Naučte se, jak žít prostě
Kultura21.cz

Naučte se, jak žít prostě

zijte proste 200Zero waste je aktuálním a důležitým tématem, proto není divu, že o něm vyšla další kniha. Tato je z nakladatelství Anag a nese název Žijte prostě s podtitulem Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu.

 

 

 

Kniha začíná úvodem, kde Julia Watkins píše, že o zero waste panují určité mylné představy, například, že existují lidé, jejichž odpad vyprodukovaný za 5 let se vejde do zavařovací sklenice. Příběhy takových lidí ale bohužel už nepoukazují na fakt, že jde o výsledek zdlouhavého a namáhavého procesu plného nejednoho zakopnutí, spousty experimentů a dlouhých hodin sebevzdělávání. „Ve skutečnosti většina zastánců zero waste života přiznává, že je takřka nemožné nevytvářet absolutně žádný odpad. Namísto toho doporučují postupovat smysluplně a reálně a co nejvíc se přibližovat nule pomocí těchto pěti základních pravidel (v tomto pořadí): Odmítnout, omezit, znovu použít, zrecyklovat a zkompostovat,“ zdůrazňuje zde. Už z těchto řádků mi bylo sympatické, že autorka nic nehrotí a nenutí čtenáře, ať hned vše dělá, ale moc dobře si uvědomuje, že se jedná o proces.

Následují části: Kuchyň s minimem odpadu, Přírodní úklid, Zdraví z přírody, Přírodní kosmetika a Kuchyňská zahrádka. V závěru najdete poděkování, zdroje a návody a recepty. V první kapitole mě zaujaly tipy na druhý život vaječných skořápek jako je například hnojivo pro pokojové rostliny nebo na podrážděnou kůži a určitě někdy vyzkouším voňavý hrnec s bylinkami, kořením a odřezky. Z receptů si připravím hořčici, krekry ze zeleninové drti nebo léčivou polévku s houbami šiitake.

Kromě toho se mi líbil návod na koupel proti svědění z ovesných vloček a měsíčku, nebo ovesný pleťový peeling a musím si zapamatovat jednoduché prostředky při poštípání a svědění. Ani jsem netušila, že čerstvý jitrocel vytahuje toxiny a působí jako přírodní lék proti bolesti, je protizánětlivý a antiseptický (dezinfikuje). Stačí jej krátce požvýkat a nanést jako obklad na ránu. Sušené bylinky a jablečný ocet se dají použít jako bylinný oplach na vlasy.

V knize Žijte prostě si určitě každý něco najde a třeba ho přečtení přiměje dělat alespoň něco jinak, využívat přírodních zdrojů a snížit odpad.

Julia Watkins sdílí své tipy, jak žít jednoduše a udržitelně na populárním instagramovém účtu @simply.living.well. Většinu svého profesního života věnovala ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů, kterou rovněž vystudovala. Julia a její manžel Scott jsou spoluzakladateli neziskové organizace Lookfar Conservation, která podporuje projekty ochrany a obnovy přírody v Africe a Latinské Americe. Žije v Chicagu. Další informace naleznete na simplylivingwell.com.

 zijte proste

Žijte prostě
Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu
Autor: Julia Watkins
Překlad: Jana Vořechovská
Žánr: životní styl
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 82 %

https://www.anag.cz/zijte-proste-pruvodce-prirozenym-domovem-s-minimem-odpadu/pA91.5505/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Interview s Petrou Maxin - Čegiňovou

ceginova 200Petra Maxin – Čegiňová je scénaristra zo skupiny ABBA SLOVAKIA.

 

 

 

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

S jednoduchým návodem opravdu dokáže péct každý

pect dokaze kazdy 200V nakladatelství Esence vyšla kniha známého cukráře Dominiqua Ansela s názvem Péct dokáže každý a podtitulem Recepty, které snadno zvládnete a zkombinujete. Pojďte do ní nahlédnout!

...

Literatura

Ultimate Spider-Man a spol. Vol. 9

200spCrew s.r.o. pokračuje v sérii příběhů o pavoučím muži a mutantech se speciálními schopnostmi už devátým číslem.

...

Divadlo

Divadlo v Řeznické zahajuje 38. sezónu

DR perexTak jako celá naše občanská společnost i my budeme slavit významné výročí 17. listopadu a připravujeme „Týden sametových oslav“, který vyvrcholí 16. listopadu na Noc divadel původní českou hrou a světovou premiérou nové inscenace „Sejdeme se pod vocasem...

Film

POWAQQATSI: druhý díl Qatsi trilogie na hodinu a půl pevně přiková k obrazovce

Powaqqatsi plakat  200V roce 1988 spatřil světlo světa druhý díl Qatsi trilogie, který jeho autor Godfrey Reggio nazval Powaqqatsi. Překlad znamená „život na úkor někoho jiného“ a vyst...