Radek Fridrich: Řeč mrtvejch / Erzherz / Nebožky
Banner

Radek Fridrich: Řeč mrtvejch / Erzherz / Nebožky

Tisk

rec-mrtvejch-erzherz-nebozky200Opavské nakladatelství Perplex loni otevřelo novým vydáním tří sbírek Radka Fridricha v jednom svazku novou edici „Druhý dech“. Název edice má v tomto případě hned dvojí symboliku. Za prvé je to druhý dech pro samotné nakladatelství, které bylo – stejně jako každý menší nakladatel – za poslední roky výrazně zasaženo vysokou inflací a vzrostlou cenou papíru. Za druhé se tu ale také dává druhý dech již dlouho rozebraným, ovšem čtenářsky žádoucím sbírkám. Obnovuje se tím také paměť české polistopadové poezie, pro niž jsou reedice básnických sbírek opravdovou vzácností. 

Paměť, koneckonců, je stálým tématem Fridrichovy tvorby a je vlastní Řeči mrtvejch, Erzherzu i Nebožkám. Ve všech třech totiž Fridrich propůjčuje hlas dávným obyvatelům Děčínska a okolí – skutečným (mnohé básně vycházejí ze skutečných náhrobních kamenů), fiktivním, ba i mytologickým. Navazuje se tak na vývoj, který na Děčínsku přerušil hlavně poválečný odsun Němců.

To je pro Fridricha samozřejmě podstatné, nicméně co z něj dělá Básníka s velkým B, a ne pouze regionálního autora, je obecný přesah jeho básní. Ten tkví ve více aspektech, jedním z význačných je téma smrti (evokované rovnou v názvu dvou ze tří znovu vydaných sbírek). Postavy v Řeči mrtvejch vypráví své životní příběhy – mluví stroze, jak se na mrtvé sluší a patří: „Ve dvanácti sem vodešel ze školy, / protože sme vyhořeli. // V Kamenici sem jednou hrál / jako pomocnej trumpetista. // Tenkrát ještě stála / na Růžáku hospoda.“ („Zimničnej“, s. 32) Zatímco pro Řeč mrtvejch jsou příznačné hlavně mužské osudy, Nebožky se soustředí na ženy: „Můj muž byl Franz Ettrich, / zvaný Fefenfranz. // Tomu jsem dala jediného syna, / jménem po otci. // Krátce po porodu jsem zemřela. / Nikdy mi to neodpustil.“ („Marie Anna Ettrich, s. 99)

Možná se méně zkušený čtenář poezie podiví – kde ta poezie je? Čekal metafory, přirovnání, možná dokonce vázaný verš a rýmy, místo toho se mu dostává úsečných příběhů – ovšem vybírat jen to podstatné, aby výsledek působil syrově a apelativně, to není snadná práce a může jí být stejně, jako při vymýšlení „květnatých“ básní. Že Fridrich tuto práci odvádí skvěle, to čtenář pozná už z toho, že je na každou další báseň-promluvu zvědav. Nakonec si třeba řekne: je to strohé, ale vždyť je to pravdivé! Takhle se vzpomíná na vlastní život z hlediska smrti. Tak pravdivé o smrti – a to se týká i mne! A pak pochopí sílu Fridrichových básní.

A kromě toho, kdo prahne po výrazněji básnickém jazyku, hojně se jej nasytí např. ve Fridrichových básních v próze zejména ze sbírky Erzherz: „Na konci cesty smíříš se, Josefe, uvidíš. Stínku viny na levém palci léta, u dveří zaklepeš, otce v podpaží. Nevzkřikne, nezakleje, matka jen ostře vdechne síru šnapsu.“ („Nebel, s. 71)

Nové vydání Fridrichových sbírek doprovází i texty literárních vědců a publicistů Ivo Haráka, Michala Jareše a Jiřího Kotena, které čtenáři nabízí konfrontaci s dalšími, poučenými pohledy na Fridrichovy sbírky. V ediční poznámce se píše, že „tyto texty chtějí spíše plnit funkci doslovů k jednotlivým sbírkám a záměrně rezignují na parametry odborných studií.“ Toto kritérium nejlépe splňuje doslov Jiřího Kotena. Doslov Ivo Haráka je přeci jenom prodchnut literárněvědným žargonem, Michal Jareš zase předpokládá jisté znalosti z literární historie. Neděje se to však v neúnosné míře.

rec-mrtvejch-erzherz-nebozky

Název: Řeč mrtvejch / Erzherz / Nebožky
Autor: Radek Fridrich
Nakladatelství: Perplex
Rok vydání: 2023
Počet stran: 136
Hodnocení: 90 %

https://www.perplex.cz/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Tapír

  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Baletka Kateřina Voldánová: „Zahrát lišku nebo loupežníka je něco jiného, než pološílenou dívku.“

Katerina Voldanova 200Baletní studio Regina se nachází v Ústí nad Labem a jeho renomé stoupá díky paní ředitelce Regině Holubové Blažkové a velkému množství talentovaných tanečnic a tanečníků. Jednou z nich je Kateřina Voldánová, která po rolích v...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

TO JE SVĚTOVÝ/ Tereza Cimburková - literární soutěž K21

Letní literární soutěž Kultury21 Všechny vůně a chutě světa dospěla do další fáze. O Ceně poroty je již rozhodnuto a nyní je řada na vás, čtenářích, kterou z povídek vyberete jako vítěznou. Ta pak bude taktéž oceněna. Navíc všichni hlasující budou zařazení do slosování o knihu plnou dobrodružství a zážitků z cest "Narozena pod toulavou hvězdou".

...

Z archivu...


Literatura

Co ukrývá dokonalá chůva?

vzorna chuva perexMark a Melissa jsou mladí manželé, kteří mají dvě dcerky. Sedmiletou Poppy a několikaměsíční Evie. Mark je policajt, Melissa rozbíhá podnikání, a tak by se jim hodil někdo, kdo by jim s dětmi pomohl. Když jejich nové sousedce...

Divadlo

Městská strašidla: Cyklus tří minioper pro dětského diváka

mestska strasidla 200Městská strašidla jsou cyklem tří minioper v režii Lukáše Kopeckého, který je určený převážně dětským divákům. V humoristicky laděných libretech Martina Kyšperského se setkáváme se strašidly, která žijí v dopravních prostředc...

Film

Nejočekávanější animovaný film posledních let Chlapec a volavka právě vlétl do kin

chlapec-a-volavka0Můj soused Totoro, Princezna Mononoke nebo Cesta do fantazie se řadí mezi nejpopulárnější animované snímky na celém světě a jejich režisér Hajao Mijazaki se může pyšnit miliony fanoušků. Po deseti letech se mistr animace vrací s nejnovějším snímkem, úc...