Zasmějte se u Kulišáren Josefa Dvořáka

Zasmějte se u Kulišáren Josefa Dvořáka

Tisk

kulisarny 200Radioservis po Klukovinách Uršuly Klukové vydal v edici Humoriáda Kulišárny Josefa Dvořáka. Jaké jsou?

 Humoriáda je oblíbený zábavný rozhlasový pořad regionálních stanic Českého rozhlasu, který připravuje Patrik Rozehnal a Pavel Kučera. Ti si zde zvou různé hosty a jejich společným cílem je pobavit posluchače.

Josef Dvořák v úplně úvodním textu říká, že poprosil hlavu, aby mu otevřela všemožné zásuvky paměti, protože ví, že tam má uložený celý život a stačí jen otevřít to správné šuple. „Možná že při tom vzpomínání a bilancování sám sebe překvapím, dojmu, potěším, pobavím nebo i rozesměju. Sednu si pohodlně do křesla a nechám si promítat komedii svého života,“ píše.

Následují milá vyznání Uršuly Klukové a Oty Jiráka a pak už kapitoly z Josefova života: vzpomíná na dětství v Kadani, mládí s vůní benzínu, zlatou éru Semaforu nebo oblíbené filmové role i seriály. Čtenáři se s ním podívají i na chalupu a dozví se i o jeho sportovních vášních.

Mám ráda podobné knihy od známých osobností, protože se o nich tímto způsobem dozvím něco nového a také se podívám pod pokličku jejich života i kariéry. Navíc je příjemné zjistit, že i celebrity jsou „jenom lidi“ a mají podobné starosti jako všichni. Často se mi také stává, že si nějakou příhodu zapamatuji a pak se mi vybaví, když danou osobu někde vidím. Tady to však takové nebylo, protože se mi z nějakého důvodu Kulišárny četly hůře. Možná za to mohl i fakt, že jsem neznala tolik zmiňovaných filmů, nebo mi psaný projev pana Dvořáka tak úplně neseděl. Rozhodně jsem se často zasmála, některé příhody se mi líbily, ale neutkvěly mi v paměti a kniha se tak pro mě stala jen jednou z mnoha. Kdo jej má rád, tak si by si však rozhodně neměl nechat ujít!

A na závěr si dovolím jedno milé poselství z úplného závěru knihy: „Mnohdy ani netušíme, jak malá dávka humoru a nadhledu přispívá k tomu, abychom byli šťastní, spokojení a v klidu. Nesmíme kapitulovat před každým životním balvanem a blbostí, která se nám postaví do cesty. Nikdy nevynechejte příležitost ke smíchu, rozdávejte ho i přijímejte. Humor nám pomáhá, je pro nás životně důležitý."

Kulisarny

Kulišárny Josefa Dvořáka
Autor: Patrik Rozehnal, Josef Dvořák
Žánr: příroda, les a stromy
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 228
Hodnocení: 70 %

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-823396-josef-dvorak-patrik-rozehnal-kulisarny-josefa-dvoraka


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

5. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

5 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Pomozte v hledání 100 českých Kingů

Stephen-King 200Hledá se 100 českých Kingů („královské jméno“ odkazuje na Mistra světového hororu Stephena Kinga), aby se vytvořila největší antologie českých hororových povídek v dějinách české literatury.

...

Z archivu...


Literatura

Divoké papíry od Marosi di Giorgio jsou malba textem

Divoké papíry

Marosa di Giorgio (1932-2004) byla Uruguayská poetistka a novelistka. Je považována za jednu z nejznámějších literárních hlasů Jižní Ameriky. Její styl psaní je velmi expresivní a metaforický. Využívá prvky surrealistické i...

Divadlo

Vydejme se s Hurvínkem mezi osly

hurvinek mezi osly 200Děti mají docela dlouhé vánoční prázdniny, během kterých asi moc na školu myslet nebudou. Některé z nich si, stejně jako Hurvínek, možná říkají: „Škola???!!! Brrrr!!!“ Ale co se s nimi zajít podívat do div...

Film

Hořké komedii Teorie tygra nechybí švih, vtip a černý humor


teorie tygra perexHořká komedie Teorie tygra je hodně i o spiklencích, kteří se nakonec postaví proti tichému ženskému teroru, byť je zahalen závojem přívětivosti a plků o tom, jak to vlastně ony myslí dobře. Povedený snímek Radka Bajgara to...