Valentýn do skla velkou lžící aneb jak zachránit kamarádku

Valentýn do skla velkou lžící aneb jak zachránit kamarádku

Tisk

kremesKamarádka má všeho dost, aspoň to říká. Už nic nechce, jen klid. A co ještě? Usměju se, když vidím, jak se mračí. „Kremeš,“ vyhrkne. „Na Valentýna!“ dodá. Zasměju se. Kamarádka se usměje téměř neviditelně, ale přece. Chci kremeš, co se udělá sám, usmívá se o malé poznání více. Takže recept na kremeš bez trápení. Spousta nádivky a málo těsta. Jak na něj?

Mně tenké těsto nevadí, jen mě nebaví krájet ho vidličkou a rozmačkat celou nádivku. Mám kremeš do skla. Zpravidla bleskově sněden velkou lžící.

Na 1 velkou skleněnou mísu nebo 10 malých skleniček potřebujeme:

 • 10 kusů oplatek
 • skořici nebo skořicový cukr (nebo kakao) na posypání

Krém:

 • 1 l mléka
 • 2 vejce
 • 80 gramů kukuřičný škrob maizena (vanilkový pudink)
 • 80 gramů moučkový cukr
 • špetka soli
 • 1 sáček vanilkového cukru (vanilínový cukr)

Jak na to:

 • Maizenu jsem rozmíchala s moučkovým a vanilkovým cukrem, vejce rozdělila na žloutky a bílky. Z bílků se špetkou soli vyšlehala tuhý sníh a odložila do chladničky.
 • Do maizeny s cukrem přidala žloutky a trochu mléka, nahladko prošlehala.Bílky na sníh potřebují čisté, suché metličky, žloutkům trochu sněhu po šlehání bílek nepřekáží.
 • Přidala jsem zbylé mléko, uvařila hustý pudink. Během vaření na minimu míchala elektrickým šlehačem. Postačí i vařečka, případně obyčejné metličky.
 • Do uvařeného, trochu vychladlého pudinku jsem po částech vmíchala sníh. Vždy po přidání prošlehala na minimu elektrickým šlehačem (můžete také vařečkou nebo běžným šlehačem). Jde o to, aby nezůstaly bílé kopečky sněhu.
 • Oplatky jsem rozdělila na 3 části. Spodek mísy z varného skla, dobrá je jakákoliv přiměřeně velká mísa, jsem vyložila třetinou nalámaných oplatek tak, aby nezůstalo volné místo. Když oplatky nalámete, nemusíte předem řezat na dílky, nakrájíte bez problémů.
 • Zalila jsem to polovinou krému, dala tam druhou třetinu oplatek a zalila zbylým krémem.
 • Vrch jsem posypala pro dobré krájení a porcování nalámanými oplatkami. Můžete a nemusíte posypat skořicí, kakaem. Nechala jsem to pak vychladnout a vložila do lednice. Krém chladnutím tak akorát příjemně zhoustne.

Porcování do skleniček: Na dno nalámané oplatky, na ně krém téměř doplna, navrch nalámané oplatky.

Dobré vědět: Místo oplatek lze využít jakékoli nalámané sušenky, napolitánky. Strouhaný kokos, mleté ořechy, mletý mák s cukrem (případně medem nebo jiným sladidlem) – stačí nasypat silnější vrstvu. Pro fit verzi použijte jako sladidlo rozmačkaný banán. Ten můžete přidat i do krému před vmícháním sněhu. Původně byl kremeš bez šlehačky a čokoládové polevy a mně tak chutná nejvíc. Pokud vám tam chybí, neváhejte a doplňte.

kremes

Text, fotografie, realizace © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka

Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto - Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

 • TAPÍR 2/2024
  Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
 • TAPÍR 1/2024
  S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
 • Tapír 6/2023
  Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

bara lukesova perexVýběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude ot...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Skryté světy: Kalendář, jež vás zavede do hloubky lidské duše

skryté světys - kopieAutorka ilustrací je známá už díky Tarotu skrytých světů a víme o ní, že fantazií je doslova fascinována a to umí bravurně převést do své tvorby. Zavede vás skoro do hypnotického stavu. Dokonce do té míry, že se přiznám, tento tarot díky těm r...

Z archivu...


Literatura

Jednoduše Chic!

200 parizankyJak jen to ty Pařížanky dělají, že v každé situaci vypadají neskutečně půvabně a nikdy jim nechybí smysl pro styl. Aby si ženy přestaly lámat hlavu nad touto velkou záhadou, rozhodla se je francouzská módní guru Ines de la Fressange ve s...

Divadlo

Kašpárkova dobrodružství v šípkovém království

kasparek a ruzena sipkova200Zlín se pyšní dvěma „oficiálními“ místy, kde se nacházejí prkna, která znamenají svět, a to Městským divadlem a Divadlem Scéna. Navíc se čas od času změní na divadelní sál část klubu Zelenáčova šopa, která pravide...

Film

Soukromé drama Harryho dcer
ImageLetošní silné mrazy snad už konečně polevily. Přesto je od 15. února do 19. února ve třech českých kinech pořádně chladno. Severská filmová zima zavítá do pražského Atlasu, brněnského Artu a do Ostravy. Středeční zahájení bylo ve znamení skutečně stu...