Lockdown, který naši zemi sužoval v době pandemie covidu a který nějakým způsobem doléhal na každého, přinesl i řadu písní, z nichž čiší nejen smutek, ale také odhodlání. Některé z nich zazněly na nedávné demonstraci Trikolóry-Svobodných-Soukromníků za svobodu a zodpovědnost, kterou svolal předseda Svobodných Libor Vondráček a uskutečnila se na pražském Staroměstském náměstí.
Covidová doba byla těžká především kvůli izolaci, která připravila děti o prezenční výuku, nemálo dospělých o práci a na mnoho lidí, ať si to připouštěli nebo ne, doléhala psychicky. V těžkých chvílích pomáhá zpěv, veřejné koncerty ale byly v tu doby zakázány, a tak hudebníci, básníci či písničkáři skládali nové písně, kde vyzpívali to, co mnoho lidí trápilo. Na demonstraci vystoupila písničkářka Kelsie, která složila kupříkladu písničku Svoboda je trestný čin. „…Ztrácíme všechno, dostali nás do klece…,“ zpívá v ní mimo jiné. Mrazivě působivá skladba Andělé pohleďte písničkáře Radomíra Švece, který zpívá v muzikálech a spolupracuje s divadly, zase začíná slovy: „Svoboda umírá ve jménu svobody, lháři prohnaní udávaj důvody…“. Skladbu nazpíval v rámci cyklu „Písně z hladu“, kterým reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana na umělce, který v době, kdy umělci přišli o práci, řekl, že „vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví“.
Rozdělování dětí ve školách
V úvodu demonstrace z reproduktorů zazněla píseň Daniela Landy Blanický manifest, kterou v době lockdownu nazpíval s několika kolegy a v jejímž textu mimo jiné stojí: „…časy se před očima mění, ptám se, jak je můj řetěz dlouhý…“. Libor Vondráček představil iniciativu Žlutý špendlík, v níž se zpěvák coby občan spolu s dalšími odvolává na článek 23 Listiny základních práv a svobod, jež je součástí Ústavy ČR, a v níž je uvedeno, že občané mají právo postavit se zákonnými prostředky na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod. Iniciativa usiluje o obnovení normálního života. Stejné požadavky zaznívaly i v projevech řečníků. Matěj Gregor, který již v lockdownu zastupoval studenty a bylo mu vyčítáno, že až odmaturuje, na aktivity se vykašle, řekl, že úspěšně odmaturoval a nadále mu vadí, jak jsou děti ve školách rozdělovány na testované, netestované, očkované a neočkované. Totéž kritizovala poslankyně Tereza Hyťhová, která připomněla, že pozitivních testů bylo nyní něco málo přes nulu procent, na což ale padlo mnoho milionů korun.
Učitelky, právníci, zdravotníci, ekonomové
V rámci demonstrace vystoupily i učitelky z městysu Vraný u Slaného, které se postavily proti restrikcím, nebyly vpuštěny do školy, což vyústilo v to, že daly výpověď a rozjíždějí individuální vzdělávání, kam se již přihlásilo nemálo dětí. Poděkovaly rodičům, kteří se za ně postavili, a připomněly, že ve škole působily ke všeobecné spokojenosti léta. Než přišla tato nenormální doba… Pošlapávání práva připomněli přítomní právníci – Zdeněk Koudelka, který se opakovaně a úspěšně kvůli opatřením obrátil na Nejvyšší správní soud, či Jindřich Rajchl. O tom, že to, zda je pro konkrétního člověka vhodné očkování, hovořili přítomní lékaři. O ekonomických dopadech mluvili ekonomové, například Miroslav Ševčík, médiím se věnoval Petr Štěpánek. Odpolednem provázel zástupce hospodských, kteří měli v době lockdownu jednu z nejtěžších pozic, David Biksadský, mluvili i zástupci Soukromníků, včetně jejich předsedy Petra Bajera. Předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková řekla, že je především máma, která se staví za děti.
Foto: Facebook Zuzana Majerová Zahradníková
< Předchozí | Další > |
---|