Odhalte tajemství českých a moravských Keltů

Odhalte tajemství českých a moravských Keltů

Tisk

Tajemství KeltůKeltská kultura je poslední dobou hodně populární a spousta lidí ji pokládá za oduševnělejší alternativu k dnešní konzumní společnosti. Kniha Tajemství českých a moravských Keltů si klade za cíl nám ukázat keltskou civilizaci nepřikrášlenou idealismem, ale možná o to zajímavější.

Kniha je poměrně obsáhlá a rozhodně u ní nehrozí, že ji přelouskáte za jeden večer, což pokládám za přednost, protože mnoho knih se tváří nabitě a potom ji člověk dá na jeden zátah a zážitek je kratší, než si představoval.

Je vidět, že se autor tématem do hloubky zabývá, má rozsáhlé znalosti a dokáže informace uvádět v širším, avšak nikoliv přehnaném kontextu. Styl knihy mi připomíná hrané dokumenty, kde se snoubí historická fakta se záživnými informacemi a výjevy. I když se tedy nejedná o beletrii, je kniha poutavá a pohltí vás od prvních stránek.

Velké plus je, že většinou opravdu pojednává o dění na našem území, takže je zábavné si jej spojovat s tím, jak místa známe dnes, podívat se na ně novým úhlem pohledu, případně si podle nových poznatků naplánovat zajímavý výlet.

Autor čtivým jazykem popisuje, jak se svět skutečných Keltů lišil od notoricky známých příběhů Asterixe a Obelixe, vezme vás na posvátná místa našich zemí, ukáže co a jak Keltové uctívali, jaké se po nich dochovaly památky a poklady, poodhalí tajemství druidů a zodpoví, co z keltské kultury s námi zůstalo, ať již v podobě genů, nebo příběhů.

Kniha je za mě povedená a nemám jí co vytknout. Ideální kus k relaxaci na volné chvíle, která nás kromě výletu do dávných dob obohatí i o nové a zajímavé informace.

Anotace: Ponořte se do tajemství záhadných až děsivých Keltů, kteří obývali území Čech a Moravy. K čemu například sloužil Obří hrad na Šumavě, nesoucí stopy mocné ničivé síly? Proč se keltské poklady našly nejčastěji ve vodních pramenech a bažinách? A jsou staré pověsti české ve skutečnosti keltské? Poodhalte záhady prastaré kultury a sledujte stopy, které zanechala v Čechách a na Moravě.

Kelti

Nakladatel: Alpress
EAN: 9788076950603
ISBN: 978-80-7695-060-3
Doporučená prodejní cena: 369 Kč
Autor: Jan Antonín Novák
Rok vydání: 2024 (1.vydání)

Hodnocení: 80%

https://www.alpress.cz/tajemstvi-ceskych-a-moravskych-keltu/

Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová je pedagog a autorka knih pro děti.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ebola, homosexualita a džihád: World Press Photo reaguje na současné světové dění

WPF perexLoňský rok byl poměrně bohatý na události. Přinesl konflikty na Ukrajině, zánik arabského jara nebo vypuknutí epidemie eboly. Muslimská separatistická skupina Islámský stát dovedla Sýrii k pádu, sekta Boro Hakam nadále p...


Literatura

Vyšly Pohádky k neuvěření

Pohadky k neuvereni 200Nejsou pohádky jako pohádky. Když je píše člověk moudrý, nadaný smyslem pro humor a nadsázku, člověk znalý jejich pravidel a současně odhodlaný je porušovat, zpravidla se urodí možná sice nenápadné, alem přece jen zjevné...

Divadlo

Letní Grébovka s Divadlem MA v srpnu láká na 20 divadelních večerů pod širým nebem

letni grebovka 200Dvacet romantických večerů pod širou letní oblohou v půvabném prostředí evokujícím italský Řím… tyto a spoustu dalších výjimečných zážitků slibuje v druhé půli prázdnin Letní Grébovka s Divadlem MA. Oblíbený projekt komorní divadeln...

Film

La Película aneb průvodce španělských filmem
ImageLetošní festival španělských filmů už klepe na dveře. V Praze se stane útočištěm španělštiny kino Světozor od 14. do 19. února a poté se festival přestěhuje do brněnského kina Art od 20...