“Co jsem já?” ptá se robot

“Co jsem já?” ptá se robot

Tisk

altFilm Já robot znázorňuje velmi povedenou vizualizaci ne příliš vzdálené budoucnosti. Pokud máte rádi technologie a fascinuje vás umělá inteligence, pravděpodobně si pokládáte celou řadu otázek, na které se odpovídá neradostným způsobem.

 

 

 

Nacházíme se v roce 2035, kde detektiv Spooner vede na svou dobu celkem zvláštní život. V bytě má věci, které patří do technické minulosti, chodí si k babičce na koláč a nemá rád nové pomocníky v domácnosti – inteligentní roboty.

Ve filmu se od začátku řeší dilema tří zákonů robotiky. Jde o bezpečnost lidí před roboty a jakmile je spáchána vražda vědce, který na vývoji robotů pracoval, je Spooner jediný, kdo podezřívá z vraždy právě robota.

Spooner si velmi zakládá na lidském přístupu a tuší, kam robotizace asi vede. Také když vyslýchá zaměstnance firmy USR, která roboty vyrábí, nechová se uhlazeně jako oni. Oproti nim se projevuje víc lidsky a drze.

“Mám pro vás nový nápad na reklamu. Vedle truhláře postavíte robota, který vyrobí židli dvakrát rychleji a lépe než on. A pod tím bude napsáno: USR, serem na lidi.”
Společně s psycholožkou Susan nakonec objevují jednoho robota, který se vymanil ze zákonů robotiky. Susan je zaměstnankyně USR a dost oddaná své práci, proto nevěří, že by se bez poruchy mohlo něco takového stát.

“Co jsem já?” Ptá se robot Spoonera zvědavě.

I když se nenechává chytit tak snadno, nakonec se ocitají tváří v tvář. Zjišťujeme, že robota sestrojil sám vědec před svou smrtí a umožnil mu vymanit se ze zákonů robotiky. Už dávno si totiž všiml, že ve strojovém kódu robotů dochází k anomáliím, které z nich mohou dělat individuálně myslící bytosti. Když se roboti ocitají sami bez dozoru, z neznámého důvodu se pohybují ve skupinách. Tohle je trochu praštěné, ale autoři filmu pravděpodobně naráželi na něco ze života lidí.

alt


Mezi tím se v celém městě rozdávají nové typy robotů, které jsou přímo napojeny na aktualizace z centrály USR. VIKI, umělá inteligence budovy USR, tyto aktualizace sama provádí a nastává tak nečekaný problém. Pokud umělá inteligence uvažuje samostatně a zodpovídá za chod celé robotí společnosti, může dojít k zajímavým závěrům. Jeden z nich je, v zájmu bezpečnosti obyvatel, obsadit celé město a řídit životy všech lidí.Tato revoluce se díky Spoonerovi a robotovi se samostatným myšlením nakonec nezdaří. Oba se paradoxně skamarádili a umělou inteligenci VIKI nakonec úspěšně likvidují.V podobných scénách nám dochází, jak relativní naše vnímání může být a co všechno se může stát, i když je to třeba myšleno dobře. Vědec, jehož vraždu Spooner vyšetřuje, se totiž zabil sám a spolupráci svého robota se Spoonerem předtím naplánoval.

Uvědomoval si totiž, jak naivní může být domnívat se, že dobře řízené a sterilní technické prostředí je pro člověka tím nejlepším. Rozhodnutí, která v těchto podmínkách padají, dost dobře nekorespondují se základními potřebami člověka a jeho osobním rozvojem.

alt

Z filmu Já, robot vyplývá, že velmi zajímavé možnosti, které se nám v budoucnu naskytnou, nemusí nutně znamenat, že si s nimi budeme vědět rady. Velmi pohodlná řešení, která nejsou vratná nebo zaměnitelná, se mohou projevit v důsledcích, o nichž zatím nemáme příliš dobré povědomí. Říká se, že odborníci by měli vědět dobře, co dělají, nicméně to je jenom přání,  nikoli skutečnost.

Já, robot / I, robot
Sci-Fi / Akční / Mysteriózní / Thriller
USA / Německo / 2004
Režie: Alex Proyas
Scénář: Jeff Vintar
Hrají: Will Smith, Bridget Moynahan, Bruce Greenwood, Alan Tudyk, James Cromwell, Shia LaBeouf, Chi McBride, Aaron Douglas, Simon Baker, Tiffany Lyndall-Knight, Emily Tennant, Terry Chen
Stopáž: 115 min.
Zvukové formáty: česky: Dolby Digital 5.1 původní: Dolby Digital 5.1
Titulky: české
Distributor: Bontonfilm
Hodnocení: 75%

Zdroj foto: Bontonfilm


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Snažím se hledat témata, která souvisí se společenským děním“, říká režisér David Šiktanc

siktanc perexŠvandovo divadlo uvedlo premiéru hry ze 70.let na motivy románu Heinricha Bölla, která je díky svému kontroverznímu tématu poplatná i dnešní době. Co o ní říká její režisér David Šiktanc a co by podle něj měli diváci brát na zřetel?...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Návštěvní den na Barrandově - výlet do zákulisí české továrny na sny

navstevni den barrandovV sobotu 1. září se Barrandov Studio otevře veřejnosti. Nepropásněte jedinečnou příležitost k unikátnímu výletu do filmového zákulisí a poznejte, jak funguje opravdová „továrna na sny“. Jeden z největší...


Literatura

Menna van Praag: Nejšťastnější na světě

nejstastnejsi na svete perex„To, co máš, je dar pro tebe od Boha. A to, co s tím uděláš, je tvůj dar Bohu.“ Citace z knihy, kterou si asi jednou provždy zapamatuji. Jsou vzácné a nesmírně cenné právě tyto knihy, ze kterých si čtenář odnese něco tak jednoduchého, ...

Divadlo

Mimefest 2023

mimeVe dnech 20. až 23. září 2023 se uskuteční 12. ročník tradičního festivalu pantomimy, tentokrát s podtitulem Mime & Smile. Zároveň, sté jubileum jednoho z nejvýznamnějších mimů Marcela Marceaua je příležitostí jak ke vzpomínkám na klasiky bílého umění, tak k setkán...

Film

Víly z Inisherinu se jen plouží

Vily 2Přeceňovaný dramatik Martin McDonagh, jenž se u nás proslavil pokrokářským požadavkem, že postavu černocha nesmí hrát nikdo jiný než černoch, se dopustil i několika filmů, které opíral o morbidní humor a různě vyšinuté postavy (V Bruggách, Sedm psychopatů, Tři...