Robert Rohál: Oblast československé pop music mě zajímá léta

Robert Rohál: Oblast československé pop music mě zajímá léta

Tisk

robert rohal 200Legendy československé populární hudby a Hvězdy odvedle – to jsou názvy dvou knih, které vyšly teprve nedávno a pod nimiž je podepsán Robert Rohál. Tento autor, žijící prakticky celý život v moravském Holešově mnoho let působí v kulturních i mediálních sférách. Kromě publikování textů vesměs z kulturních oblastí, je také autorem řady knih, z nichž zatím poslední vyšly právě letos. Baví ho i černobílá fotografie, kterou prezentuje na vlastních výstavách.

Co bylo impulsem k napsání knihy Legendy československé populární hudby?

Chtěl jsem to dát dohromady už pár let předtím, ale až vlastně letos na jaře jsem se domluvil s nakladatelstvím Grada Publishing. Oblast československé pop music mě totiž zajímá léta, tuhle scénu opravdu sleduji od mojí puberty. Už tehdy jsem si začal kupovat hudební časopisy jako Melodie, Populár nebo Gramoreuve, později jsem v nich publikoval...

Můžete knihu představit potencionálním čtenářům?

Kniha představuje třiadvacet zpěváků, kteří v sedmé a osmé dekádě minulého století frčeli. Každému zpěvákovi jsem věnoval medailon, kde zmiňuji vše podstatné z jeho kariéry - takže i to, kdy byl na tom kterém festivalu, kdy a proč natočil kultovní desku či písničku atd. Obraz každého zpěváka jsem pak doplnil o ukázky z dobových recenzí nebo rozhovorů. S fotografiemi nám hodně pomohl Supraphon, některé fotky jsou z mého archivu. Je tam třeba i snímek z roku 1987, kdy dělám první rozhovor s Helenou Vondráčkovou...

robert rohal s helenou vondrackovou 1987

Robert s Helenou Vondráčkovou

O které pop legendy v knize jde?

Zatímco na některé se už skoro zapomnělo, mám tím na mysli třeba Janu Robbovou, Valérii Čižmárovou nebo Helenu Blehárovou, jiní jedou dál, což je případ Karla Gotta, Heleny Vondráčkové, Václava Neckáře, Hany Zagorové, Marie Rottrové, Jiřího Korna nebo Věry Špinarové. Zařadil jsem však i zpěváky, jako byli Waldemar Matuška, Karel Zich nebo Jiří Schelinger. Ze slovenských interpretů jsem nezapomněl nejen na Mariku Gombitovou, Janu Kocianovou, Marcelu Laiferovou, Karla Duchoně, Oľgu Szabovou, Noru Blahovou nebo Dušana Grúně, ale také na zpěvačky, které byly kdysi slavné, ale zemřely příliš mladé - jsou to Tatjana Hubinská nebo Eva Kostolányiová.

Publikace má podtitul 70. a 80. léta. Proč jste se soustředil právě na toto období – je vám blízké?

V podstatě jsme se na toto retro období domluvili s nakladatelstvím Grada Publishing. Ono, ať už se to vezme z kterékoliv strany, tak i v těchto pochmurných dobách vznikalo hodně kvalitní muziky, která se navíc hraje dodnes. A to se týká i zpěváků, kteří něco uměli a dokázali to nejen doma, ale třeba i venku.

Jak jste sháněl podklady pro medailonky slovenských legend – byla to příležitost k zajímavým setkáním?

Jak už jsem zmínil, zajímám se o tuhle oblast roky. S pár zpěváky se znám osobně, píšu o nich léta články, dělám rozhovory... Pravda ale je, že například s některými slovenskými interprety jsem se osobně poznal až letos. Patří k nim třeba sympatické zpěvačky Marcela Laiferová a Nora Blahová.

robert rohal s helenou bleharovou

Robert Rohál s Helenou Blehárovou

Máte sám mezi těmito legendami svého favorita či favoritku?

Tak pár oblíbenců samozřejmě mám, ale v knize jsem nemohl někoho upřednostňovat. Faktem je, že některá kapitola je delší, jiná kratší. Ale je to tím, kolik toho který zpěvák udělal a také kolik času mu bylo dopřáno. Dostalo se i na zpěváky, kteří byli slavní, ale brzo umřeli anebo kariéru brzo ukončili, a tak toho neudělali tolik co třeba Gott či Vondráčková.

Nakladatelství Grada Publishing vám však nedávno už jednu knihu vydalo. Jakou?

To je pravda. Už v září vyšla knížka, která se jmenuje Hvězdy odvedle a jejich stopy nejen v českém filmu. Tato publikace zase představuje třicet slovenských herců, kteří točili hodně s českými filmaři, a české publikum si je oblíbilo. V knize jsou takové hvězdy jako Michal Dočolomanský, Božidara Turzonovová, Zdena Studenková, Juraj Kukura, Zuzana Kronerová, Marián Labuda, sestry Vašáryovy a mnoho dalších. Nezapomněl jsem ani na herce mladší generace, které v mé knize zastupují Táňa Pauhofová nebo Ján Koleník.

Počítáte s další spoluprací s tímto nakladatelstvím?

Rád bych, což se ostatně uvidí v příštím roce...

robert rohal 1

Zdroj foto: archiv Roberta Rohála


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Vadim Petrov: Novou hudbu již neskládám, ale některé skladby formuji do koncertní podoby

Vadim Petrov PEREXUznávaný český hudební skladatel Vadim Petrov je ve svém oboru osobností, která požívá v uměleckém prostředí vážnosti a respekt. Při našem setkání na zahradě jeho domu v Hlubočince u Prahy z něj sršela životní energie a ochotně se...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Turistický seriál K21: Hrad Malenovice

hrad malenovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chy...


Divadlo

Únorové divadelní tipy z Violy: Miroslav Donutil nebo David Prachař na jevišti legendární scény

DIvadlo Viola 200Přemýšlíte, jak si ukrátit dlouhé únorové večery? Přinášíme tipy na intenzivní divadelní zážitek v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy.

...

Film

Začalo natáčení nového filmu Davida Laňky ÚTĚK

UtekPrvní klapkou začalo 6. listopadu v Říčkách v Orlických horách natáčení rodinného filmu Útěk podle stejnojmenné knižní předlohy Oty Hofmana. Štáb v čele s režisérem a scenáristou Davidem Laňkou v Říčkách zůstane do 26. listopadu. V hlavních rolích na...