Zjistěte, jaká je cesta k vlastní solární elektrárně
Banner

Zjistěte, jaká je cesta k vlastní solární elektrárně

Tisk

zapisky zacinajiciho solarnika200Zápisky začínajícího solárníka mají podtitul Od touhy po vlastní elektřině k prvním vyrobeným megawatthodinám aneb Příručka, jak to nedělat. Jedná se o první knihu z edice Hospodářských novin vycházející v nakladatelství Euromedia Group a jak uvádí šéfredaktor HN, tak další témata spojená s penězi budou přibývat.

 

Autorem knihy je tedy redaktor Hospodářských novin Otakar Schön, který své zážitky a zkušenosti týkající se solárních panelů původně psal pouze pro Hospodářské noviny. Pro potřeby kknihy je však doplnil a aktualizoval tak, aby se jednalo o nadčasové dílo, které může pomoci nejedné domácnosti.

Otakar Schön nejprve popisuje, jaká byla cesta k solární elektrárně, jak vybírali, kdo jim ji postaví, jak si dávali pozor na smlouvy, nebo co museli udělat, než k nim přišel elektrikář. Přidává i rady od pojišťovny nebo o stavebním povolení, zmiňuje i dotace nebo útrapy při komunikaci se společností ČEZ. V závěru především ty, co už fotovoltaiku mají, pobaví například kapitola Mistr, nebo otrok elektrárny, kde je i mnoho tipů na nástroje sledující výkon elektrárny.

Mně kniha zastihla, když už jsme měli solární panely na střeše a čekali jsme na poslední dodělávky ohledně tepelného čerpadla. Mohlo by se tak zdát, že už jsem ji četla takzvaně s křížkem po funuse, ale nebylo tomu tak. Manželovi jsem z ní citovala různé zajímavosti, dávala mu například tipy na software a celkově ráda zjistila, jak to s fotovoltaikou měl někdo jiný. S tím souvisela škodolibá radost, které se nedalo vyhnout, nebo výkřiky „vidíš, taky to tak měl“ a tím pádem pocit sounáležitosti.

Kniha byla rozumně členitá, text byl navíc doplněný také o fotografie nebo nějaké ukázky a zápisky se skvěle četly. Bylo vidět, že má autor zkušenosti se psaním a dokáže i odbornější téma podat lidsky. Místy vyprávění i odlehčil a mě tak potěšila například narážka na Stopařova průvodce po galaxii. Kdo nad fotovoltaikou přemýšlí a není si z nějakého důvodu jistý, určitě by si tuto knihu neměl nechat ujít – třeba jej inspiruje, nebo mu poskytne důležité odpovědi.

Otakar Schön (*1978) je nedostudovaný knihovník a novinář. Už čtvrtstoletí se živi po vzoru Terryho Pratchetta prací v teple a suchu a většinou ani nemusí zvedat nic těžkého. Posledních 15 let má na starosti technologickou rubriku Hospodářských novin. Záliba v počítačích, videohrách a audio a videotechnice ho přivedla k touze mít vlastní elektrárnu, která všechny ty žravé hračky bude pohánět. A protože je klikař, rozhodl se k realizaci v ten nejhorší možný okamžik, kdy elektrárnu chtěl úplně každý.

zapisky zacinajiciho solarnika

Zápisky začínajícího solárníka
Autor: Otakar Schön
Žánr: hobby
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 184
Hodnocení: 84 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/667821-zapisky-zacinajiciho-solarnika.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Tapír

  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vojtěch Žák: „Jsem zvědavý, kolik z mých přátel mi po vydání knihy přijde rozbít hubu“

Pesec kralem 200Vojtěch Žák je 24letý žurnalista, grafoman a vypravěč příběhů, který si momentálně chce splnit sen spočívající ve vydání knihy Než se pěšec stane králem. A právě s touto fantasy knihou se nyní seznámíte díky tomuto rozhovoru.

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Vzniká předělávka legendární hry Polda 2. Lidé jejím tvůrcům zatím poslali přes milion korun

polda 200Před dvěma lety se jim podařilo vybrat téměř 1,5 milionu korun na sedmý díl počítačové hry Polda. Tehdy vybral tým v čele s programátorem Petrem Svobodou požadovanou cílovou částku během několika hodin. Nyní svůj úspěch opakují, když se rozhodli dát hře...

Z archivu...


Literatura

Empusion Tokarczukové: Dva světy, které stojí proti sobě

empusion1Polská Nobelistka Olga Tokarczuková je tu opět s novou knihou, kterou u nás právě vydalo nakladatelství Host. Pod názvem Empusion se tentokrát ukrývá přírodně léčivý horor z počátku 20. století, který opět překvapí nečeka...

Divadlo

Prachy!: Neuvěřitelný situační tobogan komediálního bláznění

Prachy200Co byste dělali, kdybyste cestou domů v metru vyměnili náhodou svůj kufřík plný úředních dokumentů za jiný, ve kterém by byly téměř dva milióny liber? Přesně to se v komedii Raye Cooneyho přihodí Henrymu Perkinsovi, usedlému úředníčkovi z londýnského...

Film

Jaká je cena bezpečí? Na to se bude ptát dvacátý pátý ročník festivalu Jeden svět

jeden svet 200Zdá se, jako by současným světem otřásala jedna krize za druhou. Válka na Ukrajině, energetická krize i změny klimatu. To vše jsou témata, která Jeden svět nemůže přehlížet. Festival každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lids...