Nakladatelství Epocha vydalo knihu politika Václava Ryneše s názvem Paradigma a vize lidské společnosti. V letošním roce 2019 vyšla také jeho publikace Národ a stát v českých dějinách, která se věnuje především historickému kontextu utváření českých dějin. Paradigma a vize lidské společnosti je neméně odborná kniha, ale zaměřuje se spíše na téma dějinného vývoje lidstva a jeho budoucnosti.
Publikace tak volně navazuje na dřívější autorova filozoficko - politologická díla, a to především Civilizace na prahu 21. století a Perspektiva lidstva, člověka a sociální stát. Paradigma a vize lidské společnosti poukazuje na společenské jevy, které doprovázejí vývoj celého lidstva. Je je však příliš pesimistickým a moralizujícím čtením. Autor se snaží o komplexní pohled na perspektivu lidstva, analyzuje a předestírá svůj pohled a nechybí samozřejmě ani katastrofické vize, kataklyzmata, hrozba zbraní hromadného ničení, odcizení, dezinformace, sociální sítě, klonování a tak dále. Možná se sám pod tlakem svého vlastního strachu snaží hledat řešení, nevyjímaje ani možností osidlování kosmického prostoru. Především je však hodně cítit jeho postoj ovlivněný křesťanstvím, který prostupuje celou knihu.
Kniha mi připomíná encyklopedii plnou pojmů, čísel a definic. Nastiňuje historii a předkládá možné alternativy společenského vývoje. Popisuje lidskou představu o konci světa a definuje hrozby lidské společnosti. Obsahuje dvě části - Optimistické a pesimistické alternativy a Kolaps nebo další vývoj lidstva. Celkově varuje, a to si myslím, že je hlavní důvod, proč ji autor napsal. Vyznívá jako hrozba, před kterou nemůžeme již dále zavírat oči, ačkoli bychom tisíckrát chtěli.
O autorovi:
Autorem knihy je známý politik Václav Ryneš, který jednak působil v politice, a jednak také publikoval řadu obdobných knih. Angažoval se při zakládání Křesťanské a demokratické strany i v rámci Občanské demokratické aliance. Je autorem knih Labyrint totality a úsvit naděje, Český národ a katolicismus v 18. a 19. století, Svatý Jan Nepomucký, Civilizace na prahu 21. století, Česká koruna v husitském a pohusitském období. Z nových knih vydaných v roce 2019 je to také publikace Národ a stát v českých dějinách.
Ukázka z knihy:
Omezenost svobodného lidského jednání v prostoru a čase je podmínkou, aby lidské duchovno a lidský poznávací proces měl možnost se stále rozvíjet...
Míru tolerance pro jiné pohlavní a sexuální orientace je možno řešit na základě sladění vzájemného morálního a hodnotového systému, kdy většina zaručí rozsah práv menšině v oblasti životních a sociálních jistot a menšina respektuje většinu. “Vždy je možno poskytnout tolik svobody, kdy nedochází k porušení svobody jiných. Vždy je možno tolerovat jinou pohlavní orientaci, když je respektována základní jednotka lidského společenství - jako je rodina.”
Co je největší nebezpečí pro lidskou bytost?
V hlubokém vesmírném čase a prostoru je největším nebezpečím lidská bytost sama sobě - člověčí egoismus a sebestřednost, ale i kolektivní egoismus lidstva jako celku. Člověk ztratil pokoru a ve své sebestřednosti se prohlásil za vrchol života v poznatelném i nepoznatelném vesmíru…
Pocit lidské svobody bez hranic, kdy člověk ztrácí veškeré své morální zábrany, se stal žíravinou, která rozleptává lidskou soudnost. Čím více proniká lidská bytost do tajů své existence a životního prostředí planety, tím více ohrožuje sama sebe a život okolo sebe…
Název: Paradigma a vize lidské společnosti
Autor: Václav Ryneš
Žánr: odborná literatura
Vydáno: 2019
Stran: 224
Vydalo nakladatelství: Epocha
Hodnocení: 70 %
< Předchozí | Další > |
---|