Kuchařka nejen pro rybáře

Kuchařka nejen pro rybáře

Tisk

KUCHARKA200V nakladatelství Pointa vyšla Kuchařka z rybářské chaty od Nataši Richterové. Myslím, že potěší nejen rybáře a milovníky ryb! 

 

 

Můj manžel má na ryby alergii, proto se mi obtížně zařazují do jídelníčku a každá inspirace je rozhodně vítaná. Z toho důvodu jsem se na tuto knihu těšila a byla zvědavá, jaké recepty přinese a jestli budou použitelné i bez té rybářské chaty, nebo party kamarádů z řad rybářů.

Odpověď jsem dostala hned v úvodním textu o receptech, kde autorka uvádí, že se inspirovala po celém světě a nejvíc pokrmů je z tresky, která je nejčastějším úlovkem v severských vodách. Navíc je většina receptů uzpůsobena přípravě i ve složitějších podmínkách, tedy například na rybářských chatách. Kdo by váhal, může se řídit i několika piktogramy jako je příprava na sporáku, příprava v troubě, nenáročný recept nebo obsahuje mořské plody. U každého receptu jsou tedy piktogramy, seznam surovin, co budete potřebovat a jednoduchý postup.

Nataša Richterová se v knize nesoustředí pouze na recepty, ale přidává i krátké glosy z rybaření v Norsku. Zpočátku se divila, co na tom její kamarádi mají, myslela si, že si tam užije několik dní u moře, rozhodně nebude vařit, a nakonec bylo vše přesně naopak. Moc mě bavilo číst, jak se do toho nakonec zamilovala a co vše v Norsku zažila. Její nadšení bylo nakažlivé a po přečtení mě úplně lákalo také vyrazit na nějakou takovou výpravu!

Navíc jsem se dozvěděla i spoustu zajímavostí o vodních tvorech. Například o rybích perlách, olihních nebo o hranáči šedém, který si pochutnává na mořských vších a může zachránit lososí farmu před invazí mořských vší.

Z receptů mě zaujala rybí polévka s maďarskou paprikou, rybí kari ze Srí Lanky, rybí knedlíčky s tomatovou omáčkou, brazilské jídlo moqueca z lososa, argentinský guláš chupin de pescado nebo asijská zázvorová rybí polévka. Zpátky na dovolenou ve Skotsku mě přenesl recept na tresku v těstíčku á la fish and chips, který si rozhodně musím udělat a zázvorová treska, co jsem zkoušela, byla opravdu výborná!

Kuchařka z rybářské chaty se mi moc líbila, četla se sama a bude mi cennou inspirací. Pokud máte rádi ryby, tak si ji nesmíte nechat ujít!

Nataša Richterová je stavební inženýrka s duší básníka, kuchařka z rybářské chaty a lektorka tvůrčího psaní. Ve volném čase vyráží na ryby do Norska, vaří podle nových rybích receptů, učí tvůrčí psaní nebo se toulá po zaniklých samotách v ráji šumavském. Publikuje na blogu Povídky z kabelky, na blogu iDnes a svou duši básníka odkrývá na platformě Poetizer. Její povídky vyšly v knihách Mami, co je to čupák? (Veritas, 2022), Jak mě připravil o panenství Dřímající hrom (Veritas, 2020) a Doba obalová (Veritas, 2017).

KUCHARKA

Kuchařka z rybářské chaty
Autor: Nataša Richterová
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2023
Počet stran: 168
Hodnocení: 88 %

https://pointa.cz/project/f314ff0e-7619-11ed-a453-0242ac1c0008


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kamelie: Za těch pětatřicet let jsme se pohádaly mnohokrát...

kamelie perexDo dnešních dnů si uchovaly image, která v sobě obsahuje půvab, křehkost a styl. Řeč je o duu Kamelie, které tvoří už pětatřicet let zpěvačky Hana Buštíková a Dana Vlková. A právě k letošnímu výročí - obě interpretky se daly dohromady opr...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Myšlenky sebelásky, karty pro běžné výklady a inspiraci

myslenky sebelasky perexMyšlenky, které se nám honí hlavou ovládají to, jak reagujeme na vnější svět. Naše návyky v hlavě odrážejí návyky tam někde venku. Svět je takový, jaký myslíme. Nejlepším způsobem, jak zjistit, jestli je tomu tak,...


Literatura

Na zdraví! Aneb Vinice ve Francii

vinice ve francii200Vyhledáváte-li romantické feel-good romány s příjemnými postavami, nádhernými kulisami a navíc okořeněné dobrým jídlem a pitím, pak vás jméno Julie Caplinové jistě neminulo. V říjnu u nakladatelství Cosmopolis vyšla její další k...

Divadlo

„Je to otázka estetiky – ta molekula je krásná“

elegance molekuly 200Třešničkou na dortu letošního ročníku festivalu Setkání Stretnutie bylo představení Elegance molekuly Dejvického divadla. Na to se těšil vyprodaný hlavní sál, kterým se nesla slavnostní atmosféra. Vše umocnil ještě krátký pro...

Film

Prima podzim na Primě

Prima 200První srpnový den odtajnil generální ředitel Martin Konrád s programovým ředitelem Petrem Vladykou a ředitelem on-li sekce Danielem Gruntem podzimní schéma mateřské stanice Prima, kte...