Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”

Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”

Tisk
ImageMáte rádi Whose Line Is It Anyway? Nebo českou či slovenskou Partičku? Pak si jistě rádi přečtete rozhovor s improvizační partou Komediomat, která brázdí česká divadla a přináší do nich smích, úsměv a překvapení.

 

 

Představte se

Jak se taková různorodá a zároveň kompaktní skupinka jako vy dala dohromady?


Ladislav Cmíral: Improvizace mě zajímá již řadu let a poslední zhruba čtyři roky jsem nechápal, proč po ní neskočí některá z televizí, když to tak výborně funguje na Slovensku a když se v televizní zábavě nové tváře a postupy objevují jen sporadicky. Podstatným impulzem pro konktrétnější snahu bylo setkání s Romanem Blumaierem, Sašou Stankovem, Jirkou Knihou a Marcelou Máchovou a jejich výjimečným talentem a zkušenostmi. Po určitých peripetiích nás doplnil Petr Panzenberger a jako KOMEDIOMAT jsme od té doby odehráli přibližně 30 představení…

Jaké jsou mezi členy vztahy? Mám pocit, že musíte být skvělými kamarády.


Ladislav: Na každém představení se vždycky rádi vidíme a troufám si říct, že jsme kamarádi. Na společné dovolené ale zatím nejezdíme...

Kde berete inspiraci ke hrám?


Ladislav: Určitě nás inspirují průkopníci žánru Whose Line Is It Anyway, to velmi doporučuji a pak taky show Fast And Losse. O slovenské Partičce už jsem mluvil... Každopádně se ale snažíme o vlastní originální verze a pojetí těch základních principů (kterých je ale bohužel poměrně omezené množství) a také stále více zařazujeme původní hry, které jinde neuvidíte.

Kterou hru mají jednotliví členové nejraději?

Saša Stankov: Neslyšícího herce, protože neslyším.
Petr Panzenberger: Věty v kapsách jsou prima. Když vyjdou.
Michal Dalecký: Posunutý dabing.
Roman Blumaier: Neslyšící herec.
Marcela Máchová: Nelze jmenovat jednu. Překlad, Ruce, Teleshopping, Živé kulisy...

Image


Téměř všichni máte za sebou nějakou „divadelní“ školu - podělte se o nějaké zážitky či neotřelé předměty.


Michal: Dělal jsem zápočty ze sklapovačky, kotoulu letmo a salta.
Marcela: Vývojová neuropsychologie – Prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc. Chodili jsme na přednášky do Motola.
Saša: Studoval jsem s Romanem Blumaierem. A předměty? Třeba talíř. Nebo lokomotiva...
Roman: Studoval jsem se Sašou. JAMU v Brně. KSFT. Klaunskou scénickou a filmovou tvorbu. Nejdivnější byly autokurzy. Ctibor Turba nám dal prostor, abychom sami chodili zkoušet. Nikdo nechodil.

Kdo je vaším hereckým vzorem?


Marcela: Vzor nemám. Ale mám ráda Katrin Cartlidge.
Petr: Vlasta Burian.
Michal: Roman Blumaier.
Saša: To je těžký. Je jich hodně.
Roman: Já jich mám víc. V komediální rovině Julius Satinský.

Samotná představení

Nebojíte se moc diváckých „zákeřností“?

Michal: Ne, přímo mě přitahují.
Petr: V divadle Polárka jsem si jich užil dost, takže je to jedno.
Saša: Strašně moc! Já kvůli tomu nespím!
Roman: Ne. To je výzva. S tím se počítá. Je to fajn, když přijdou zákeřnosti, protože to je znak toho, že publikum má zájem.
Marcela: Nebojím. Ze všeho se jde vylhat.

Máte někdy chuť „zabít“ moderátora? :
)

Michal: Ne. Ne! Nemám proč...
Petr: Ne, protože bych neměl odkud brát peníze.
Saša: Ne...
Roman: Jo. V momentě, kdy je necitlivý k etudě.
Marcela: Jo.


Kde jsou hranice show? Někdy mám dojem, že nikde :) Je něco, kdy si řeknete „tohle snad ne!“?

Ladislav: Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentí humor. Případné ostřejší slovo by mělo být jenom kořením nikoli základem toho, o co se pokoušíme.

Už z prvního Vašeho představení ve Zlíně si pamatujeme slovo gibon, které se objevuje ve více skečích. Můžete to nějak objasnit?

Ladislav:
Gibon je vlastně takové alter ego Romana Blumaiera, a zároveň něco jako maskot KOMEDIOMATu. Sledujte další indicie, časem se dozvíte víc :-)

Neuvažujete o zapojení Sašova pejska Atoma do hry?


Ladislav: Díky za tip! Nevylučuji, že se Atom zapojí...

Plány

Jaké máte ambice do budoucna?


Ladislav:
Rádi bychom rozjeli v Brně kromě stávajících představení také verzi KOMEDIOMATu s přídomkem „studio“, což by mělo být v kavárně Falk pravidelně každý měsíc. Tam bychom si rádi v komornějších prostorech a podmínkách zkoušeli různé nové způsoby. Také bychom tam mohli dát prostor novým hercům, aby se s těmi stávajícími sehráli. Moc se na to těším, protože komorní prostor by měl umožnit větší kontaktnost, uvolnění pravidel a jakoby větší moment hry oproti velkému představení, ve kterém již musíte jít tak trochu na jistotu, protože je tam hodně platících lidí, kteří mají tudíž větší očekávání.
Od května take připravujeme rozjezd pravidelných měsíčních představení pod názvem COMEDY OPEN, ve kterých bychom rádi dali prostor novým lidem, kteří by měli zájem se zúčastnit třeba pak i improvizačních představení. Čímž se dostávám k tomu, že kdyby někdo takový zájem měl, ať se nám určitě ozve. Nemusí se to týkat pouze improvizace. Mohou to být i dobří vypravěči, kteří během tří minut dokážou pobavit sál. Ale třeba i hudebníci, možná i kouzelníci či eskamotéři. V tomto ohledu nemám kritéria vymezená. Jediné kritérium je, že musí být minimálně potenciál, aby to fungovalo. My – naproti tomu – se pokusíme přilákat diváky, kteří by vytvořili dobrou atmosféru, aby měli nováčci snazší situaci a aby dostali prostor a šanci rozvinout to, co v nich je.
Čeká nás také spolupráce s rádiem – to bude velká kreativní výzva. Pro náš kanál na Streamu chystáme novou kolekci videí a můžu prozradit, že se s kamerou vydáme do ulic Brna.

Plánujete do zastávek své show přidat i další města?


Ladislav:
V březnu vyráží KOMEDIOMAT poprvé  do Ostravy, o dalších městech ale zatím neuvažujeme. Chceme se t soustředit na Moravu a hlavně na Brno.

Image


Nenapadlo vás někdo střihnout si společnou show s konkurenční Partičkou? Co si o ní vlastně myslíte, pokud to není tajné.

Ladislav: Při improvizaci je důležité, aby se herci znali a věděli, co od sebe mohou čekat - byli na sebe napojení. Jak by to tedy fungovalo s partičkou je otázka. Určitě bychom si ale  jednou rádi zahráli třeba s Ondřejem Sokolem.

A co takhle televizní show? Nerada bych přišla o divadelní představení, ale vám by to jistě vyneslo popularitu..
Ladislav: Televizní pořad je rozhodně věc, o které uvažujeme dlouhodobě a tyto úvahy stály i na počátku celého KOMEDIOMATu. Každopádně by ale takový pořad neznamenal konec jevištního vystupování. Právě naopak!

Moc Vám děkuji za rozhovor a těším se na Vás 16. února ve Zlíně!




 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Libor Pešl: „Reakce děti i rodičů při testování Kouzelného čtení nám dodávaly optimismus“

albi kouzelne cteni 200Společnost Albi nedávno přinesla na trh projekt Kouzelné čtení, se kterým jsme vás na našem webu už seznámili. Jde o knihy, k jejichž čtení je potřeba elektronické tužky. Ta dokáže pomocí speciálních senzorů číst a vydávat r...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Geisslers otevírají svou divadelně-alchymistickou laboratoř

Alchymisti200Alchymisti: Zlatodějný teatrolab je imerzivní inscenace pro diváky od deseti let, která vám umožní nahlédnout do pěti alchymistických laboratoří, založených samotným velmistrem tajného řádu Rudolfem II. Přenese vás do doby Rudolfovy vlády, kdy ...


Literatura

Co by se lidé mohli a měli naučit o umírání a o smrti

o smrti a umirani200Dnes jsem nezvolila zrovna radostné téma, nicméně stále více lidí cítí potřebu umět si poradit v situaci, kdy se v jejich blízkém okolí nebo přímo u nich objeví závažná nemoc, navíc v terminálním stádiu. Na tuto situaci nejsme ni...

Divadlo

Ztracený ráj (Zpráva o člověku v Městském divadle v Brně)

ztraceny raj perexRežisér Dodo Gombár (nar. 1973) je v Brně již dávno znám. V MDB režíroval… a výborně... Žitkovské bohyně (2017), nebo v Mahenově divadle také objevná režie činohry Želary (2017), v Huse na provázku Ticho na zemi (2019), a tak bycho...

Film

Kieslowski se táže, jaké taje skrývá lidská duše

kieslowski-o-kieslowskem 200Polský režisér Krzysztof Kieślowski si u nás získal mnohem menší pozornost, než jakou by si zasluhoval. V kinech jeho filmy rozhodně nepatřily mezi vyhledávané, ani v televizi nelámaly rekordy sl...