Upcyklace je aktuálním trendem
Banner

Upcyklace je aktuálním trendem

Upcyklace 200Nakladatelství Kazda vydalo další knihu kolektivu Smarticular, tentokrát zaměřenou na Upcyklaci a nový život starých věcí.

 

Web Smarticular.net je berlínský portál, který od roku 2014 zveřejňuje návody a tipy na jednoduchý a udržitelný život. Namísto pouhého poukazování na problémy, představuje denně nová řešení, recepty a alternativy, díky nimž může být život o něco jednodušší a ekologičtější. Z těchto návodů pak vzejdou knihy – v nakladatelství Kazda jich vyšlo už několik, například Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Zkuste to doma sami kuchyně anebo Zkuste do toma sami Péče o tělo a vlasy.

Tato kniha přináší více než 100 praktických nápadů pro začátečníky a pokročilé. Ty jsou rozděleny do kapitol: Techniky a tipy, Vysprávky a dekorování, Doplňky, Koupelna, Domácnost, Děti, Oblečení, Kuchyně, Dárky, Na cesty a Vzhůru do práce. V závěru nechybí rejstřík.

V úvodním textu najdete alarmující čísla o rychlé módě, která stojí minimálně za zamyšlení: „V roce 2018 se vyrobilo více než 110 milionů tun textilního vlákna a toto číslo neustále roste. Přibližně dvě třetiny z toho připadají na umělá vlákna, třetina na vlákna přírodní, především na bavlnu. Oblečení přitom nosíme stále kratší dobu: většinu z 95 kousků oblečení, které každý z nás v průměru vlastní (bez spodního prádla a ponožek), si oblékneme méně než čtyřikrát, než je vyhodíme.“ (str. 12)

Osobně jsem čekala, že v Upcyklaci najdu nějaké netradiční nápady na využití věcí, které bych normálně vyhodila. Trochu mě tím pádem zklamalo, že je celá zaměřená na upcyklaci textilu, tedy práci s látkami. A ve většině případů pak na šití, na které jsem (bohužel) opravdu levá. Nicméně není všem dnům konec, některé tipy mě zaujaly, jsou popsány názorně a není tak vyloučeno, že se k nim někdy odhodlám.

Velmi jednoduše například vypadala výrobu opakovaně použitelných kosmetických tamponků, které běžně používám (koupila jsem si je), líbily se mi i maňásci z ponožek nebo nákupní taška z trička. Ta jde navíc vyrobit i bez šití a výsledek vypadá moc dobře! Dále mě nadchl například levandulový potisk umožňující zachránit oblíbený kousek oblečení za pomoci éterického levandulového oleje, barvení látek rostlinami a slunečními paprsky (věděli jste, že lososově růžovou barvu udělají slupky a pecka z avokáda?) nebo výroba porcovaného čaje hodící jako se jako milý dárek.

V Upcyklaci si podobně jako v dalších knihách ze série Smarticular každý najde něco a může tak svým přístupem přispět k lepšímu životu nás všech.

Upcyklace obalka

Upcyklace
Nový život starých věcí
Autor: kolektiv Smarticular
Překlad: Monika Řezníčková
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 208
Hodnocení: 85 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Nevyhazujte, upcyklujte

https://www.knihykazda.cz/upcyklace/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Přečtu kolem pětačtyřiceti knih za rok a nejradši mám šálek dobrého kakaa

Vrata3Vratislav Šálek patří mezi výrazné osobnosti magazínu Kultura 21, pro který pilně pracuje již řadu let. Jeho hlavní pracovní náplní je komunikace s nakladatelstvím a zprostředkovávání knižních výtisků k recenzi. Co na sebe v rozhovoru prozradil?

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Upcyklace je aktuálním trendem

Upcyklace 200Nakladatelství Kazda vydalo další knihu kolektivu Smarticular, tentokrát zaměřenou na Upcyklaci a nový život starých věcí.

 

...

Literatura

Kuchařská škola Marie B. Svobodové má co říct i dnes

kucharska skola 200Ljuba Vašáková dala dohromady knihu Kuchařská škola Marie B. Svobodové, která rozhodně není obyčejnou kuchařkou, ale spíše velmi cenným návodem nejen pro mladé hospodyňky.

 

...

Divadlo

Olga Tokarczuková - scénická skica v režii Ivany Uhlířové V Praze

Petrohradská kol Silva rerum (1)Petrohradská kolektiv uvede scénickou skicu na motivy děl Olgy Tokarczukové v režii Ivany Uhlířové. Platforma pro audiovizuální a performativní umění Petrohradská kolektiv uvede 29. června premiéru sc...

Film

FILMOVÉ BRNO

filmove brno 200Do dějin kinematografie nespadá jen filmová tvorba samotná, ale vše, co s ní souvisí – včetně společenských a politických kontextů, včetně toho, jakým způsobem se dostávala k publiku, jak jím byla vnímána, jaký byl o ni zájem. Například p...