Na jazzu mi imponuje improvizace a fakt, že skladby na každém koncertě znějí trochu jinak

Na jazzu mi imponuje improvizace a fakt, že skladby na každém koncertě znějí trochu jinak

Tisk

Sisa FeherováMultiinstrumentalistka, zpěvačka, textařka, skladatelka, to vše je Sisa Fehérová, která vystupuje se sextetem Sisa Feher & KHI, v triu Bardo a pořádá sólové koncerty. V současnosti připravuje album Mammatus a přiznává, že je její profese také koníčkem. 24. října 2023 si ji můžete poslechnout v pražském Jazzdocku.


Pocházíte ze slovenských Košic, kde jste vyrůstala. Jak vzpomínáte na čas svého dětství? Již tehdy jste chtěla být zpěvačkou?

Na své dětství mám hezké vzpomínky. Zpěvačkou jsem asi chtěla být také, ale jako většina dětí jsem v raném věku vystřídala řadu potenciálních povolání. V pěti letech jsem ale začala chodit do sboru, jenom proto, abych mohla v šesti letech nastoupit do místní ZUŠ na klavír. Hra na klavír mne v té době hodně zajímala, i když jsem byla velice hlučné a zpívající dítě.

Co vás přivedlo do Prahy, kde jste na Vysoké odborné škole při Konzervatoři Jaroslava Ježka studovala jazz? Proč právě jazz? Čím vás oslovil?

Na jazzu mi imponuje improvizace a fakt, že skladby na každém koncertě znějí trochu jinak. Svoboda v interpretaci. Takovéto koncerty vás nenudí hrát. V tom je jazz žánr, ze kterého chci vycházet ve své tvorbě. I když to již stále lépe a lépe maskuji. (smích)

Pak vás studijní cesta zavedla do Londýna na Guildhall School of Music and Drama, a v Londýně jste poznala tamní jazzovou scénu a také působila jako tanečnice v taneční formaci Myo. Studovala i v Paříži, a poté v Kodani na Rhythmic Music Conservatory. Čím vás tato studia umělecky obohatila? A jak se vám dařilo jako tanečnici?

Vždycky jsem snila o tom být také tanečnicí, bohužel se mi to v této dimenzi ještě nepodařilo. Dokonce jsem v Londýně jako hobby navštěvovala kurz současného tance v The Place, kde jsem si opět potvrdila, že to absolutně není moje parketa. V hudební formaci Myo jsem zpívala lead vocal a hrála na syntetizátor. Tancovalo publikum. Studium je všeobecně obohacující. V Kodani mi rozšířili mentálně pole interpretační a skladatelské svobody a v Paříži mi připomněli, že to nemá být na úkor kvality. Ale není to fér jenom takhle to shrnout, protože na takovýchto univerzitách má člověk přístup ke špičkovému vzdělání a především je obklopen inspirativními a talentovanými lidmi, co už samo o sobě je stimulující.

Zpívala jste v soul-jazzové skupině Pitch Bender a již několik let působíte jako zpěvačka v blues-jazzové skupině Fehero Rocher a v roce 2016 jste vydala album Cirrus. Kde vás mohou milovníci jazzu a blues slyšet a vidět?

Momentálně vystupuji se sextetem Sisa Feher & KHI, v triu Bardo, anebo hraji sólové koncerty. Ve středu 11. 10. jsem vystoupila s Bardo v pražské Kasárně Karlín a pak 20. 10. vystupuji se sextetem v Námestově v rámci Orava Jazz Fest a v 24. 10. v pražském Jazzdocku.

Pitch Bender i Fehero Rocher jsou už neaktivní projekty, s nimiž jsme vydali krásná alba a odehráli mnoho koncertů, ale v obou případech přišel čas se rozloučit a jít dál.

archiv Sisa Fehérová 2

V roce 2021 jste vydala album KHI a k písním, až na jednu, jste si texty napsala sama. Co vás k tomu přivedlo?

Na tomto albu jsem si dělala také hudbu, kompletní aranže a texty. Texty si píši vždycky sama, nebylo to nic neobvyklé.

S kytaristou Vlado Miklášem jste založili indie-popový projekt Used To Be A Sofa a vydali album Bardo a pak desku Chasing Serotonin. Jak se vám spolupracuje? V jednom rozhovoru jste řekla, že bude také Bardo II. Pracujete na něm?

S Vladkem jsme vydali debutové album našeho tria Bardo se stejnojmenným názvem. Chasing Serotonin je výsledkem našeho vedlejšího jednorázového projektu UTBS a vyšel v roce 2021. Spolupracuje se nám výborně, Vladka obdivuji a pokládám ho za velice inspirativního umělce. V současné době jsme oba dost vytížení, přesto vznik Bardo II je už v procesu a máme několik skladem rozdělaných, ale jde to velice pomalu. V příštím roce se tomu budeme aktivně věnovat.

Působíte jako multiinstrumentalista, zpěvačka, textařka, skladatelka. Ve které ze svých uměleckých aktivit se cítíte nejlépe?

Cítím se výborně ve všech, protože mě všechny baví. Hraji na různé nástroje ve svých projektech, také pro kompoziční účely, ale v pravém slova smyslu bych se multiinstrumentalistkou nenazývala, jestli to má být založeno na určitém stupni virtuozity. Hodně času, cvičení a detailní investigativě nástroje jsem věnovala jen zpěvu a svému hlasu. No cítit se nejlépe nemusí jít paralelně s pocitem bezpečí.

Sisa Feherová

O hudbě se říká, že je univerzální řečí a sama říkáte, že posloucháte hudbu napříč žánry. Přesto, máte oblíbeného zpěváka, kterého ráda posloucháte?

Mám velice ráda Hiatus Kayiote, Os Tincoas, Queen a Fire Orchestra! …To je výběr dnešního dne (smích).

Patříte k lidem, kteří si můžou říci, že jejich profese je také koníčkem?
Určitě.

Jak ráda odpočíváte?

V současnosti moc neodpočívám, protože připravuji další album Mammatus a mám roční dcerku. Ale když se nějaká volná chvilka najde, tak si ráda zajdu zaplavat do jezera a nezáleží na počasí, to mne vždycky postaví na nohy.

Foto: archiv Sisy Fehérové 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rita Kindlerová: „Je to jeden z nejlepších příběhů o lidskosti a cestě člověka k poznání sebe sama a svého místa na světě.“

Rita Kindlerova 200Rita Kindlerová je naše nejrespektovanější překladatelka z/do ukrajinštiny, intelektuálka a žena různých zájmů. Ačkoliv dříve měla problém se překladatelstvím uživit, v posledním půlroce je její profese velmi žádaná. Její posled...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

ROZHOVOR: Eva Hölzelová: V Arině jsem vytušila zvířecí duši do mytologického příběhu

eva200Jako by to téma tajemných mýtických příběhů autorku přitahovalo jako magnet. A proč ne, když to umí! Eva Hölzelová je už autorkou knihy motivované řeckými bájemi a pověstmi Hvězdná obloha a její nová kniha Arina je čistá fantazie? Nevíme, zeptáme se, ale ...


Literatura

1967: Rok, kdy jsem se narodil(a)

1967 perexNakladatelství BizBooks přichází s novou řadou knih, jejichž samostatné svazky se budou věnovat jednotlivým rokům 20.století. Publicistka Jarmila Frejtichová jako první čtenářům představuje rok 1967. Jak už napoví název knihy 1967: Rok, kdy jsem ...

Divadlo

Kočka na rozpálené plechové střeše
ImageLáska, hádky, chtivost, závist, nemoc, alkohol – život? Nadčasovou divadelní hru si tentokrát rozebralo Divadlo Šumperk pod režijním vedením Petra Štindla.
...

Film

Včelka Mája slaví 100. narozeniny!
ImageNaše kamarádka včelka Mája bavila naše maminky, nás a teď i naše děti. Dobrodružství včelky Máji, Vilíka, Hopa a mnoho dalších přátel zkrátka nestárne. V českém znění bylo vydáno hned 104 dílů. Animované příběhy vycházej...