Roman Staša je všechno, jen ne Matla

Roman Staša je všechno, jen ne Matla

matla 200Roman Staša vyhrál loňskou řadu soutěže MasterChef Česko a nyní mu v nakladatelství Biz Books vyšla kuchařka plná příběhů s názvem Matla. Najdete v ní mnohem víc než příběhy a recepty!

 

 

A můj životní příběh? Snad jej dočtete do konce, a i kdyby jen jednoho z vás inspiroval k tomu, že v životě je možné všechno, když nepřestáváte věřit, mělo sepsání této neobvyklé „kuchařky“ smysl,“ píše Roman Staša v úvodním poděkování a na dalších stárnkách nechává čtenáře nahlédnout pod ruce i do jeho života.

Kniha je postavena tak, že recepty jsou proloženy různým vyprávěním a vzpomínáním a vše se vším souvisí. V úvodu se čtenáři o autorovi více dozví prostřednictvím vyprávění jeho maminky Alice Stašové, jindy promluví i jeho kamarádi nebo Šárka Vitovcová z produkce pořadu Masterchef. Nejčastěji jde pak o formu rozhovoru, který s Roman Stašou dělal Jan Witek. Točí se jak kolem dětství, studií, tak samozřejmě kolem hokeje, Masterchefa i cestování nebo tetování. Musím přiznat, že mě tyto vsuvky moc bavily a překvapily mě svou upřímností. Často jsem valila oči a dozvěděla se mnoho nového nejen o hokeji a fungování televizních pořadů.

„A najednou byl konec. Uvědomil jsem si, že nic jiného než hokej vlastně neumím, a chvíli mi trvalo se v běžném životě zorientovat. To je taková past profesionálního sportu. Pokud mu chceš věnovat maximum, jen těžko se dá skombinovat s něčím dalším. Nemůžeš hrát hokej a u toho studovat filozofickou fakultu, nemůžeš hrát hokej a chodit při tom do práce. Ano můžeš, ale odrazí se to na tvé kvalitě. A když pak najednou vypadneš z té profi sportovní bubliny, můžeš se rychle ocitnout v … Asi víš kde.“ (str. 84)

Recepty na první pohled působí velmi moderně, až jsem si při prvním pohledu říkala, jestli se do nich vůbec pustím. Jsou však srozumitelně popsány a mají v sobě velmi zajímavé nápady. Zaujal mě například hned druhý recept na smetanovou rýži, na mrkev nasladko s karamelem hodící se na snídani nebo svačinu nebo na cizrnovou polévku a musím vyzkoušet přípravu domácího cottage. Často se jedná také o vylepšení známých receptů, například na smaženku doplněnou sýrem raclette a klíčky z červené řepy jsem měla hned chuť podobně jako na krémovou kyselicu.

Matla je opravdu povedená kuchařka, která je jednak krásná graficky vyvedená (červená v kombinaci s bílou na mě působila luxusním i moderním dojmem) a navíc má přidanou hodnotu v podobě Romanovi osobnosti. A recepty? Ty jsou třešničkou na dortu a je skvělé, že si díky nim můžete připravit vítězné menu Masterchefa a mnohem více!

Zlínský rodák Roman Staša dostal za život spoustu nálepek – hokejka, kuchař, trenér, běžec, cestovatel a mnoho dalších. Po ukončení hokejové kariéry ve 22 letech trénoval děti a dorost a také se věnoval roli profesionálního trenéra. Po vítězství v soutěži MasterChef Česko 2020 založil projekt Bez adresy a vydal kuchařku Matla – Kuchařka plná příběhů. 

matla

Roman Staša: Matla
Kuchařka plná příběhů
Autor: Roman Staša
Žánr: moderní kuchařky
Nakladatelství: Biz Books (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 88 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74096573/roman-stasa-matla/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr a Pavel Baťkovi aneb velký rozhovor nejen o umění

batkovi 200Herci a muzikanti Petr a Pavel Baťkovi. Můžeme je vidět jak na divadelních prknech, tak působí v kapele The End of Colours, která je lidmi velice dobře přijímána. Coverová kapela se soustřeďuje na skladby jedné z...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Taguarí. Život si sám nachází cestu

Taguari perexKaždý z nás má v sobě moudrého šamana nebo šamanku. Líbí se vám to? Je to vaše téma? Pak kniha Taguarí pro vás bude příjemným pohupováním na této vlně. Sem tam se ponoříme pěkně hluboko, a mnohdy pocítíme i fyzické nepohodlí, duševní nep...


Literatura

Vím, kdo jsi – identita k zapůjčení

VímkdoAimee Sinclairová je herečka a miluje svou práci. Líbí se jí předstírat, že je někdo jiný a žít život někoho jiného. Má v tom docela praxi, přesně tohle totiž dělá téměř celý svůj život.

Divadlo

Muzikál Romeo a Julie 2014

Romeo a Julie 2014 200 Na muzikál Romeo a Julie 2014 jsem se těšila o to víc, protože jsem pár týdnů před premiérou dělala rozhovor s jedním z autorů, Jiřím Barešem a také s představitelkou chůvy, Veronikou Zelníčkovou. Oba byli ...

Film

Křečovitá taškařice Život je život/ dvojrecenze

zivot je zivot perexJak moc se liší pohled našich dvou redaktorů na komedii Život je život? Jan Jaroš uvádí: Milan Cieslar - po diváckém úspěchu "nekorektní" komedie Láska je láska - zjevně již opustil někdejší u...