Seznamte se s prací vyjednavače

Seznamte se s prací vyjednavače

Tisk

vyjednavac200V nakladatelství CPress vyšel knižní rozhovor Markéty Nekolové s policistou Karlem Pošívalem odhalující práci vyjednavače. Doporučuji jej nejen milovníkům true crime.

 

 

 

Knihy jako jsou tyhle, tedy ty, které představují nějaké povolání, mám moc ráda. Zde je bonusem jak moc zajímavá profese, tak také silná osobnost pana Pošívala i dobrá tazatelka. A navíc čtenáři dostanou ještě dva rozhovory – s velitelem policie a jednou policistkou.

Na první pohled se zdá, že se jedná se o jeden dlouhý rozhovor. Je však rozdělený do kapitol zaměřujících se na nejrůznější aspekty této práce. Patří mezi ne například předpoklady a příprava, aktivní naslouchání, práce s hlasem, empatie nebo tvorba důvěry. Také jsou zde tipy, čemu se při vyjednávání vyhnout nebo kapitola zaměřená na obchodní vyjednávání.

„Jsou případy, kdy se důvěru nedaří vybudovat opravdu dlouho. Jedno z umění, které by měl dobrý vyjednavač ovládat, je umění trpělivosti a umění udržet si nastavení mysli na pozitivní výsledek. To znamená neztrácet po několika hodinách neúspěchu naději, nepřijít o víru, že to dobře dopadne. Je důležité udržovat si takhle čistý vnitřní stav. A udržitovat si v sobě pravdivost vůči tomu, s kým mluvíme. Protože člověk v takové krizové situaci je velice senzitivní a vnímá, jestli to, co mu říkáte, je pravda.“ (str. 122)

Vyjednavač v knize vysvětluje, co je důležité a jak jeho povolání funguje, a přitom vzpomíná na nejrůznější případy, které jsou pro běžného člověka až nepředstavitelné a při jejich čtení mrazí. Celá kniha mi přišla jako velmi zajímavý vhled, čtení mě opravdu moc bavilo a stránky utíkaly rychlým tempem. Tak závěrem jen říkám: víc takových knih a více lidí jako je Karel Pošíval!

Karel Pošíval pracuje od roku 2001 u pražské policie. Začínal na místním oddělení ve čtvrtém pražském obvodě, pokračoval na oddělení hlídkové služby, odkud přešel k zásahové jednotce. Tady získal specializaci policejní vyjednavač. Tuto specializaci vykonává 17 let. V posledních letech řídí a metodicky vede tým pražských policejních vyjednavačů, což je jeho hlavní pracovní náplň. Pořádá pravidelné semináře pro policisty i zájemce z civilního sektoru v oblasti krizové komunikace a vyjednávání. Jeho snahou je lidem předat principy, které mají zásadní podíl na tom, že jsou policejní vyjednavači úspěšní při řešení krizových situací, jako jsou případy sebevražedného jednání, zadržování rukojmí nebo barikádové situace. Principy, které vycházejí z respektu, úcty, klidu, zájmu o druhého, trpělivosti a flexibility.

Markéta Nekolová (dříve Bidlasová) se narodila v roce 1970. Vystudovala divadelní dramaturgii, pracovala jako dramaturgyně a dramatička, scenáristka, lektorka tvůrčího psaní. Momentálně je literární redaktorkou. Napsala několik divadelních her, pohádek, filmových a televizních scénářů a dvě knihy. Přičemž jednotícím prvkem byla snaha dotknout se pokud možno zábavnou cestou existenciálních témat. Získala několik prestižních ocenění (Cenu Alfréda Radoka, nominace na Českého lva, Cenu české kritiky). Markéta žije se svým mužem Radkem a dětmi v Praze a věnuje se také sebezkušenostní praktické filozofii Principy života.

vyjednavac

Vyjednavač
Autor: Karel Pošíval, Markéta Nekolová
Žánr: non-fiction, rozhovor
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 232
Hodnocení: 90 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/84724916/vyjednavac/


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivana Chřibková: „Věděla jsem, že chci napsat příběh, který bude jak o jednom člověku, tak o celé generaci.“

chribkova 200Máme pro vás rozhovor se spisovatelkou Ivanou Chřibkovou, která vydala knihu s názvem Suchý hadr na dně mořském, která si ihned získala své příznivce. Nedávno spatřila světlo světa i audiokniha, tak jsme u této příležitosti paní Chřibkovou tro...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Staré Mesto začalo s rekonštrukciou

Stare mesto 200Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa začína s rekonštrukciou jednej zo štyroch bratislavských obranných brán – Rybárskej brány. Zachovala sa, keďže ju dlhé roky chránili archeologické prieskumy. Pre...

Z archivu...


Literatura

F jako Fík: jedna z knih pro začínající čtenáře

f jako fik ivona brezinovaMáte doma začínajícího čtenáře a hledáte pro něj zajímavou knížku, která by ho bavila i poučila? Jednu takovou vám přináší nakladatelství Albatros v edici „první čtení“. Příběh pro...

Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Co je otevřené dílo a jak ho vnímat

Otevrene dilo 200Od Umberta Eca u nás vyšly již leckteré spisy, avšak jeho první velký počin - Otevřené dílo - vychází teprve nyní, po více než půlstoletí od napsání, a to opět zásluhou nakladatelství Argo. I sám Eco si této práce zjevně vážil, protož...