Dva pohledy na život hospodářských zvířat
Banner

Dva pohledy na život hospodářských zvířat

SkutecnyZivotHospodarskychzvirat 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha určená pro děti od sedmi let ukazující Skutečný život hospodářských zvířat. Jejím cílem přimět malé i velké k zamyšlení nad tím, co jíme.

 

 

 

Autorka v úvodní kapitole popisuje, že život na statku vypadal dříve jinak, než jak ho známe nyní. Takových hospodářství bylo mnohem více, nebyla dostupná technika a šlo hlavně o zdroj obživy. Dále zde vysvětluje, že pokud se velký počet hospodářských zvířat chová najednou na malém prostoru, jedná se o intenzivním chovu, velkochovu označovaném jako konvenční. Druhý způsob je pak ekologický nebo biologický. V takovém případě se více dbá na přirozený způsob života a potřeby zvířat, je jim poskytováno více prostoru, možnost výběhu nebo kvalitní krmivo.

Konvenční chov je zde ukázán na tom, v jakých podmínkách žijí prase domácí, skot domácí, ovce a koza domácí a kur domácí. Pozornost je věnována také přepravě zvířat a jatkám. Další stránky jsou pak zaměřeny na ekologický chov se závěrem věnovaným potravinám.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Ukažte dětem, jaký je Skutečný život hospodářských zvířat

Byla jsem na velmi zvědavá, jak se autorka poprala s takovým tématem a měla jsem obavy, jestli nebude kniha příliš realistická nebo až drastická. Také jsem se bála, že bude až příliš přesvědčující a bude například vést k tomu, že jíst maso je špatné a podobně. Avšak ani jedna z obav se nenaplnila.

V knize nenajdete žádné drastické výjevy, i když na zvířata v různých boxech není veselý pohled. Klobouk dolů před Lenou Zeise, že dokázala do výrazu němých tvorů dát tolik emocí. Opravdu jako by zvířata měla jen promluvit, nebo spíše zavolat o pomoc. To na mě osobně působilo více, než kdyby byly texty psány ve stylu „chudák kravička“. Ty naopak jen bez emocí popisují, jak to chodí a podle mě se nesnaží se čtenáři nijak manipulovat. Mě zaujala například závěrečná výzva:

„Udělejte si někdy čas a celý den sledujte, co jíte. Podívejte se na složení pokrmu a pokuste se zjistit, odkud se vzalo všechno to, co před sebou máte na talíři. Jak bylo jídlo vyrobeno, kde vznikly jednotlivé složky a ze kterého hospodářství pocházejí? A poté se sami sebe i vašich rodičů a jiných dospělých ptejte: Jak jsme se podíleli na rozhodování o tom, že jídlo vzniklo právě takovým způsobem a že se dostalo až k nám?“

Skutečný život hospodářských zvířat byla oceněná Cenou EMYS za literaturu faktu 2020 a nominovaná na německou Cenu za literaturu pro mládež 2021 a rozhodně není divu. Opravdu stojí za to, dělá důležitou osvětu a myslím si, že by takových knih mělo rozhodně vycházet více!

Lena Zeise (* 1992) vystudovala design a ilustrátorství v Münster School of Design. Od ukončení magisterského studia žije a pracuje jako ilustrátorka, návrhářka a autorka knih v Münsteru. Věnuje se především tvorbě dětských naučných knih a specializuje se na fotorealistické kresby zvířat s naučnými popisy.

SkutecnyZivotHospodarskychzvirat obalka

Skutečný život hospodářských zvířat
Autor: Lena Zeise
Překlad: Lenka Pučalíková
Žánr: pro děti a mládež
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 40
Hodnocení: 88 %

https://www.knihykazda.cz/skutecny-zivot-hospodarskych-zvirat/


 

PřihlášeníSoutěže


Rozhovor

Blanka Kovaříková: „Těžko odpouštím těm, kteří se dopouštějí křivd a podvodů…“

blanka kovarikova foto zdenek kovarikŘečeno s mírnou nadsázkou - novinářka a spisovatelka Blanka Kovaříková ráda zkoumá životy lidí z černobílých fotografií a filmů. Literatura faktu v jejím podání rozhodně není „suchá“, sa...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Mohou neurovědci opravdu číst naše myšlenky?

neuromarketing 200Nakladatelství Portál vydalo útlou populárně naučnou knihu s názvem Mohou neurovědci číst naše myšlenky? A podtitulem Od detektoru lži po neuromarketing. Jaké je toto dílo na aktuální téma?

 

...

Divadlo

Tvořit! Ale za jakou cenu?

Leni200

Umělci jsou zvláštní sorta lidí. V jejich konání je pohání nespecifikovatelná síla, která je udržuje v činorodosti, a nutí je tak neustále něco tvořit. Protože pokud herec, zpěvák, malíř či jinak umělecky nadaný člověk...

Film

Jersey Boys aneb každý si to pamatuje, jak chce

Jersey boys 200Film Jersey Boys (2014) vznikl pod rukama režiséra Clinta Eastwooda. Dlouholetá zkušenost s tvorbou komerčních filmů je na každém záběru patrná a nenechává diváka ani na chvíli odpočinout. Snad jen během hudebních vystoupení kapely The ...