ a „…až křečovitě podrývá důvěru v řešení těchto mimořádně citlivých kauz.“

Je třeba připomenout, že falešné obvinění ze sexuálního zneužití je neobyčejně zřídkavým jevem. Případů, kdy k němu došlo, je možná o několik řádů méně, než počet případů, kdy s ním někdo šermuje, aby bagatelizoval závažnost hnutí MeToo. Je tedy pochopitelné, že zápletka románu způsobila podráždění. Ano, je frustrující znovu a znovu, podesáté, posté, narážet na variace námitky „co když si znásilnění vymyslela.“ Avšak Alena Mornštajnová není bojovnicí proti feminismu a jejím jediným cílem bylo napsat působivou knihu.

les-v-dome

Následovala lavina negativních ohlasů ze strany progresivně orientovaných osobností. Na recenzi Klíčové se v časopisu Reflex odvolává publicistka Kateřina Kadlecová. Její článek je silně emotivní a bohatě stačí ocitovat jeho nadpis: „Zneuznaná Alena Mornštajnová, nově též zlodějka příběhů, si opět stěžuje: na Literu, na kritiky, na všechno“.

Velký ohlas vyvolala reakce samotné Kláry Tellnerové, která je s Klíčovou a Kadlecovou ideologicky spřízněná. Ve svém textu vyjmenovala shodné motivy vyskytující se v románu a v jejím komiksu a Mornštajnovou obvinila z „katastrofálního nedostatku empatie“. Toto převzali mnozí uživatelé sociálních sítí. Vzhledem k tomu, že je Tellnerová známou osobností a v dětství se stala obětí zločinu, který je podle feministického vnímání možná nejhorším ze všech, těší se určité nedotknutelnosti.

Publicistka Barbora Votavová (a dle svých slov kamarádka Tellnerové) následně opět na webu Alarm zkritizovala reakci na kauzu ze strany Mornštajnové i nakladatelství Host. Literární kritika má podle Votavové vést k tomu, abychom „se učili větší empatii a respektu“. Eva Klíčová se ke knize vrátila v podcastu, ve kterém se k ní přidal Jan Bělíček. Autorka podle něj „exploatovala reálné trauma“ a závěr románu i jeho poselství jsou „šílené“.

Pozoruhodné je, že zatímco Les v domě a jeho autorka si v Alarmu vysloužily kritiku, a to ve dvou rozsáhlých textech a jednom podcastu, mnozí nepřehlédnutelní odpůrci progresivních myšlenek pozornosti on-line deníku unikají. O Josefu Hausmannovi, autorovi knih jako Základy mužského šovinismu či Totalitní ideologie feminismu, jsem na Alarmu za celou jeho existenci nenašel jedinou zmínku. Tomáš Magnusek, režisér rasistických filmů, byl letmo zmíněn třikrát, ale nikdy jakkoli hodnocen. O existenci Jaroslava Bartáka, odsouzeného za znásilňování a zneužívání svých asistentek, se z Alarmu vůbec nedozvíte. František Ringo Čech se nedávno přiznal k velmi negentlemanskému chování k ženám. Rapper Smack vyrukoval předloni na albu Chimera Pt. 3: Snake (oceněném cenou Anděl) s texty, které mají k respektu k ženám hodně daleko. Redaktory Alarmu to vše nechalo chladnými. Alespoň mediální hvězdy, které lze považovat za symboly svého hnutí, jako jsou Klaus, Duka či Landa, Alarm pokrývá.

Mornjstajnova

Alena Mornštajnová (zdroj foto FB autorky)

Kritizovat „nadsamce“ je nevděčný úkol. Riskujete, že je váš text leda pobaví a ještě se s ním pochlubí v hospodě před kamarády. Je nesmírně obtížně napsat kritiku, kterou by si tito pánové vzali k srdci. Trefovat se do zranitelných cílů, jako je Mornštajnová či mladí tvůrci seriálu Pět let, je racionální. Máte větší šanci, že vaše kritika dokáže něco změnit. Důsledky této strategie jsou ale nešťastné. „Nadsamci“ budou nerušeně pokračovat v tom, co dělají, zatímco citlivější autoři budou zvažovat, zda se vůbec do vytváření děl s tématem sexuálního zneužití pouštět a riskovat tím hněv progresivních kritiků. O problematice se bude méně mluvit a zájem veřejnosti klesne.

Obvinění z ukradení příběhu se ukázalo jako nepodložené, válec, který se rozjel, ovšem nešlo zastavit. Na sociálních sítích zaznívala kritika údajné necitlivosti a nízké empatie autorky, zatímco publicista Matouš Hrdina (dříve píšící také pro Alarm) vyjádřil v podcastu na seznamzpravy.cz názor, že autorka příběh nenapsala věrohodně, a naznačil, že kniha nesplňuje „morální nároky“ současnosti.

Samotná autorka reagovala velmi skoupě, což je asi to nejlepší, co mohla udělat. Ve chvíli, kdy je dav rozvášněný, znamená jakýkoli pokus o argumentaci či vysvětlení jen přilití oleje do ohně. Je dobré si připomenout, že v ČR vyšlo za posledních šest let zhruba sto tisíc knih. Mezi nimi by se daly jistě najít stovky či tisíce románů, které se dotýkají lidských traumat, a dalo by se diskutovat, do jaké míry tak činí citlivě. Zůstaly bez povšimnutí, zatímco Alena Mornštajnová se stala terčem obrovské kritiky. Nacházela se ve špatnou dobu na špatném místě. Empatii a respekt, tedy hodnoty, po kterých volá Votavová, nelze prosazovat jinak než s empatií a respektem. Je to pomalé a zdlouhavé, ale vede to k cíli. Nezdá se, že by kritiky Mornštajnové vůbec napadlo, že by i o ní měli mluvit s empatií a respektem.

Kdyby se Václav Klaus pokusil napsat na recenzi na Vieweghova Báječná léta s Klausem, nečekali bychom od něj poctivé zhodnocení knihy. Pokud se nás hodnocený text osobně dotýká, sotva dokážeme zůstat objektivní. Kniha Les v domě se dotkla světonázoru Klíčové, Bělíčka a Hrdiny. Stáli před dilematem, zda knihu nestranně zhodnotit, či zda v rámci své recenze učinit svět (podle jejich názoru) o trochu „lepším“. Vybrali si to druhé, což by ostatně na jejich místě udělala většina z nás. Jsme jen nedokonalí lidé. Při čtení recenzí ideologicky silně vyhraněných kritiků je užitečné brát je s nadhledem a nezapomínat, že jejich autoři rádi využijí příležitost šířit to, co vnímají jako „dobro“ – a to i na úkor poctivosti.


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Oldřich Smysl: Rád se zhostím jakéhokoli úkolu

smysl perexPřinášíme Vám krátký rozhovor s muzikálovým hercem Oldřichem Smyslem, který prozradí, jak se těší na nové nastudování muzikálu Krysař v Divadle Kalich.

 

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Praha 12 sela komunitně luční louku

Lucni louka 2 perexLuční louka mezi panelovými domy na sídlišti není vůbec běžná. Jedna taková byla v úterý 21. května založena za ulicí Levského u lesoparku Kamýk. Akce se zúčastnilo více než 20 aktivních občanů s dětmi. Plochu, která byla n...


Literatura

To bych zvládl taky

to bych zvladl 200Poznáte tých čitateľov, ktorí pri prvom listovaní knihou hľadajú obrázky? Niektorí z nás to robia s každou hrubou knihou, ktorá vyzerá nudne. Pri tejto mini encyklopédii moderného umenia sa o nedostatok obrázkov báť nemusíte, nájdete...

Divadlo

Smetanova Litomyšl přivítá hvězdnou Dagmar Peckovou a její Mistrovskou lekci

dagmar200V rámci bohatého programu festivalu Smetanova Litomyšl proběhne 26. června v 19 hodin oceňované divadelní představení Mistrovská lekce. Magnetem představení je samozřejmě mezinárodně proslulá pěvkyně Dagmar Pecková, která se představuje ve své první ve...

Film

Bella a Sebastián 2: Dobrodružství pokračuje

Bella a Sebastian 2 - PLAKAT.mp4Už jako malá holka jsem znala příběh malého chlapce Sebastiána a jeho psí kamarádky Belly. Bella měla namále. Musela se skrývat, neboť obyvatelé malé vesničky Saint Martin v savojských Alpách si o...