Nakladatelství Kazda vydalo jedinečnou publikaci s názvem Stopy evropských zvířat a podtitulem Určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky. Co vše v ní najdeme?
Kniha začíná úvodním slovem s poděkováním a předmluvou a úvodem objasňujícím vznik knihy. Zde mě potěšilo, že je věnována zvířatům a překvapil fakt, že autor v rámci příprav knihy (od roku 2012) pořídil více než 25 tisíc (!) fotografií a přes 950 z nich se dostalo na stránky knihy. To je podle mě však jen střípek toho, co musela práce na takové publikaci obnášet.
Následují návody na to, jak používat knihu a poté jak číst stopy zvířat. To je velmi praktické, nechybí zde doporučení, informace o vlivu půdy nebo například stopařská etiketa. Dále je kniha dělena na: Savce, Hmyzožravce, Letouny, Zajícovce, Hlodavce, Šelmy, Sudokopytníky, Ptáky, Obojživelníci a plazi, a Hmyz a další bezobratlí. V kapitole Přílohy se nachází výběr literatury, slovníček pojmů, dokumentace stop, rejstřík, jak rozlišit podobné druhy, informace o autorovi, fotografie a ilustrace, vzorec stopy savců a použité zkratky a symboly.
U jednotlivých druhů je kromě fotografie mnoho informací. Začíná to českým a vědeckým názvem, pokračuje daty o délce hlavy a trupu, délce ocasu a hmotnosti, charakteristikou, rozšířením a výskytem, potravou, rozmnožováním, poznámkami, stopami, podobnými stopami, způsobem pohybu a pobytovými znaky a potravními stopami. Také jsou zde vzorce stop savců, které jsou podrobně vysvětleny.
Jedná se o encyklopedii, takže zde není primárním účelem, aby si ji člověk přečetl celou na jeden zátah. Může do ní nahlížet nebo se zaměřit jen na něco, co zrovna potřebuje. Já jsem fascinovaně nahlížela na všechny precizní nákresy stop a dozvěděla jsem se spoustu nového. Velmi zajímavé pro mě byly pobytové znaky, mezi které patří výkaly, stopy na rostlinách, potravní stopy na stromech, stopy po krmení plody a ořechy, potravní stopy na mrtvých tělech zvířat nebo například stopy na zemi. Člověka to donutí se v přírodě více dívat kolem sebe a tím pádem pak získá i důvod se ke knize stále vracet. Kromě faktů mě v knize potěšily i nejrůznější příběhy a vzpomínky.
Stopy evropských zvířat jsou za mě výjimečným a obsáhlým titulem, na kterém si její autor dal opravdu záležet a odvedená práce jde rozhodně vidět. Kdo má rád přírodu a chce se o ní něco dozvědět, by si knihu neměl nechat ujít!
Joscha Grolms je mezinárodně uznávaný stopař a jeden z mála specialistů na stopy a znaky zvířat v Evropě. Spolu s dalšími odborníky pracuje na vytvoření globálního standardu pro sledování. Jako lektor a spoluředitel Školy poznání divočiny nabízí semináře, exkurze a roční kurz stopování. Příručka o stopách volně žijících živočichů v Evropě, kterou vytvořil, představuje nový standard, s nímž se budou srovnávat všechny následující práce. Obsahuje krásné a přesné ilustrace. Díky pečlivému pozorování dokázal autor odhalit detaily, které vám pomohou rozlišit znaky i velmi podobných živočišných druhů. Při práci s příručkou si tak ještě více uvědomíte rozmanitost stop a pobytových znaků. Joscha Grolms v knize Stopy evropských zvířat shromáždil údaje, které jsou potřeba k popisu a znázornění rozmanitého způsobu pohybu zvířat ve volné přírodě. Vytvořil i promyšlené klíče, které čtenáře dovedou k příslušným oddílům – jeho obsáhlé dílo je tím ještě přístupnější a užitečnější. Zařadil do knihy přibližně tisíc snímků stop divoké zvěře a dalších znaků, které čtenářům velmi usnadní jejich rozpoznávání. Spousta odborných znalostí je v knize prezentována srozumitelně a bez přílišného používání technického žargonu.
Stopy evropských zvířat
Podtitul: Určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky zvířat
Autor: Joscha Grolms
Překlad: Martin Richter
Žánr: průvodci a atlasy, příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 816
Hodnocení: 88 %
https://www.knihykazda.cz/stopy-evropskych-zvirat/
< Předchozí | Další > |
---|