Ocet můžete doma použít skoro na všechno
Banner

Ocet můžete doma použít skoro na všechno

ocet 200Další kniha kolektivu Smarticular, která vyšla klasicky v nakladatelství Kazda, je tentokrát zaměřená na Ocet. Budete překvapeni, co vše s touto tekutinou dokážete!

 
Kdo za knihou stojí?

Smarticular.net je portál s nápady pro jednoduchý a udržitelný život. Cílem jeho autorů je řešit problémy zvláště účinným, chytrým nebo neobvyklým způsobem. Web obsahuje několik rubrik: jídlo a zdraví, do it yourself, zelený dům, eco děti, recyklování a znovuvyužití a tipy na šetření jídlem i penězi. Výsledkem jsou pak knihy zaměřené buď na suroviny (Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Soda), nebo na návody Zkuste to doma sami (kuchyně, péče o tělo a vlasy, zahrada a balkon).

Nepodceňujte ocet

Jak se píše už na přebalu knihy, tak ocet je snad nejpodceňovanější domácí přírodní prostředek – mnoha konvenčních produktů používaných v kuchyni, koupelně a vůbec v celé domácnosti se můžete klidně ihned zbavit, pokud začnete používat ocet. Díky svým prospěšným účinkům nesmí ocet chybět v žádné přírodní domácí lékárničce. Jeho nejlepší a nejužitečnější způsoby využití jsou pak shrnuty právě v této knize.

Co v knize najdete?

V úvodní kapitole je popsáno, co je to vlastně ocet, jaké jsou jeho hlavní druhy, jak působí, dále se zde nachází informace o snášenlivosti materiálů nebo trvanlivosti podomácku vyrobených produktů. Následuje kapitola Jak si vyrobit vlastní ocet, kde čtenáři najdou jednoduché návody například na domácí pivní ocet nebo ten ze zbytků alkoholu. Další část se týká Stravování, kde jsou hlavně recepty. Kromě nejrůznějších ochucených octů (od malinového nebo citronového přes mátový a šalvějový až po ten bez alkoholu), mě zde zaujal recept na rychlé třepané okurky nebo domácí hořčici. Překvapila mě také rada týkající se lití octa do těstovin, takže ne olej, ale ocet, vážení!

Nejen hypochondři a marodi si s radostí přečtou o účincích octa na zdraví. Mě nadchlo, že se ocet dá použít proti popáleninám od sluníčka a na zimu si rozhodně vyrobím ohnivý cider, který prohřeje a napomáhá odhlenění. Kromě jablečného octa je v něm křen, zázvor, cibule, česnek a pepř. „Když vypukne období nachlazení, užívejte každý den lžičku cideru, aby se vám vyhnulo. Pokud zpozorujete počátky nachlazení, doporučujeme zvýšit dávku až na jednu lžičku za hodinu,“ píší autoři na straně 85. Když bude nejhůř, použiji dle dalších rad ocet také k inhalování. Mezi další kapitoly patří Péče o tělo, Úklid, Praní a Dům a zahrada. Z nich si odnáším hlavně poznatek o použití octa na čištění myčky a návod na výrobu spreje proti prachu. V závěru knihy se nachází výzva Pusťte se do toho a Rejstřík pojmů.

Plno inspirace na jednom místě

Knihy od Smarticular mi opravdu vyhovují. V nich zmíněné rady a návody se dají najít na internetu, ale tady jsou po kupě, což je velká přednost. Navíc mají knihy obsah rozdělený tak, že si každý snadno najde, co ho zajímá. Já mám vždy v plánu si tyto knihy číst po kouskách, ale nejčastěji je přečtu najednou, a to s velkým zájmem. Také si spoustu věcí vypíšu a plánuju je vyzkoušet. Ani zde to nebylo jinak a mnoho věcí mě zaujalo i překvapilo.

ocet

Ocet
Univerzální domácí prostředek – více než 150 způsobů použití pro zdraví, péči o tělo a ekologickou domácnost
Autor: kolektiv
Překlad: Štěpánka Podlešáková
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 192
Hodnocení: 90 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Odhalte jedinečnost octa

https://www.knihykazda.cz/ocet/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Spisovatelka Jana Poncarová o svém novém románu Cyklistka a soutěži Nejlepší den mého života

Jana PoncarovaLiterární soutěž s názvem Nejlepší den mého života je u konce a známe již jejího vítěze! Patronkou této naší soutěže, do níž se přihlásilo přes 40 účastníků se stala spisovatelka Jana Poncarová, která má na kontě již několik úspěšných románů a ...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Farmářské trhy na Kubáni mají genius loci. Nechybí kulturní vystoupení!

Trhy UVODTřikrát týdně - v úterý, ve čtvrtek a v sobotu - se na pražském Kubánském náměstí konají farmářské trhy. V oba všední dny do večera, v sobotu do dvou. Čerstvou zeleninou a ovocem voní na dálku, nabízejí pestrý sortiment i z jiných komodit, mají rod...


Literatura

Zahradnické pokusy s kachnou Justýnou

pigy 200Kachna Justýna je v první knize s prasátkem Pigym prezentovaná jako zahradnice a také trochu popleta – když mluví, vždy něco pomotá. Ale zahradničit umí opravdu dobře, a když je potřeba, moudrá sova Heda vše dovysvětlí!

...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

ČT Art slaví. Diváci se mají na co těšit.

PRAHA – 21.8. 2014. Při příležitosti oslav ročního vysílání, představila alternativní ČT Art veřejnosti „fajnšmekrovsky“ přichystanou nabídku podzimního vysílacího schématu včetně dvanácti premiér a tří přímých přenosů v prvním záříjovém týdnu.

 

...