Vnitřní příběhy. Práce s mýty a pohádkami v terapii

Vnitřní příběhy. Práce s mýty a pohádkami v terapii

Tisk

Vnitřní příběhyPokud máte rádi psychologické knihy a máte alespoň trochu povědomí o tom, co jsou archetypy a jaký mají význam v našich životech, o symbolice pohádek, o Jungově učení nebo o díle jeho pokračovatelky Marie Louise von Franz, která se věnovala především symbolice pohádek, pak vás může oslovit terapeutická příručka nazvaná Vnitřní příběhy: Práce s mýty a pohádkami v terapii od arteterapeutky Yehudit Silverman. A jak už název napovídá, knížka je o terapeutické práci s klientem založené právě na analýze symboliky pohádek a příběhů.

O autorce:

Yehudit Silverman M.A. R-DMT, RDT, je arteterapeutka a bývalá vedoucí oddělení tvůrčí terapie na Concordia University, Montreal. Metodu, kterou v knize představuje, sama vyvinula a přes 20 let s ní seznamuje své studenty.

Anotace:

Někde v hloubce každého příběhu se nachází poklad, který čeká, až ho objevíme.
Arteterapeutický přístup, který autorka představuje, pracuje s mýty a pohádkami, které slouží k odhalení výzev, jimž čelíme. Klienti začínají tím, že si vyberou postavu z mýtu či pohádky, která je přitahuje, aniž by věděli, proč. Pak spolu s postavou, kterou si vybrali, vyrážejí na tvůrčí cestu, aby na ní objevili své skryté a nevědomé stránky.

Představovaný přístup je komplexní. Autorka v úvodní části vysvětluje jeho zakotvení v teorii a následně nabízí postupy, jež krok za krokem popisuje. Zprostředkovává prožitky a reflexe svých klientů, kteří se na tuto cestu vydali. Součástí terapeutické práce je tvorba masky. Každý máme svou masku, za kterou se skrýváme. Nebo maska znázorňuje to, čím bychom chtěli být?

Hodnocení knihy:

Kniha je velice inspirativní. Oceňuji její profesionální a praktické zpracování. Primárně se hodí pro všechny terapeuty, sociální pedagogy, pracovníky v sociálních službách, nejvíce ji ale využijí skupinoví psychoterapeuti nebo alternativní terapeuti pracující s různými skupinami, například i drogově závislými. Rozhodně se tito školení terapeuté mohou knihou inspirovat, vyzkoušet mnohá skupinová cvičení a praktickou práci s příběhy, nebo si vytvořit vlastní systém práce s pohádkovou symbolikou. V knize nechybí spousta praktických ukázek i odzkoušených či předpokládaných reakcí klientů. To, co není až tak použitelné a přenosné, jsou četné příběhy a pohádky z celého světa, které vlastně u nás neznáme. Antické, mytologické a celosvětově známé příběhy ano, ale je tam spousta dalších příkladů, které nebude každý znát. Proto si je ani nemůžeme pro práci s klienty vybírat, ale slouží pro příklad a inspiraci.

Podstatou knihy je nalezení analogie mezi postavou v příběhu a toho, jak je charakterizovaná či co prožívá, s klientem a jeho životní situací. Je pak potřeba sledovat, jak se klient cítí a jak to na něj působí, což může vést ke zpracování negativních emocí, odblokování traumat, zvědomění a zpracování mnoha emocí, uvědomění si, mindfulness, za účelem vyřešení nějakého bloku, problému a podobně. V tomto si myslím, že je inspirace takovými metodami velice podnětná a přínosná. Je ale potřeba si to převést na naše známé pohádkové příběhy, hlubokou archetypální symboliku, klidně i filmové postavy a scény, to vše může klientovi v rámci terapie pomoci. Knížka je tak skvělým průvodcem všem terapeutům a nic není ponecháno náhodě. Mezi terapeutickými tématy je například cesta hrdiny nebo srovnávaní se se smrtí a podobně. V návodech je také často práce s kreslením či hudbou, jde o vyloženě arteterapeutickou práci. Určitě knihu oceňuji a doporučuji všem zájemcům (terapeutům) k přečtení.

Vnitřní příběhy

Název: Vnitřní příběhy
Autor: Yehudit Silverman
Překlad: Lenka Němečková
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2024
Počet stran: 280
Hodnocení: 90%

https://obchod.portal.cz/psychologie/vnitrni-pribehy/#bibliograficke-udaje


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Český Travolta brzdí emoce

HoreckaKrizPerexVíte, kde s největší pravděpodobností momentálně zastihnete herce, zpěváka a jednu z největších muzikálových hvězd Jana Kříže? Na jakékoli běžecké stezce na okraji Prahy! Mladý talent, kt...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Vína a likéry vyléčí různé neduhy

leciva vina a likery200V nakladatelství Grada vyšla kniha, která potěší všechny sběrače a milovníky bylinek. Nese název Léčivá vína a likéry pro každého a je od Simony Procházkové.

 

...

Literatura

Marissa Meyer přichází s válkou Renegátů a anarchistů

42774042

Další příběh o maskovaných superhrdinech dostal název Renegáti a na svědomí ho má oblíbená autorka Marissa Meyer. Tentokrát ovšem nečekejte žádného Supermana nebo Batmana, ale vlastně puberťáky s mocí ovládat svět.

...

Divadlo

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a ...

Film

Truman show: Jim Carrey loutkou televizního štábu

truman show plakatKriminální film nebo horor už viděl každý. Jim Carrey má však štěstí na filmy, které jsou skoro vždycky něčím originální, a přitom v sobě kombinují staré známé prvky. Jedním z takových je i Truman show....