Kristina Láníková: Puma M
Banner

Kristina Láníková: Puma M

Tisk

puma m 200Kristina Láníková je vizuální umělkyně a básnířka. Jako básnířka se „zabydlela“ v nakladatelství Fra – v tomto nakladatelství jí vyšly už tři sbírky básní. Naposledy to byla knížka s názvem Puma M.

 

 

Na první pohled tato sbírka velmi připomene autorčinu poslední knihu Úvahy nad zájmeny. Stejně jako tam jsou texty zde krátké a nenesou názvy. Jsou rozděleny do několika oddílů – ani ty nemají názvy, naznačují je jen prázdné stránky. Básně se na prázdných plochách jeví jako velmi tichá sdělení či deníkové záznamy – lákalo by to říct, že jsou „ostýchavé“, kdyby ovšem Láníková o věcech (a to i o věcech intimních) nepsala s takovou nezaujatostí. Takovou nezaujatostí, až to působí, jako by básně nepsal člověk, ale jen tělo vykonávající automatické pohyby, a díky tomu zachycovalo věci takříkajíc přesně. Neznám nikoho, kdo by tyto dojmy dovedl vyvolat tak dobře, jako Láníková.

Na druhou stranu – Puma M se od Úvah nad zájmeny také liší. Texty jsou přeci jenom o něco delší. Především pak do básní pronikají výrazy (a tedy i motivy) z jazyků generačních, popkulturních a dalších: „Kanye West opustil Nike kvůli Adidasu / Mattel upozorňuje na hry s panenkami / auto je krásné a budí emoce // všechno zezlátne a Miss Česko zamává“ (s. 39) Takový text by se v Úvahách neobjevil; možno je tu mluvit třeba o rozdílu v lesku – texty Pumy M se lesknou barevněji, možná i svítí jako displeje; texty Úvah se lesknou spíše jako chirurgická ocel, z níž je možná vyrobena většina šperků, které se dnes nosí… Tento posun se může líbit či nelíbit každému čtenáři dle jeho osobního vkusu, pro básnířku pak může znamenat odhalování možností vlastní poetiky.

Podstatný je u Láníkové přístup k básnictví jako takovému – vnímám zde snahu hledat způsob, jak psát básnicky, možná lépe řečeno umělecky, ovšem pokud možno bez používání metafor, přirovnání a podobných „klasických“ básnických prostředků (viz k tomu ukázku na konci recenze). Myslím si, že se to daří – zejména díky jistému mlčení mezi řádky (ostatně, oblíbeným motivem Láníkové je pomlčka). A tak mohu sbírku doporučit každému, kdo se zajímá o poezii jako takovou.

Ukázka (s. 66):

představuji si popcorn napíchnutý na klacík

nebylo důležité, jestli šlo o únavu
nebo začínající virózu
nabídka modelů mě nezaujala
léky mě zbavily možností
život se zpomalil a utichnul

úspěšné lidi pohání láska

ale můžu i zastavit
stačí pokrčit nohy
a zlehka zatlačit do ledu

puma m obalka

Název: Puma M
Autorka: Kristina Láníková
Nakladatelství: Fra
Rok vydání: 2023
Počet stran: 72
Hodnocení: 75 %

www.fra.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Tapír

  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářství: Knihovny pro K21, Univerzitní knihovna UTB Zlín

brezen-mesic-ctenaru 200Regály odborných knih a skript, u počítačů čilí šum, studenti diskutují, klávesnice drkotají. V místnosti panuje pravá tvůrčí atmosféra. U výpůjčního pultu se střídají čtenáři s knihami, s lístky s poznámkami, s nejrůzně...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Jizerská padesátka: běžkaři uctívají památku horolezců

Jizerska padesatka 200Na lyžařském stadionu Bedřichov v Jizerských horách odstartuje v neděli, 13. ledna 2013 již 46. ročník klasického běžkařského závodu Jizerská 50 ČSOB Pojišťovny. Avšak již v pátek 11.1. a v...

Z archivu...


Literatura

Z louže pod okap

blanche na utekuDěj detektivní novely Barbary Neelyové Blanche na útěku se odehrává v Severní Karolíně. Její hlavní hrdinka je chudá čtyřicetiletá černoška s paradoxním jménem Blanche Whiteová, která řeší velký problém. Musela se s ...

Divadlo

Herci Městského divadla Mladá Boleslav zpívají jak muzikálové hvězdy

miluji te200V pátek 17. února uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav premiéru muzikálové revue Miluji tě, ale..., což je světoznámé dílo, která se hraje od roku 2003 také na českých jevištích. Nemá příběhový děj. Jde o rychlý sled scének a hudebních čísel s...

Film

NEBEZPEČNÁ METODA pohledem muže a ženy
ImageDva redaktoři, dva pohledy na jeden film. Netradičně našim čtenářům přinášíme dvojí pohled na nový film Nebezpečná metoda, který vstoupí do kin 26. ledna 2012.
...