Kamarádi z báječné školy pana Scotta jsou zpět

Kamarádi z báječné školy pana Scotta jsou zpět

Tisk

petova-bajecna-dobrodruzstvi200Péťova báječná dobrodružství je název další knihy volně inspirované zážitky Miroslavy Salajkové a jejího syna. Jedná se tedy o pokračování titulu Báječná škola pana Scotta, který vyšel v roce 2020.

 

 

 

Hlavní hrdinou těchto knih je Péťa, který se s rodiči přestěhoval z České republiky do Portugalska, kde navštěvuje mezinárodní školu. Tam je nejen učitel pan Scott, ale také kuchařka dona Mária, a především Péťovi spolužáci a kamarádi. Každý je něčím výjimečný a je z jiného státu, ale našli společnou řeč a mohou zažívat nejrůznější dobrodružství.

Tentokrát se společně vydají na festival do Porta a nejvíce zážitků je čeká na Azorských ostrovech. Na výpravě se něco naučí, ale také se přiblíží k peklu nebo například kosatkám. Ve škole zase zachraňují zvířata a pořádají nejrůznější akce.

„Po cestě autobusem si připadáme jako ve slibovaném Jurském parku: rostou tu opravdu plavuně a přesličky, obrovské kapradiny, bambusy a všechno dohromady tvoří neproniknutelný prales. Tamhle ze křoví vykukuje stegosaurus, tamhle zrovna přelétl pterodaktyl, za autobusem se s dusáním rozeběhlo stádo apatosaurů. Anebo ne?
Vystoupíme u jezera, odkud už musíme po svých – přímo k místu, z něhož zlověstně stoupá dým. K tomu ještě ucítíme podivný pach a rozeznáme dunění, které se ozývá z kopce před námi.
Díváme se k cíli před sebou a tají se nám dech.“ (str. 65)

Na knize se mi líbilo, že byla opravdu „jen“ vyprávěním – že se autorka neuchýlila k nějakému moralizování nebo poučování, i když k tomu skupina žáků mohla svádět. Vše je takové milé a stránky příjemně plynou. Při čtení se navíc můžete kochat krásnými ilustracemi od Ivony Knechtlové, které mohou chvílemi připomínat nesmrtelné obrázky Heleny Zmatlíkové, což může na někoho působit až nostalgicky.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zažijte s Péťou báječná dobrodružství

Péťova báječná dobrodružství jsou určena dětem od šesti let, ale nejsou psána úplně velkým písmem, ani zde není nějak málo textu. Kniha tak může být ideální jak k předčítání rodiči, tak jako jedna z prvních, kterou děti přelouskají samy. Věřím, že se jim bude líbit jak jiné prostředí, tak postavy kamarádů nebo jejich zážitky.

Miroslava Salajková vystudovala Fakultu multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala ve školství jako vychovatelka, v gumárenském průmyslu i v redakci časopisu Darina. Několik let prožila v Portugalsku, které se pro ni stalo velkou inspirací. Je velkou milovnicí zvířat. Má dospělého syna.

Ivona Knechtlová ilustrování knížek je pro ni splněným dětským snem. Ilustruje pro řadu významných nakladatelství (Albatros, Pikola, Mladá fronta), těší ji zejména práce na dětských knihách. Má tři dcery a s rodinou žije v Praze.

petova-bajecna-dobrodruzstviPéťova báječná dobrodružství

Autor: Miroslava Salajková, ilustrace Ivona Knechtlová
Žánr: pro děti od 6 let
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 112
Hodnocení: 87 %

https://www.knihykazda.cz/petova-bajecna-dobrodruzstvi/


 

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Děti ulice to nikdy nemají lehké

nezlomny 200Spisovatelka Hana Hindráková píše vždy silné příběhy, nejčastěji z afrického prostřed. Nejinak je tomu u knihy s názvem „Nezlomný, která vyšla v nakladatelství Alpress.

 

...

Divadlo

Divadlo Šumperk uvede premiéru legendárního příběhu Přelet nad kukaččím hnízdem

prelet200Přelet nad kukaččím hnízdem bude první premiérou nové sezóny v Divadle Šumperk. Proběhne v sobotu 10. září a v dramaturgii Michaela Sodomky, překladu Luďka Kárla a režii Jiřího Š. Hájka se představí oblíbení šumperští herci.

...

Film

Film - náš pomocník

film200V posledních letech byly několikrát zveřejněny soubory filmů, sjednocených autory (cestopisy Hanzelky a Zikmunda), případně výrobcem (zlínské reklamy). Nyní Národní filmový ústav ve spolupráci s Filmexportem vydal záslužný komplet krátkých filmů z 50. ...