Zlínské divadlo přináší další komedii od Francise Vebera

Zlínské divadlo přináší další komedii od Francise Vebera

Tisk

draha legrace 200Francis Veber je proslulý francouzský scenárista, producent, režisér, filmař a divadelník známý například díky filmu Drž hubu! nebo filmu a divadelní hře Blbec k večeři. Zřejmě právě díky jejímu úspěchu se v Městském divadle pustili do jeho další hry, tentokrát Drahé legrace, kterou režíroval Patrik Lančařič a jedná se o českou premiéru této komedie.


Drahou legraci napsal Francis Veber až v roce 2012 a jedná se o hru pro sedm postav, kde opět nechybí známá postava z jeho her – Francois Pignon. Nejedná se však o pokračování Blbce k večeři, ani zde není žádná návaznost. S Francoisem se setkáváme v moderním bytě, který hlídá a připadá si jako nejzoufalejší ze všech zoufalců – už dva roky je nezaměstnaný, nemá ani cent a nikoho nezajímá. Manželka ho opustila a nikdo mu nechce pomoci. Záchranou je mu nápad spojený s myšlenkou: „důležité není mít peníze, ale aby si lidi mysleli, že je máte“, který vše roztáčí.

draha legrace1

Mimo děj se mohou návštěvníci divadla kochat scénou Michala Syrového a kostýmy od Kateřiny Höferové. Děj se totiž odehrává v loftovém bytě plném nejrůznějšího moderního umění. Otvírák na obraze, díla vycházející z instalace Away from the Flock od Damiena Hirsta,…, vše, co si dokážete i nedokážete představit. Z kostýmů vynikají ty Christine, interiérové architektky v podání Marie Vančurové, jejíž outfity jsou krásně sladěné a také výstřední a originální.

Zápletka jako taková je velmi jednoduchá a předvídatelná, tím pádem byl občas problém udržet pozornost a nedocházelo k žádným wow momentům. Na scéně se sice pořád něco dělo, střídaly se zde postavy a odehrávalo se mnoho dialogů, ale přesto to nestačilo. Především první půlka se nepříjemně vlekla a hra vůbec neměla tempo. Režisér a nynější umělecký šéf divadla Patrik Lančarič má jiný rukopis a je zřejmě potřeba si na něj zvyknout. Na bývalou šéfku paní Hanu Mikoláškovou jsem nedala dopustit a věděla jsem, že díla pod její taktovkou budou v prvé řadě hravá a jedinečná.

draha legrace2

Dobrá je i Drahá legrace, ale nebylo to zkrátka ono. Přitom chválím výběr herců – od Pavla Vacka v hlavní roli Francoise Pignona až po zbohatlíka Joonvilla v podání Radka Šopíka. Host Dagmar Kopečková jako Olga působila přirozeně a její výkon byl snadno uvěřitelný, Zdeněk Julina (Toulouse) byl zase skvělý úředník a na Marii Vančurovou coby Christine byla radost pohledět nejen díky výše zmíněným kostýmům. Nebylo zde špatné role ani výkonu, ale něco bylo špatně.

Zatímco Blbec k večeři je skvělá komedie, zde se ukázalo, že ne každá Veberova hra musí být pecka. I reakce okolních diváků byly poněkud rozpačité a v hodnocení u vstupu se objevilo i několik špatných známek značících zklamání nebo propadák. Za mě je Drahá legrace komedie, na kterou budou lidi rádi chodit, ale ona neurazí ani nenadchne.

draha legrace3

Název představení: Drahá legrace
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie: Patrik Lančarič
Hrají: Pavel Vacek, Radovan Král, Zdeněk Julina, Petra Králová, Marie Vančurová, Dagmar Kopečková, Radek Šopík
Kostýmy: Kateřina Höferová
Scéna: Michal Syrový
Premiéra: 17. 2. 2018
Hodnocení: 65 %

Zdroj foto: Městské divadlo Zlín


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Marie Doležalová s úsměvem: „Někdy dělám Sašu, někdy ne...“

marie dolezalova 200Mladou herečku Marii Doležalovou hodně proslavila role Saši v sitcomu televize Nova Comeback. Jak na něj vzpomíná? Kromě televizních rolí a moderování hraje také v divadle a skupině Olat...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Hra Albion má silný příběh, mnohovrstevnatost i výborné herecké obsazení

albion200Návrat do krajiny svého dětství a po mnoha letech se zabydlet ve venkovském domě se zpustlou zahradou, kterou chce vrátit do dřívější podoby, to je příběh hlavní hrdinky Audrey Waltersové. Divadelní hra Mika Barletta Albion, držitele prestižního ocen...


Divadlo

No Dimension Summer

altPosledním červnovým dnem končí sezóna v experimentálních prostorech NoD. Ovšem ne tak docela – letos se prvně spustí projekt No Dimension Summer, letní program plný umění, kulturních zážitků a zajímavých projektů. “Letní p...

Film

Železná lady by se bez Meryl Streep utopila v průměru
ImageMargaret Thatcherová byla neobyčejná žena odhodlaná prosadit se ve vysoké politice, do které do té doby ženy proniknout nedokázaly. Ona se tím však nenechala odradit. Pomohl jí její nekompromisní přístup – a to nejen v politick...