Podmanivá rodinná sága Šemiho Zarchina o jídle, sexu a kuriózních osobních dramatech na pozadí izraelských dějin

Podmanivá rodinná sága Šemiho Zarchina o jídle, sexu a kuriózních osobních dramatech na pozadí izraelských dějin

Tisk

jednoho-krasneho-dne200Na pobřeží Galilejského jezera ve městě Tiberias na severu Izraele se v horkém vzduchu prolínají omračující vůně jídel s takřka hmatatelným sexuálním napětím. Jednoho krásného dne, románová prvotina Šemiho Zarchina, právě vychází v nakladatelství Garamond. Autor v ní nostalgicky, ale zároveň nemilosrdně popisuje rozpálené, vlhké ovzduší dětství a dospívání v rodném městě Tiberias.

 

Hlavní hrdina knížky Šlomi v sobě objeví kuchařské nadání a spolu s maminkou Ruchamou začnou vařit na zakázku. K tomu se Šlomi v tomto pulsujícím prostředí zamiluje do Elly, zvláštní dívky se sebevražednými sklony. Lákavé jídlo a vášnivé vztahy stojí ve středu rodinné ságy, kde spolu lidé skrze jídlo komunikují, utěšují se, zrazují a zápasí, aby se opět usmířili.

V pozadí se odehrávají velké dějiny malého Státu Izrael od Šestidenní války do 80. let. Kuriózní osobní dramata, která sužují členy rodiny a sousedy, se tak v průběhu desetiletí skládají v okouzlující mozaiku izraelských dějin, kulinářství i života.

Úryvky z knihy:

Pracovali hluboko do noci.
Vardina s Chilikem už usnuli na bambusové pohovce v obýváku, zatímco Ruchama se Šlomim dál kmitali.
Kuřata Ruchama naporcovala a stáhla z kůže. Ukázala Šlomimu, jak tenkým nožíkem naříznout stehna a snadno oddělit maso od kosti. Šlomi naříznul desítky stehen, Ruchama je vykostila a napěchovala náplní z osmažené cibulky, nasekaných oliv a mandlí, petrželky a opečeného rozdrobeného bílého chleba. Bohatě plněná spodní stehna naskládala na plech, zalila je vývarem, a dala je péct. Horní stehna důkladně osmažila a poté uvařila s kdoulemi, které Šlomi nakrájel na kostičky, pošíroval v horké vodě a smíchal s rozinkami, medem a hřebíčkem. Prsa zabalila do tenkých plátků jehněčího tuku a pomazala je pastou, kterou připravila z rozmačkaného česneku, citrónové kůry a sušených lístků máty. Naučila Šlomiho, jak spojit několik kuřecích plátků a udělat z nich roládu plněnou pistáciemi a vajíčky natvrdo. Šlomi umotal přes deset rolád, pevně je svázal vlascem a potíral je olejem a kořením, až měl dlaně červenější než Vardininy umělé růže. Ruchama rolády upekla, z jedné odkrojila dva voňavé plátky a řekla: „Koukej, jaký jsme z kuřete udělali pěkný klobásky.“ Snědli plátky jen tak v ruce a Šlomi řekl: „Nic lepšího jsem v životě nejedl.“
---
Šlomi byl zmatený. Dělalo se mu špatně z myších hovínek, do toho ty výkřiky v polštině, sluneční žár, a hlavně Eliny vtipy a slzy. Už nezvedl hlavu, takže neviděl, jak dole zápolí s mrtvolou, která se sesouvá, klouže a hlavou naráží do parapetu. Jen se po očku podíval na Elu a viděl, jak vytřeštila oči při pohledu na dění dole na dvoře, před domem, na jehož střeše leží, už ne přitisknutí jeden k druhému, a třesou se, on studem, ona hrůzou. Šlomi se zeptal: „Proč jsi ty dveře vlastně zamykala?“ a Ela odpověděla:
„Protože nechci, aby tátu odnesli.“
„Ale vždyť je mrtvý.“
„To vím taky, nejsem blbá.“
„Chceš naštvat svoji mámu?“ zeptal se.
„Ta si ani nevšimla, že tam nejsem,“ odpověděla, „možná budu muset
skočit ze střechy, aby si mě všimla.“
Šlomi řekl: „Neskákej,“ a Ela odpověděla: „Tak dobře.“
---
Šlomi se posadil vedle ní. Společně civěli na krvavé steaky, až Šlomi řekl: „Co kdybys z nich prostě udělala sofrito?“ A Ruchama řekla: „Já umím sofrito z kuřecího, ne z hovězího masa, a navíc potřebuju, aby to bylo moderní, a sofrito je domácí jídlo.“
Zase mlčky civěli. Od dřezu se ozývaly zvuky tekoucí vody, omývající fazolky v cedníku a z obýváku se ozývaly zvuky pravidelného chrápání Vardiny s Chilikem.
Šlomi řekl: „Půlku masa můžeš namlít a udělat karbanátky, když je naplníš něčím překvapivým, jako se plní koblihy marmeládou, bude to moderní.“
„To je skvělý nápad,“ řekla Ruchama, „mohla bych dát dovnitř sušené fíky a karbanátky bych mohla uvařit v omáčce s citrónem, česnekem, řapíkatým celerem, cukrem a kurkumou.“
„Mně to zní dobře a moderně zároveň.“
„Jak ty víš, co je moderní, prosím tě?“
„No jo, to nevím,“ odpověděl a Ruchama se zasmála a řekla: „Zítra pošlu toho pomocníka pro fíky a citróny a uděláme karbanátky, bude se k nim podle mě výborně hodit bílá rýže posypaná spoustou praženého sušeného ovoce, mandlí, rozinek, piniových oříšků, fíků a ořechů.“
Položila mu ruku na hlavu a pohladila ho po vlasech. Ruka jí příjemně voněla česnekem a kořením.
„A co uděláme se zbytkem masa?“ zeptala se. „Jen karbanátky nestačí.“
„I zbytek masa by měl být s citrónem,“ odpověděl po krátké úvaze, „aby měla obě jídla něco společného.“
„Máš pravdu, udělám pečeni s nakládanými citróny, rajčaty a koriandrem, po tom budou lidi šílet.“

jednoho-krasneho-dne

O autorovi:

Šimon "Šemi" Zarchin, oceňovaný izraelský romanopisec a filmový režisér a scenárista, se narodil v Tiberias a studoval na Telavivské univerzitě. V Čechách byl promítán například jeho film Dobrý den, pane Šlomi (2003). Jeho první román Jednoho krásného dne se v Izraeli stal bestsellerem. Ve své tvorbě se zabývá problémy současné izraelské společnosti, její často konfliktní diverzity. Realita se u něj stýká s fantazií a vnější obraz člověka s jeho skutečným já. Kromě románu Jednoho krásného dne (Ad šejom echad) je autorem novely Můj bratr Job, 2017 (Ach Sheli Iyov). Jeho nejznámější filmy jsou Aviva My Love (2006), and The World is Funny (2012), za film Aviva Ahuvati získal Cenu za nejlepší scénář na festivalu Shanghai International Film Festival 2007 .

Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/85270062/jednoho-krasneho-dne/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Velmi užitečná kniha o vzácné nemoci
ssaNakladatelství Grada vydalo velmi užitečnou publikaci kolektivu autorů Spinální svalová atrofie v souvislostech. Prvotní impulz k jejímu vydání vznikl před 10 lety, kdy byla tato nemoc diagnostikována dceři jedné z autorek. Ta začala intenzivně hledat cesty, j...

Divadlo

Zábava, zážitky, emoce. Léto ve Švanďáku nabídne oblíbené komedie i čerstvou novinku, hrát se bude za každého počasí

svandak 200Úspěšné inscenace, které zaručeně pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo divadlo, kde se letos plánuje hrát i o prázdninách. „Léto ve Švanďáku“ potrvá 30 večerů a uskuteční se od 25. června do 10. července a pot...

Film

Na skok na festivalu Jeden svět Zlín

jeden svet 20Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět Zlín se zde konal už podruhé díky neziskovce Asociace DICE. My jsme navštívili jeho zahájení včetně projekce filmu Normální autistický film.

...