Aktualizovaný průvodce pro nestátní neziskovky

Aktualizovaný průvodce pro nestátní neziskovky

Tisk

NNO perexV nakladatelství Grada vyšlo aktualizované zpracování příručky, kterou ocení především nestátní neziskové organizace, jimž poskytne ucelený přehled poznatků v oblasti financování, účetnictví, daní a práva. Také se může hodit všem, kdo uvažují o založení nějaké neziskovky a musí se prokousat pořádnou porcí související legislativy.

Autorkou aktualizovaného, 4. vydání knihy Účetnictví, daně a financování pro nestátní neziskovky je Anna Pelikánová, která se zabývá vybranými problémy, s nimiž se neziskovky potýkají, čerpá přitom ze svojí odborné praxe a lektorské činnosti. Samozřejmostí je promítnutí legislativních změn podle nového občanského zákoníku a novel zákona o účetnictví a daňových zákonů.

Spolek, ústav, nadace, nadační fond, sociální družstvo a další

Po přečtení knihy byste se měli mnohem lépe orientovat ve veškeré legislativě pro nestátní neziskové organizace, ať už se jedná o spolky, ústavy, nadace, nadační fondy, sociální družstva či jiné subjekty obdobného charakteru, například církve, náboženské společnosti, církevní právnické osoby, politické strany a politická hnutí či zájmová sdružení právnických osob.

Změny podle nového občanského zákoníku a novel zákona o účetnictví a daňových zákonů zakomponovány

Sáhnout by po ní měli i lídři, ekonomové a účetní dlouhodobě a bezproblémově fungujících subjektů. I ti zde totiž mohou objevit důležité nuance oproti verzi předchozí, natož s ohledem na své znalosti několik let staré. A rozhodně by si neměli nechat uniknout kapitolu, která vnáší světlo na obecné principy a způsoby financování nestátních neziskových organizací. Třeba jim to pomůže překonat nechuť a obavy pouštět se „do větších akcí“. Inspirace, podrobných návodů a důležitých upozornění je zde více než dost.

Příklady z praxe, vzorové výpočty, přehledné tabulky a grafy

Vítaným bonusem jsou nejrůznější tabulky, grafy, vzorové výpočty či příklady z praxe, které zodpovědným osobám ušetří mnoho času při aplikaci v ostrém provozu. Každý, kdo se ve sféře nestátních neziskových organizací pohybuje, by obsah této publikace měl ve vlastním zájmu prostudovat, aby byl – vzhledem k průběžným, byť drobným změnám - stále v obraze, případně své znalosti zdokonalil.

Pelikánová Anna se ve své profesní praxi zaměřuje zejména na problematiku účetnictví a daní podnikatelských a neziskových subjektů. Vystudovala ekonomiku a provoz silniční a městské dopravy na Provozně ekonomické fakultě Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině. Poté vystudovala pedagogickou fakultu na Ostravské univerzitě. Pracovala v nadnárodních zahraničních firmách a ve státní správě, kde vedla ekonomické oddělení. Kromě toho vyučovala na VŠ. Lektorské činnosti se věnuje od roku 2000. Je odborně velmi fundovaná a má mnoho cenných zkušeností ze své dvacetileté praxe.

NNO obalka

Účetnictví, daně a financování pro nestátní neziskovky
4., aktualizované vydání
Autor: Anna Pelikánová
Datum vydání: 21. 3. 2024
Nakladatelství: Grada
Počet stran: 360

Hodnocení: 100 %

www.grada.cz/ucetnictvi-dane-a-financovani-pro-nestatni-neziskovky 


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Háva: Bez lásky k dobrému jídlu se tato práce dělat nedá

culi perexU čtení tohoto rozhovoru by se vám měly sbíhat sliny – točí se totiž kolem fotografování jídla. V čem spočívá ten trik, aby výsledný pokrm vypadal k nakousnutí? Dekoruje jídla David Háva ze společnosti Culinairephoto...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Havran k úmrtí jesenické legendy Zdeňka Zerzáně

havran200Přinášíme vám fotoesej z knihy Ivana Fíly Jeseníky – Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti z roku 2021.

...

Literatura

Pojďte se bát s květinářkou s temnou minulostí

ani mrtva ani ziva 200Ani mrtvá, ani živá – takový je název nového thrilleru z pera rakouské spisovatelky Ursuly Poznanski. Kniha vyšla v květnu u nakladatelství Kalibr a na více než tři sta stránkách rozehrává napínavý příběh o tom, jak člově...

Divadlo

MACBETH – Too Much Blood, klasika tak trochu jinak

ldy MacbethDivadelní adaptace jednoho z nejznámějších děl mistra dramatu, Williama Shakespeara, v podání českého filmového a divadelního režiséra a dramatika Davida Jařaba svou nevšedností a minimalismem, až komiksovou stručností textů a precizním zpodobn...

Film

Letos ve Varech pookřejeme

KviffBývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival uváděl rozsáhlé přehlídky slavných tvůrců evropských i mimoevropských, takže zájemci se tak mohli v uplynulých letech seznámit s reprezentativním průřezem celoživotního odkazu takových osobností, jako by...