V JaS nakladatelství vychází Obrázky času Lubomíra Müllera
Kultura21.cz

V JaS nakladatelství vychází Obrázky času Lubomíra Müllera

Obrazky casu 200Čas spěje neúprosně vpřed a vracet se nehodlá, ani nemůže. Nelze napravit nic z toho, co jsme kdysi zavinili. Můžeme jen ve vzpomínkách odhalit, kdo nás inspiroval, motivoval, naváděl správným směrem.

 


Lubomír Müller vykresluje okamžiky, které zažil jako dítě a jež ho provázejí životem. Krátké příběhy odhalují malého kluka s velkou fantazií, který s odvahou pozoroval svět a snažil se jej pochopit. To vše se mu otisklo za víčky a rozeznělo jeho muzikantskou duši. Od babičky získává nadhled, od dědečka rozvahu, díky tatínkovi se ničeho nebojí a maminka mu poskytla náruč vždy, když bylo potřeba. Ze střípků vzpomínek tak vznikla mozaika, která ve výsledku hladí, objímá a inspiruje k vlastnímu snění.

Ukázka z knihy

Narodil jsem se v roce, kdy se u nás otevřela první samoobsluha. A taky v tom roce poprvé vběhli na Strahovský stadion cvičenci první celostátní spartakiády. V tom roce byl uskutečněn první přímý televizní přenos v republice, byli popraveni členové odbojové skupiny bratrů Mašínů, vstoupili jsme do vojensko-politického svazku Varšavská smlouva a k dosažení nejvyššího blahobytu i radosti pro všechny jsme plnili toho roku jednoletý plán na sto deset procent. Nic z toho si ale nepamatuji.

Lidská paměť je jako síto, skrz které protéká náš čas. A jak čas protéká, většina událostí našeho života se procedí a ztratí v zapomnění. Ale některé události síto přece jen zachytí, a ty si pamatujeme. Mají totiž pro nás nějaký význam. Až nastane ta pravá chvíle, pochopíme jaký.

Obrazky casu obalka

Lubomír Müller (*1955) je narozen v Plzni. Po studiích na SPŠA a Konzervatoři v Teplicích vystudoval hudební a divadelní vědu na Masarykově univerzitě v Brně (1981, PhDr.). Do roku 1989 redaktor a zástupce šéfredaktora hudebního měsíčníku Opus musicum se sídlem v Brně. Od roku 1990 redaktor brněnského deníku Rovnost, zástupce šéfredaktora magazínu ...AND YOU, vysokoškolský pedagog klavírní hry, ladič pian, klavírní koncertní doprovazeč. Od roku 1994 vydavatel vlastních pohlednic, učebních pomůcek, relaxační hudby. Vydané knihy Schody do nebeského pokoje (2008, 2013), Oběti milostného nerozumu (2009), Láska je všechno, láska je nic (2010), Světlo mé samoty –Příběh Sáry Wittensbergové (2011), Čekanka (2013), Bílá perla v černém srdci (2014), Štěstěnky z Mléčné dráhy (2015). Má rád dobré lidi, dobrá jídla, dobré cesty. Nevadí mu špatní lidé, špatná jídla, špatné cesty, protože ví, že špatné nikdy moc dlouho nevydrží, ale dobré ano. Věří, že ženy jsou moudřejší než muži, nicméně muži věří v opak, v důsledku čehož lidstvo opravdové moudrosti dosud nedosáhlo.

obrazky casu

Obrázky času, Lubomír Müller, Pevná vazba s přebalem, formát 115×185 mm, 160 stran, vyjde 26. 5. 2022


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Básně z jazzové dásně potěší

BasneJazz perexJana Koubková oslaví tento rok na konci října významné životní jubileum. Nejen proto vydalo nakladatelství Galén její v pořadí již třetí knížku (předchozí dvě jsou Recepty proti samotě a Zutí provádím s chutí).

Divadlo

Josef Holcman – Lámaní chleba

lámání chleba perexLámaní chleba je nová inscenace Švandova divadla o odvaze a přátelství v době nesvobody, která zobrazuje šedesát let české historie – od roku 1944, kdy vesnici obsadili Rumuni a Němci až po začátek nového – ...

Film

Jak se naši filmaři ocitávali před soudem

Herci 200Radek Žitný se navzdory svému mladičkému věku (narodil se roku 1988) i profesi (studuje hru na hudební nástroje) prosadil jako spolehlivý průvodce po klikatých a strastiplných osudech mnohých známých umělců. S bohatým využitím archiv...