„Pokud děti vidí číst své rodiče, jistě si sami také najdou ke knize cestu…“

„Pokud děti vidí číst své rodiče, jistě si sami také najdou ke knize cestu…“

Tisk

blecha zdenek 200Poslední dobou se objevuje stále více periodik obecního charakteru a o zajímavé čtení není nouze. Uvědomila jsem si, že mě trochu mrzí, že jsme se zatím nikde nedočetli o místní knihovně. Známe dobrovolný spolek Čarodějnice od Juliány, víme o existenci spolku Bivoj, nebo přírodovědného kroužku pro děti vedeném Ing. Kopincem. Ale ani zmínka o činnost obecní knihovny. Proto jsem se vydala za panem s knihovníkem Zdeňkem Blechou, abych si s ním trochu popovídala.

 

Od kdy je místní obecní knihovna v provozu?
„Původním knihovníkem byl ve Statenicích pan Strach, který se o knihovnu staral v období, kdy jsem se do Statenic přistěhoval. V tehdejší době sídlila knihovna v suterénní místnosti obecního úřadu, měla 13 čtenářů a přibližně 2200 svazků výpůjčního fondu. V roce 2000 však šel pan Strach na zasloužený odpočinek a tehdy mne tehdejší zastupitelstvo oslovilo, zda bych se chtěl o knihovnu starat. Protože jsem „knihomol“ a kultura v obci mne zajímá, s radostí jsem přijal.“

Je rozdíl mezi fungováním knihovny tehdy a nyní?
„Zaregistrovali jsme se u ministerstva kultury a od té doby jsme registrovanou obecní knihovnou. Za dobu mého, více než jedenáctiletého, působení v obecní knihovně se změnilo mnoho věcí. Knižní fond se mnohonásobně rozrostl převážně díky velkorysým darům od občanů, obec má smlouvu se Středočeskou Vědeckou Knihovnou v Kladně, od které získáváme dvakrát ročně tzv. Výměnný fond.“

Co to znamená?
„Jak jsem již říkal, Středočeská Vědecká Knihovna v Kladně nám poskytuje bezplatně zhruba 150 titulů na půl roku. Za tu dobu si tyto knihy mohou všichni registrovaní čtenáři přečíst. Po půl roce si je zástupci knihovny v Kladně odvezou a přivezou další várku. V tomto fondu jsou zastoupeny všechny žánry, a pokud nějaký čtenář potřebuje sehnat nějakou konkrétní, lze využít služeb meziknihovního výpůjčního fondu. S mojí kolegyní, paní Libuší Kupilíkovou, se o knihovnu staráme, seč nám síly stačí. Aby byli čtenáři informováni, vytvořil na adrese http://knihovna-statenice.webnode.cz/ webové stránky, kde informuji o dění v knihovně, o obsahu výměnného fondu a také o akcích, které knihovna pořádá. Snažíme se minimálně 1x za čtvrt roku o nějakou kulturní akci.“

blecha zdenek

Pan knihovník Zdeněk Blecha

A jste na tom se čtenáři?
„Z původních 13 v roce 2000 jsme se rozrostli na nynějších 47 registrovaných čtenářů, z nichž je 13 dětí do patnácti let. Bohužel o knihovně se stále málo informuje. Naši stálí čtenáři, myslím tím ty dříve narozené, pomalu, ale jistě odcházejí a mladí chodí většinou jen pro povinnou školní četbu. Pokusil jsem se umístit některé knihy v elektronické podobě na internet, ale děti mají, bohužel, jiné záliby, než knihy. Myslím si, že to je velká škoda, protože mezi našimi svazky se najde mnoho poutavých dobrodružných, veselých, detektivních i naučných knih.“

Jak by se tedy dali nalákat čtenáři do knihovny?
„Abych byl upřímný, osobně myslím si, že je to všechno výchovou v rodinách. Pokud čtou rodiče a mají ke knihám vztah, předávají ho dál a pak sami často přivedou do knihovny i svoje děti. Pokud nečtou, jejich děti nemají od koho okoukat lásku ke knize, a potom nejspíš nebudou číst ani ony. Ovšem není to vždycky pravidlo.“

blecha zdenek 2

Pan knihovník Zdeněk Blecha se svojí spanilou manželkou Helenkou

Zmínil jste doprovodné akce v knihovně. Řeknete čtenářům víc?
„Pro zpestření činnost knihovny a také pro přilákání dalších čtenářů pořádáme v knihovně různé kulturní akce. V letošním roce to bylo třeba pokračování výstavy nazvané „Bylo – nebylo“ o historii a současnosti Statenic a Černého Vola, večer chuligánské poezie „Vo co de?“, autorské čtení statenické spisovatelky Renáty Šťastné dolpněné hudební produkcí pana Paulíka z Buštěhradu nebo kurz „Minimum pro práci na PC“. Kromě těchto aktivit se v knihovně schází „Neformální vlastivědný spolek Bivoj“, jehož stránky naleznete na internetové adrese : http://bivoj-statenice.bloger.cz/ a pro přátele kultury v našich obcích Statenice a Černý Vůl jsem vytvořil webové stránky „Statenická vrba - http://statenicka-vrba.webnode.cz/. Tady informuji všechny spřízněné duše o akcích, které obec pořádá. Tedy pouze o těch, o kterých vím.“

Co byste řekl závěrem?
„Závěrem bych citoval jednu báseň Jana Schneidera, kterou jsem přednášel na večeru chuligánské poezie a kterou mám jako své motto:
Jan Schneider - STEJNĚ SE TO STANE
Stejně se to stane, vždyť k tomu všechno spěje
všechno spěje k jedinýmu cíli - ať si každej ze mě střílí
stejně se to stane to je nabeton
nějakej ten neutron se změní v pozitron
a lidem rupne v bedně - nebudou se hemžit bezohledně
světýlko jim v duši zabliká - pak se vyhnou voklikám
a nebudem se hledat v mlze - přestane nás život mrzet
přestanem se koukat všedně - až každýmu rupne v bedně
až se mu tam rozsvítí, jó to bude důvod k napití
Až se to stane, no tak se voholím páč bude vyhlášená mimořádná neděle a všude budou viset cedule:
PŘIĎ NA KAFE, PŘIĎ NA KUS ŘEČI, TADY SE ZDARMA ZE SOBECTVÍ LÉČÍ
VE SKLADECH SVĚTA TOTIŽ DOŠLA LEŽ

Za rozhovor děkuje Renáta Šťastná


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Pavel Soukup: „Po četbě vždycky skočím jako pstruh“

Soukup 200Přečtěte si rozhovor s Pavlem Soukupem, interpretem audioknih Medvědín a My proti vám nejen o audioknihách.

...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Turistický seriál: Zámek Vizovice

Vizovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou ...


Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

Dědictví aneb Kurvaseneříká

dedictvi perexPřed dvěma desetiletími si zjednala pozornost komedie Bolka Polívky a Věry Chytilové Dědictví anebo Kurvahošigutntag. Příběh poněkud lemplovitého vesničana Bohuše, jenž k velkému jmění přijde, aniž s ním umí zacházet, proslulá režisérka opent...