Naučte se, jak žít prostě
Banner

Naučte se, jak žít prostě

zijte proste 200Zero waste je aktuálním a důležitým tématem, proto není divu, že o něm vyšla další kniha. Tato je z nakladatelství Anag a nese název Žijte prostě s podtitulem Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu.

 

 

 

Kniha začíná úvodem, kde Julia Watkins píše, že o zero waste panují určité mylné představy, například, že existují lidé, jejichž odpad vyprodukovaný za 5 let se vejde do zavařovací sklenice. Příběhy takových lidí ale bohužel už nepoukazují na fakt, že jde o výsledek zdlouhavého a namáhavého procesu plného nejednoho zakopnutí, spousty experimentů a dlouhých hodin sebevzdělávání. „Ve skutečnosti většina zastánců zero waste života přiznává, že je takřka nemožné nevytvářet absolutně žádný odpad. Namísto toho doporučují postupovat smysluplně a reálně a co nejvíc se přibližovat nule pomocí těchto pěti základních pravidel (v tomto pořadí): Odmítnout, omezit, znovu použít, zrecyklovat a zkompostovat,“ zdůrazňuje zde. Už z těchto řádků mi bylo sympatické, že autorka nic nehrotí a nenutí čtenáře, ať hned vše dělá, ale moc dobře si uvědomuje, že se jedná o proces.

Následují části: Kuchyň s minimem odpadu, Přírodní úklid, Zdraví z přírody, Přírodní kosmetika a Kuchyňská zahrádka. V závěru najdete poděkování, zdroje a návody a recepty. V první kapitole mě zaujaly tipy na druhý život vaječných skořápek jako je například hnojivo pro pokojové rostliny nebo na podrážděnou kůži a určitě někdy vyzkouším voňavý hrnec s bylinkami, kořením a odřezky. Z receptů si připravím hořčici, krekry ze zeleninové drti nebo léčivou polévku s houbami šiitake.

Kromě toho se mi líbil návod na koupel proti svědění z ovesných vloček a měsíčku, nebo ovesný pleťový peeling a musím si zapamatovat jednoduché prostředky při poštípání a svědění. Ani jsem netušila, že čerstvý jitrocel vytahuje toxiny a působí jako přírodní lék proti bolesti, je protizánětlivý a antiseptický (dezinfikuje). Stačí jej krátce požvýkat a nanést jako obklad na ránu. Sušené bylinky a jablečný ocet se dají použít jako bylinný oplach na vlasy.

V knize Žijte prostě si určitě každý něco najde a třeba ho přečtení přiměje dělat alespoň něco jinak, využívat přírodních zdrojů a snížit odpad.

Julia Watkins sdílí své tipy, jak žít jednoduše a udržitelně na populárním instagramovém účtu @simply.living.well. Většinu svého profesního života věnovala ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů, kterou rovněž vystudovala. Julia a její manžel Scott jsou spoluzakladateli neziskové organizace Lookfar Conservation, která podporuje projekty ochrany a obnovy přírody v Africe a Latinské Americe. Žije v Chicagu. Další informace naleznete na simplylivingwell.com.

 zijte proste

Žijte prostě
Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu
Autor: Julia Watkins
Překlad: Jana Vořechovská
Žánr: životní styl
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 82 %

https://www.anag.cz/zijte-proste-pruvodce-prirozenym-domovem-s-minimem-odpadu/pA91.5505/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

„Lákají nás spíše neznámí autoři“, říká majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek


hejtmanek perexV pražské galerii Arthouse Hejtmánek aktuálně probíhá výstava děl sochaře a malíře Milana Beránka. Podařilo se nám vyzpovídat majitele aukční síně, pana Tomáše Hejtmánka. Jaké byly začátky jeho kariéry a jaké lákadlo chystá pro zájem...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Praha k pálení množství rostlinného materiálu na otevřených ohništích

ohynek  perexVýbor pro životní prostředí a infrastrukturu schválil návrh Pirátů na zákaz pálení velkého množství rostlinného materiálu na otevřených ohništích.

...

Literatura

Pes: Fakta, historie a vztah k člověku

pes 200V srpnu vydalo nakladatelství Esence přímo geniální knihu o nejlepším příteli člověka. Ádám Mikósi a kolektiv sepsali knihu s jednoduchým názvem Pes a podtitulem Fakta, historie a vztah k člověku – a to všechno v jedné knize!

...

Divadlo

Drama, detektivka i upírská romance


At vejde ten pravy perexOskar (Oskar Hes) je osamělý chlapec, který žije se svou matkou v paneláku na okraji města. Matka si ho moc nevšímá a ve škole ho šikanují. Jeho život se změní, když se do sousedství přistěhuje dívenka Eli (...

Film

Maniak

maniak plakat200Psychologický thriller s názvem Maniak rozhodně není filmem pro slabší povahy. Jedná se o novodobé podání stejnojmenného filmu z roku 1980, které v sobě nese odkaz na Jacka Rozparovače. Premiéra tohoto temného příběhu bud...