Legendy Baníku: Teprve teď poznáte život famózních fotbalistů i zákulisí proslulého klubu

Legendy Baníku: Teprve teď poznáte život famózních fotbalistů i zákulisí proslulého klubu

Tisk

legendy baniku200Profesionální fotbalový klub s fanoušky stejně svéráznými, jako je město samo – to je FC Baník Ostrava – ikona slavící sto let od založení. Za tuto dobu vyhrála čtyřikrát československý/český ligový titul, pětkrát domácí pohár a pyšnit se může řadou fotbalistů, zářících v dresu Baníku, v zahraničí i v reprezentaci. Nakladatelství CPress vydává knihu Legendy Baníku, která s ohledem na toto významné výročí (1922–2022) metodou rozhovorů s dvaadvaceti osobnostmi rekonstruuje historii klubu od jeho počátku až po současnost.

 

Kniha Legendy Baníku je součástí stejnojmenného projektu, v jehož rámci vznikly i skladba a videoklip. Čtenář díky ní získá vyčerpávající informace nejen o hráčích, kteří zažili kopanou ještě na Staré střelnici, jako jsou Zdeněk Kosňovský nebo František Valošek, ale i o tom, jak trénovaly legendy. Mezi ně patří Libor Radimec, Rostislav Vojáček, Pavol Michálik, Václav Daněk, Petr Němec, Lubomír Knapp, Zdeněk Rygel a Verner Lička, kteří stáli u nejplodnějšího období klubu a zejména okolo trenéra Evžena Hadamczika se významnou měrou podíleli na zisku trofejí.

Prostor dostali hráči spojení s dosud posledním klubovým titulem – Radek Slončík, René Bolf, Radoslav Látal a Marek Heinz. Speciální místo je vyhrazeno osobnostem, které šířily renomé Baníku za hranicemi naší země. Jsou jimi Luděk Mikloško, Karel Kula, Tomáš Galásek, Marek Jankulovski nebo Václav Svěrkoš.

Publicista, pedagog, vášnivý fanoušek Baníku a autor knihy Martin Kajzar vyzpovídal i Martina Lukeše, bývalého reprezentanta, který v roce 1997 zvítězil v české anketě Fotbalista roku v kategorii Talent roku. Přestože bylo období, kdy to v Baníku neměl lehké a kdy kvůli němu dokonce fanoušci protestovali, vždy zůstal svému klubu oddaný. Autor knihy neopomenul ani Milana Baroše s reputací zahraniční hvězdy, jež měla a má Baník v srdci. Jediným dosud aktivním hráčem v profesionálním fotbalu, kterého v knize najdete, je brankář Jan Laštůvka.

Rozhovory s osobnostmi nejsou jen o ostravském klubu, ale i o fotbalu obecně, o československé a později české reprezentaci, o zahraničních angažmá, metodách tréninku či životosprávě hráčů. Zároveň zachycují jejich životní osudy a příběhy. Text doprovází více než 350 fotografií, které pocházejí převážně z archivů hráčů a dosud nikdy nebyly publikovány.

„Někteří hráči chtěli svůj příběh při dalších setkáních a autorizaci poupravit, protože se dotýkáme oblastí, které jsou intimní povahy, odkrývají jejich soukromí, nebo patří do ranku těch, na něž nejsou dvakrát hrdí. Jmenovat je nebudu, ostatně toho se čtenář velmi lehce dovtípí. Přesvědčit hráče, aby svůj příběh ponechali autentický a bez úprav, byl někdy nikoliv nadlidský, ale těžký úkol – přesto věřím, že se podařil,“ vypráví Martin Kajzar o zrodu knihy.

V rozhovorech je citelná nejen profesionalita publicisty Martina Kajzara, ale i jeho zapálení člena baníkovského kotle. Otevírá tak řadu dosud neznámých informací ze zákulisí fungování Baníku, ale i vtipných historek a žertů, které ke každému sportu patří. „Je to mimořádné a hluboké dílo v nesmírně lidském podání. Věřím, že se dotkne citu každého čtenáře," říká Jan Podroužek, fotbalový expert a vedoucí fotbalového oddělení Deníku Sport.

„Václava Daňka, Luďka Mikloška nebo Karla Kulu jsem hltal v dětství, a tak jsem si rád tyhle vzpomínky oživil a zjistil o nich i detaily. Za tuhle knihu děkuju. Baník, jeho největší legendy i skvělí fanoušci si ji zaslouží,“ konstatuje Petr Svěcený, přední český komentátor, redaktor a moderátor, vedoucí fotbalové redakce O2 TV Sport.

Vladimír Kolář, novinář, který se více než 45 let věnoval sportu v redakcích Československého sportu, Sportu a Práva, k tomu dodává: „Je to nejlepší kniha se sportovní tematikou, jakou jsem kdy četl. Vést rozhovor s osobnostmi, které byly zpovídány už mockrát, a znovu jejich fanoušky upoutat a obohatit je o nové informace, je nesmírně těžké. Martin Kajzar to dokázal důkladnou přípravou, vysokou žurnalistickou profesionalitou a též výjimečnou znalostí prostředí, protože sám je skalním fanouškem Baníku.“

legendy baniku

MARTIN KAJZAR

PhDr. MgA. Martin Kajzar, Ph.D., MBA je vysokoškolský pedagog, publicista, muzikolog a vystudovaný operní zpěvák specializující se současně na vážnou hudbu, folklór a metal. Přednáší na katedře teorie a dějin umění Fakulty umění Ostravské univerzity, kde se věnuje zejména hudební historiografii a dějinám opery, což odráží taky jeho publikační výstupy. Za knihu První wagnerovský tenor Josef Ticháček (1807–1886) obdržel významné německé stipendium Bayreuther Festspiele 2019 a následně získal Cenu Rektora za mimořádnou vědeckou a publikační činnost. Je členem Centra výzkumu kultury a identity regionu, ale neopouští rovněž život aktivního hudebníka. Podílel se na vydání více jak dvou desítek CD nosičů, pravidelně koncertuje u nás i v zahraničí. Pěvecké kurzy vedl v Rusku, na Slovensku, ale i na vzdáleném Islandu a jako porotce je členem řady mezinárodních soutěží. V rámci pedagogické činnosti a didaktické aktivity spolu s manželkou Lucií Kajzarovou vydali v roce 2021 ilustrovaný autorský zpěvník s CD Než zapadne sluníčko, které spolu s autory a dětmi nazpívaly také Dagmar Pecková a Hana Fialová. Jeho celoživotní vášní je fotbal a ten ostravský zvláště.

Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/84764776/legendy-baniku/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Lobo versus Maska aneb šílené intergalaktické kydlení

lobo 200Komiksové nakladatelství Crew oprášilo archivy „modré Crwe“ a po deseti letech vypustilo do světa dnes už kultovní šupu Lobo versus Maska a dočkáme se i nádavku – jednohubky Lobo spoutaný. Dokáže tahle masakrální šílenost po letech oslovit zmlsané komiks...

Divadlo

Dramatizace románu o ženách, víře a zlu

Bila Voda200Brněnská rodačka Kateřina Tučková, autorka románů Vyhnání Gerty Schnirch, Žítkovské bohyně a dalších, je v současné době jednou z nejlepších a nejprodávanějších českých spisovatelek. Na její poslední román s názvem Bílá Voda čekali čtenáři celýc...

Film

Spielbergův Lincoln: inspirace mramorovým prezidentem

lincoln 200Americká režisérská legenda Steven Spielberg vystřídala ve své filmařské kariéře nespočet poloh. Šestašedesátiletý tvůrce začal jako inovátor neetablovaných žánrů: v roce 1975 filmem Čelisti zkultivoval thriller o...