Inspirujte se k výletu po naší vlasti

Inspirujte se k výletu po naší vlasti

pamatky cech 200Ve vydavatelství Universum vyšla kniha Památky Čech, Moravy a Slezska s podtitulem Praktický průvodce nejen na cesty od Pavla Juříka.

 

 

 

 

Autor v úvodním slovu zmiňuje, že se na území naší republiky nachází okolo 250 hradů, zámků, tvrzí, klášterů a jejich zřícenin s tím, že dotvářejí krajinu, lahodí srdci, lákají oči i malíře nebo objektivy fotografů a vybízí k zamyšlení i odpočinku. Do knihy pak vybral přes 300 těchto míst přístupných veřejnosti.

Než se čtenář pustí do seznamování se s těmi památkami, může se seznámit se slovníčkem a vysvětlivkami. Především slovník jsem hodnotila jako velmi praktický a naučila jsem se díky němu nové výrazy jako například inkolát nebo donjon ze stavebních konstrukcí.

Památky jsou řazeny abecedně a každé se dozvíte, kde leží, dostanete stručné informace o historii a dále o prohlídce a přístupu. Pokud se na místě natáčel nějaký známý film, tak je to zde také zmíněno a nechybí ani zajímavost ve zvýrazněném rámečku. Například na straně 35 u hradu Boskovice je napsáno, že „26 metrů hluboká studna vytesaná ve skále je poháněna dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v České republice.“ Zaujala mě také zajímavost o nedalekém hradu Brumov a zjistila jsem, že musím vyrazit do Bystřice pod Hostýnem, kde se nachází Expozice napoleonských vojáků.

Přečtěte si druhou recenzi této knihy: Památky Čech, Moravy a Slezska pro prázdninové toulky a dovolené

Jako velmi praktické jsem v knize hodnotila používané piktogramy, díky kterým byl člověk hned v obraze. Občas jsem narazila na překlep, někde (například při výčtech) mi chyběla diakritika a měla jsem obavy z malých fotografií. Jejich velikost však vůbec nevadila a byla „dohnána“ kvalitou. Někdy jsem na snímky jen zírala a těšila se, až se tam podívám. To platí například o pražském Klementinu s nádhernou knihovnou.

Památky Čech, Moravy a Slezska jsem si pořizovala s cílem, že se bude hodit mít takový titul v knihovně, abych ním mohla listovat a chodit do něj pro inspiraci, což mi bylo maximálně splněno.

Pavel Juřík (* 1965 Praha) je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a pracuje jako manažer v bankovním sektoru. Jeho zálibou je historie a cestování. Jeho první knihy se zabývaly historií a budoucností platebních karet (např. Platební karty, Ilustrovaná historie placení) a historií bankovnictví na území České republiky (Historie bank a spořitelen v Čechách a na Moravě). V posledních letech se kromě toho věnuje i historii české a moravské šlechty (Jihočeské dominium, Liechtensteinové, Historie a sídla knížecího rodu, Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů, Šternberkové (Universum 2013), Encyklopedie šlechtických rodů (Universum 2014), Kolowratové (Universum 2016), Lobkowiczové (Universum 2017) a Schwarzenbergové (Universum 2018). Za příspěvek ke zlepšení vztahů mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem mu vládnoucí lichtenštejnský kníže Hans-Adam II. z Liechtensteinu udělil v roce 2011 Komandérský kříž Řádu za zásluhy. Svými knihami a články zpřístupňuje čtenářům informace o dějinách a odkazu naší šlechty a připomíná její pozitivní roli v naší národní historii, která byla v minulém století popírána.

pamatky cech

Památky Čech, Moravy a Slezska
Autor: Petr Juřík
Žánr: cestování
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 464
Hodnocení: 85 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/591227-pamatky-cech-moravy-a-slezska.html


 

Přihlášení



Soutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Beseda u Bigbítu: Kdysi tu začínala Vypsaná fixa

beseda u bigbitu sevcikTomáš Ševčík, muž který stojí za současnou organizací hudebního festivalu Beseda u Bigbítu. Festival, který organizuje parta dobrovolníků ve svém volném čase bez nároku na mzdu, sl...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...


Literatura

Femme fatale C. G. Junga: Sabina Spielreinová
ImageS krásnou, charismatickou a nadprůměrně inteligentní ruskou Židovkou s masochistickými sklony Sabinou Spielreinovou (1885 – 1942) se život nikdy příliš nemazlil. Její nelehký osud popisuje beletristicky, velmi živě...

Divadlo

Na podzim do divadla: Soudce v nesnázích

200 divadlo mO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na britskou komedii můžete vyrazit do Klicperova divadla v Hradci Krá...

Film

Thrillerová Carrie z roku 1976 má co říci i dnes

200filmNovela Carrie má pro kariéru mistra literárního hororu Stephena Kinga zcela zásadní význam. Díky jejímu komerčnímu úspěchu mohl rezignovat na učitelské řemeslo a začít se plně věnovat psaní, což se později ukázalo jako vynikající volba. Vzhledem ke zmiňov...