Zlínu se „hra her“ povedla

Zlínu se „hra her“ povedla

Tisk

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.



Hamlet je velmi známá tragédie Williama Shakespeara, ve které se prolíná mnoho motivů. Kromě označení hra her je označován také jako hra otázek a tím pádem může každému zasáhnout jinou strunu. Hamlet se odehrává na královském hradě Elsinor v Dánsku, kde si Claudius po králově smrti bere Hamletovu matku Gertrudu. Hamletovi se zjeví duch otce, který mu sdělí, že jej zabil právě Claudius a že by jej měl pomstít. Hamlet se vyrovnává s touto situací, zamiluje se do Ofélie a také předstírá šílenství. To je také jedním z motivů této klasické hry.

hamlet2

Režisérem inscenace je Zdeněk Dušek, který se zlínským souborem nazkoušel už hry Tramvaj do stanice Touha, Višňový sad, Figarovu svatbu nebo muzikál My Fair Lady. Na Hamletovi jej lákalo, že jde o příležitost a hlavně to, že může k současnosti mnohé říct. Volil překlad Jiřího Joska a hru oblékl do moderního hávu a uzpůsobil tak, aby cílil na mladé v publiku. S tím souvisí také volba hlavní role na mladého, dvaadvacetiletého nováčka souboru Matěje Štrunce. Prostřednictvím něj tak lépe ukázal, jak mladý člověk vnímá svou rodinu a jak se musí popasovat s mnohdy nelogickým a tvrdým světem dospělým.

Představení je také plné moderních prvků, které jsou podle mě skvěle zakomponovány a k provedení hry sedí. Dron je symbolem sledování – zatímco v Dánsku tehdy panovala totalita, dnes nás sledují moderní technologie. Na plátně (oponě) se místy promítají velmi zajímavé až abstraktní motivy doplňující dané situace a já opravdu obdivuji toho, kdo je vymýšlel. A takové Claudiovo karaoke na Queen v úvodu dává tušit, že představení nebude žádná klasická a strnulá nuda. Podobně působivé jsou také kostýmy Sylvy Zimuly Hanákové – od třpytivých honosných šatů po Hamletovi provokativní outfity, ze kterých čiší rebelie i mladost.

hamlet3

Matěj Štrunc jako Hamlet vůbec nezaváhal, jeho projev byl velmi přesvědčivý a byla na něj radost pohledět. Jeho milou v podobě Ofélie hrála nová posila - Lucie Rybnikářová. Ta mě fascinovala hlavně když ztvárňovala šílenství – skákala po pódiu jako nějaký diblík a při zpěvu měla nádherně položený hlas. Jsem moc zvědavá na její další role. Ostatní herci své postavy zvládli a předvedli standardní výkon.

hamlet1

Hamlet je hodně dlouhá hra - Zdeněk Dušek prozradil, že text zkrátil o třetinu a dobře udělal. Představení se nevleklo a dokázalo udržet divákovu pozornost, protože se pořád něco dělo. Některé scény působily trochu zvláštně, ale modernost podle mě byla v mezích. Myslím, že se tvůrci ani herci nemají za co stydět, ale zda hra zaujme a přiláká do divadla mladé, těžko říct. Tím si tak jistá nejsem.

Název představení: Hamlet
Autor: William Shakespeare
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie: Zdeněk Dušek
Dramaturgie: Vladimír Fekar
Hrají: Matěj Štrunc, Luděk Randár, Gustav Řezníček, Eva Daňková, Zdeněk Julina, Marek Příkazký, Lucie Rybníkářová, Pavel Vacek, Radovan Král, Josef Koller, Pavel Leicman, Jan Leflík, Rostislav Marek, Radoslav Šopík, Petr Lukáš, Zbyněk Strašák, Ivan Kalina, Stanislav Valla
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Scéna: Milan Popelka
Premiéra: 08. 12. 2018
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: Městské divadlo Zlín


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vladislava Mlada Jirásková: Je třeba mít v sobě odvahu

VMJ perexMalířka, apatykářka, žena, která měla v životě štěstí najít sebe samu a vášeň k životu, směr a svou přirozenost. A která dostala šanci napsat voňavý Receptář z barokní apatyky. Jaké je životní štěstí? Nejen na to se jí ze...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Fifty aneb Když je trojka životním snem

fifty 200Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

...

Literatura

Legrace v začarované třídě

zacarovana trida perexTak tuhle knihu napsala Ivona Březinová fakt parádně! Začarovaná třída je přesně to, co jsem hledala. Potřebuji obdarovat synovce, který je teprve prvňáček. Věřím však, že příběhy dětí, které ...

Divadlo

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...

Film

Colette mezi sexuálním násilím a něžnou láskou

200filmPrózy Arnošta Lustiga, zpodobňující rozličné podoby holocaustu i jeho následků, už několikrát posloužily jako námět pro film (Démanty noci, Dita Saxová, Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, v televizi Modrý den). Nejnověji se mezi ně zařadila Colette. Lust...