Fotografka Guna Leite na své Hostině v šumperské knihovně servíruje luxusní menu o dvaceti chodech

Fotografka Guna Leite na své Hostině v šumperské knihovně servíruje luxusní menu o dvaceti chodech

Tisk

Guna perexChřest s holandskou omáčkou, Suši maki, Bouillabaisse, Spaghetti pomodoro, Paella s mořskými plody, Kuře cacciatore, Bouef Bourguignon, Konfitované kachní stehno, Charlotte Malakoff, Čokoládová pěna, Levandulová zmrzlina a další pochoutky.


Tohle není menu luxusní restaurace, ale název děl fotografky Guny Leite. Výstava dvou desítek barevných snímků s názvem Le Festin tedy Hostina je k vidění v prostorách Městské knihovny Šumperk.

Guna 1

Foto: Vladimíra Krejčí: Autorka výstavy Guna Leite (v červených šatech) a knihovnice Kamila Šeligová.

„Cituji vizuální podobu klasických zátiší, kompozici i osvětlení, ovšem v novém konceptuálním kontextu. Každé zátiší jsem poskládala ze surovin podle receptů různých světových kuchyní,“ objasnila autorka, která se při tvorbě nechala inspirovat nejen díly holandských mistrů, ale také vzpomínkami na vlastní studia malby.

Jídlo jako umění
Cyklem Hostina osobitým způsobem reaguje na rostoucí obecný zájem o jídlo a stravování vůbec, o němž svědčí stále se zvyšující počet vydávaných kuchařek, foodblogů, pořadů, časopisů i reality show o jídle. Lidé mají podle Guny Leite radost z „lovu“ neobvyklých surovin a s potěšením posedí u sklenky vína po společné večeři s lidmi, které mají rádi. Jako umělkyni ji okouzluje, z kolika rozmanitých tvarů, barev a vůní se může skládat to, co máme na talířích.

Guna hostina

Foto: Guna Leite
Spaghetti carbonara.

Kručící žaludky mezi spisy klasiků
„Guna se ve své tvorbě věnuje především krajině, proto její nový cyklus překvapil. Kdo výstavu uvidí, nejspíš z knihovny zamíří rovnou do nějaké dobré restaurace, ale já abych teď procházela kolem se zavřenýma očima, jinak mi bude při práci v jednom kuse kručet v břiše,“ posteskla si s úsměvem knihovnice Kamila Šeligová.

Původem lotyšská umělkyně Guna Leite, absolventka oboru fotografie na pražské FAMU, se ve své tvorbě věnuje také grafice. Fotografie však pro ni stále zůstává hlavním vizuálním jazykem. Ve svých projektech tematicky reflektuje okolní dění, zachycuje krajinu, zákoutí města nebo osobní prostor, zajímá ji práce se světlem a s předměty.

guna hostina-2

Foto: Guna Leite
Chřest s holandskou omáčkou.

Hostina v prostorách Městské knihovny Šumperk

Na vizuální Hostině Guny Leite mohou návštěvníci Městské knihovny Šumperk hodovat až do 18. června.

Výstava je prodejní. Lze pořídit signované autorské výtisky s paspartou ve formátu 50 krát 70 centimetrů z limitované edice deseti kusů v ceně 2000 korun. Reprodukce ve formátu A4 autorka nabízí za 500 korun. Náhledy snímků jsou k vidění na adrese: http://gunaleite.com/personal/le-festin-2013-ongoing/picture-571.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Stepař Igor Bezdieniezhnykh: „Step je tanec, který nejen vidíte, ale také slyšíte.“

Igorek 200Čeští stepaři patří mezi nejlepší stepaře světa a jedním z nich je i mistr světa Igor Bezdieniezhnykh. Ten se do „ťukání nohama“ zamiloval hned, jak ho uviděl na vystoupení, a hned druhý den se na něj přihlásil. Věnoval mu mnoho úsilí a po třech měsících byl jedním z nejlepší...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Vychází unikátní kniha o českém designu

design v ceskych zemich200Publikace Design v českých zemích 1900–2000 s podtitulem Instituce moderního designu představuje vůbec první systematické zhodnocení této oblasti dějin českého moderního umění. Mapuje ji v širokém záběru, sahajícím...


Literatura

Předválečné časy v nemocnici Nightingale

Sestricky a jejich prani perexBlíží se konec roku 1938 a válka je na spadnutí. Život v londýnské nemocnici Nightingale však pokračuje v zajetých kolejích. Helen doufá, že po smrti milovaného manžela znovu najde lásku. Je okouzlující...

Divadlo

Švandovo divadlo představuje dramaturgický plán pro sezónu 2022/2023. V premiéře uvede Kabaret Winton, 1984 podle Orwella i aktuální inscenaci tvůrce z Ukrajiny

svandovo divadlo 200Premiéru původní české hry Srpnové světlo Martina Františáka, uvedení dlouho očekávaného titulu Kabaret Winton, na jehož scénáři spolupracovala spisovatelka Kateřina Tučková, drama 1984 podle slavného románu George Orwella v režii...

Film

Děti moje – jednoduchost, která neupoutá!
ImageFilm oceněný Zlatým glóbem vstupuje 19. ledna do kin, ale nepřináší s sebou příliš zajímavou podívanou. Film je natočen podle románu Kaui Hart Hemmings a vypráví o muži, jehož žena umírá a on musí urovnat svůj vztah s dote...