Kniha o Balkánu potěší především milovníky jeskyní

Kniha o Balkánu potěší především milovníky jeskyní

balkan 200V nakladatelství Jota vyšla první kniha Marka Audyho o ráji svobodného cestování – Balkánu. Zaměřuje se na Bulharsko, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu a v plánu pak je Makedonie, Albánie, Kosovo a kdo ví, co ještě.

 

 

Autor stál u několika významných speleologických objevů, a proto není překvapením, že je kniha hodně zaměřená na jeskyně. Ti, kteří na ně také nedají dopustit určitě ocení jak mnoho praktických informací, tak několik orientačních map a QR kódy s GPS souřadnicemi zajímavých míst. Já si zpočátku říkala, že mi kniha příliš nedá, že jdou jeskyně mimo mě, ale brzy jsem se naladila na autorovu vlnu. Fascinovaly mě fotografie a cítila jsem vzrušení, když jsem četla o objevování jeskyní a dobrodružstvích, která je tam mnohdy čekala. Nadchla mě bulharská Čavdarská jeskyně, kde autorova výprava mohla vjet jejich „véčkem“ a zažít tak autocaving.

Kniha tedy rozhodně není jen o jeskyní a je plná příběhů i zajímavých informací. Ty se většinou nachází ve zvýrazněných boxech. Namátkou mě zaujala například vlasská velikonoční tradice, kde děvčata – rusalky – v době jarních svátků tančí na melodie houslí a dud a se srdceryvným sténáním pak upadají na zem. Při pádu je drží členové rodiny za ruce, aby se nezranily. Kolem padlé rusalky se vytvoří kolo a poté tři králové a tři královny přistupují k oživovacímu rituálu. „První král má nůž jatagan a také česnek a pelyněk, kterým potře rty, oči a nos rusalky, aby se díky silnému zápachu dříve probudila. Pak prořízne čepelí nože hladinu řeky Dubočky. Ostatní králové třikrát naberou do dlaní vodu, kterou vylijí na obličej rusalky. Ta pomalu otevře oči a probudí se z tříhodinového transu, z něhož si však nic nepamatuje,“ píše se na straně 22. Také zde najdete i recepty, třeba na pokrm s názvem ispod saca (z pod pokličky), kde je základem jehněčí maso.

„Na krátké cestě k autu se k nám narychlo připojil jiný, dost podivně vyhlížející chlap. Všiml jsem si ho, jak očumuje, už když jsme se dobývali na Dominovu půdičku.
„Nepotřebuješ se někoho zbavit?“
„Jak zbavit? Nerozumím,“ moje jazykové schopnosti nejsou zas tak krystalické a skutečně se domnívám, že mu vůbec nerozumím.
„No prostě zbavit… odstranit.“ Muž s vážnou tváří napíná zápěstí a hřbetem ruky si rychle přejíždí po krku. Jen pomalu a neochotně můj mozek vyhodnocuje, že to snad opravdu myslí vážně!
„Ne. Nic takového nepotřebuji,“ odmítám.
„Dva tisíce euro… Je jedno, kde to bude, tady, v Česku, v Německu. Máme lidi všude…“
Už na nic nečekáme a rychle mizíme. (str. 140)

Úplně mě učarovaly fotografie z Černé Hory, a to především kaňonu Pivy s tyrkysovou vodou a dalších kaňonů. Na splouvání jako Marek Audy bych si zřejmě netroufla, ale do takhle krásné přírody se jednoho dne rozhodně chci podívat! Navíc je zde vesnička salaší s názvem Brnec. :-)

Právě díky Černé Hoře mi kniha poslouží přesně tak, jak jsem zamýšlela. Jako inspirace k výletům a pomůcka při plánování. Je plná praktického infa a také nádherných fotografií a už budu jen čekat na správnou příležitost a taky na druhý díl.

Marek Audy (*1969) je dobrodruh a romantik. Těžko ho potkáte na turistickém chodníku. Pokud ale zabloudíte z cesty do neschůdných zarostlých strání nebo vás rozvodněná řeka spláchne do divoké soutěsky, můžete jej zahlédnout, jak šťárá pod skalním převisem a hledá nějakou díru. Marek si příběhy nevymýšlí. Prožil je se svými blízkými, a proto o nich píše s lehkostí a nadhledem. Není náhodou, že stál u několika významných speleologických objevů. K těm nejvýznamnějším patří největší pískovcové jeskyně světa na venezuelských stolových horách, o kterých napsal několik knih. Cenou Egona Ervína Kische byla oceněna kniha Brány do Ztraceného světa (Jota, 2008).

balkan

Balkán
Ráj svobodného cestování
Autor: Marek Audy
Žánr: cestování
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 178
Hodnocení: 84 %

https://www.jota.cz/balkan-raj-svobodneho-cestovani


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Marie Rottrová: „Zpíváním jsem si vždy naplňovala vlastní touhy“

rottrova 200Marie Rottrová oslavila 13. listopadu letošního roku životní jubileum, osmdesáté narozeniny. Při té příležitosti vydal Supraphon vinylovou podobu alba Lady Soul 14x / 1970-2021. V následujícím rozhovoru zpěvačka vzpomíná na své začátky, na c...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...


Literatura

Probuzení do duchovního světa

Poznani perexChcete-li se dozvědět smysluplný a kvalitní základ o snad první duchovní cestě člověka – něco o šamanské cestě přímého poznání, je tato kniha tou pravou. Přehledně a čtivě tu podává pravdivý obraz o šamanství...

Divadlo

Vánoční zázrak v Divadle Broadway

vanocni zazrak divalo brodway ledeckyRomantický vánoční muzikál Janka Ledeckého, který měl premiéru v loňském roce, se na prkna pražského Divadla Broadway vrací i letos. Vánoční zázrak, aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Film

Divoké Včely jsou jako ze staré české vesnice

divoke vcely plakat 200Film Divoké Včely (2001) je nadčasový a oblíbený český snímek o životu lidí kdesi na vesnici. Protože se v něm dost přehání, je vždycky čemu se zasmát. I když hlavní příběh ani tak zaj...