Kamarádi z báječné školy pana Scotta jsou zpět

Kamarádi z báječné školy pana Scotta jsou zpět

Tisk

petova-bajecna-dobrodruzstvi200Péťova báječná dobrodružství je název další knihy volně inspirované zážitky Miroslavy Salajkové a jejího syna. Jedná se tedy o pokračování titulu Báječná škola pana Scotta, který vyšel v roce 2020.

 

 

 

Hlavní hrdinou těchto knih je Péťa, který se s rodiči přestěhoval z České republiky do Portugalska, kde navštěvuje mezinárodní školu. Tam je nejen učitel pan Scott, ale také kuchařka dona Mária, a především Péťovi spolužáci a kamarádi. Každý je něčím výjimečný a je z jiného státu, ale našli společnou řeč a mohou zažívat nejrůznější dobrodružství.

Tentokrát se společně vydají na festival do Porta a nejvíce zážitků je čeká na Azorských ostrovech. Na výpravě se něco naučí, ale také se přiblíží k peklu nebo například kosatkám. Ve škole zase zachraňují zvířata a pořádají nejrůznější akce.

„Po cestě autobusem si připadáme jako ve slibovaném Jurském parku: rostou tu opravdu plavuně a přesličky, obrovské kapradiny, bambusy a všechno dohromady tvoří neproniknutelný prales. Tamhle ze křoví vykukuje stegosaurus, tamhle zrovna přelétl pterodaktyl, za autobusem se s dusáním rozeběhlo stádo apatosaurů. Anebo ne?
Vystoupíme u jezera, odkud už musíme po svých – přímo k místu, z něhož zlověstně stoupá dým. K tomu ještě ucítíme podivný pach a rozeznáme dunění, které se ozývá z kopce před námi.
Díváme se k cíli před sebou a tají se nám dech.“ (str. 65)

Na knize se mi líbilo, že byla opravdu „jen“ vyprávěním – že se autorka neuchýlila k nějakému moralizování nebo poučování, i když k tomu skupina žáků mohla svádět. Vše je takové milé a stránky příjemně plynou. Při čtení se navíc můžete kochat krásnými ilustracemi od Ivony Knechtlové, které mohou chvílemi připomínat nesmrtelné obrázky Heleny Zmatlíkové, což může na někoho působit až nostalgicky.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zažijte s Péťou báječná dobrodružství

Péťova báječná dobrodružství jsou určena dětem od šesti let, ale nejsou psána úplně velkým písmem, ani zde není nějak málo textu. Kniha tak může být ideální jak k předčítání rodiči, tak jako jedna z prvních, kterou děti přelouskají samy. Věřím, že se jim bude líbit jak jiné prostředí, tak postavy kamarádů nebo jejich zážitky.

Miroslava Salajková vystudovala Fakultu multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala ve školství jako vychovatelka, v gumárenském průmyslu i v redakci časopisu Darina. Několik let prožila v Portugalsku, které se pro ni stalo velkou inspirací. Je velkou milovnicí zvířat. Má dospělého syna.

Ivona Knechtlová ilustrování knížek je pro ni splněným dětským snem. Ilustruje pro řadu významných nakladatelství (Albatros, Pikola, Mladá fronta), těší ji zejména práce na dětských knihách. Má tři dcery a s rodinou žije v Praze.

petova-bajecna-dobrodruzstviPéťova báječná dobrodružství

Autor: Miroslava Salajková, ilustrace Ivona Knechtlová
Žánr: pro děti od 6 let
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 112
Hodnocení: 87 %

https://www.knihykazda.cz/petova-bajecna-dobrodruzstvi/


 
Banner

Hledat

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Zahradnické pokusy s kachnou Justýnou

pigy 200Kachna Justýna je v první knize s prasátkem Pigym prezentovaná jako zahradnice a také trochu popleta – když mluví, vždy něco pomotá. Ale zahradničit umí opravdu dobře, a když je potřeba, moudrá sova Heda vše dovysvětlí!

...

Divadlo

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kr...

Film

Začalo natáčení filmu ROK VDOVY o skládání rozbitého života

Rok vdovy Pavla Beretova small 02V polovině července začala režisérka Veronika Lišková natáčet svůj první celovečerní hraný film ROK VDOVY podle scénáře Eugena Lišky. V hlavních rolích filmu se představí Pavl...