Zjistěte, Jak se rodí betlémy

Zjistěte, Jak se rodí betlémy

Tisk

vystava betlemu 200Už od první adventní neděle, tedy od 29. listopadu 2015 můžete v Muzeu Karlova mostu ve spolupráci s Pražskými Benátkami a Spolkem českých betlémářů navštívit výstavu s názvem: JAK SE RODÍ BETLÉMY. Výstava potrvá až do 3. února 2016.

 

 

JAK SE RODÍ BETLÉMY?

V rukou malíře nebo v tiskařské dílně? Jaké nástroje potřebuje řezbář a jak si správně vybrat dřevo? Jak vzniká keramická postavička anděla? Jakým způsobem nazdobit ovečku z perníku? To a mnohem více se dozvíte z bohaté expozice výstavy, při které nahlédnete pod pokličku betlémářského řemesla.
   
Návštěvníci výstavy se mohou těšit na tradiční betlémy, kterými dodnes v předvánočním čase zdobíme své domácnosti, ale také na betlémy unikátní.

SLAMĚNÝ BETLÉM V NADŽIVOTNÍ VELIKOSTI PRO MUZEUM KARLOVA MOSTU VYTVOŘIL VÝTVARNÍK ANDRZEJ WRZECIONKO. V Muzeu Karlova mostu je letos vystaven již po osmé a podívat se na něj chodí lidé i opakovaně. Ředitel muzea Karlova mostu, Zdeněk Bergman, který sám řídí instalaci postav, k tomuto betlému dodává: „Je pro mne velká radost a čest, že tento betlém můžeme vystavovat právě na tomto místě a přinášet tím radost nejen malým, ale i dospělým návštěvníkům.“

vystava betlemu 1

 

Tento betlém je sice největší, ale nikterak nezastiňuje ostatní vystavené kousky, jako je:
-    RYBÍ BETLÉM zapsaný do české knihy rekordů,
-    BETLÉM Z KUKUŘIČNÉHO ŠUSTÍ, který čítá sto osmnáct postav a zachycuje scénu narození Ježíška přímo na rozestavěném Karlově mostě,
-    AFRICKÝ BETLÉM z černého ebenového dřeva, kdy všechny postavy jsou černé a  jediná světlá, je třetí král.

VÁNOČNÍ DÁREK PRO RODINY = PLAVBA ZDARMA

Pražské Benátky připravily vánoční dárek pro rodiny, které navštíví výstavu.
Zakoupí-li vstupenky do Muzea Karlova mostu, mohou se zdarma plavit na unikátních celodřevěných lodích do Čertovky. Vytápěné lodě typu Vodouch na svou trasu vyplouvají každodenně mezi 10:30 a 17 hodinou. Pětačtyřiceti minutová plavba je zpříjemněna výkladem kapitána a drobným občerstvením. Lodě vyplouvají z podzemního tunelu staletí, často neznámého i rodilým Pražanům.

vystava betlemu 2

 

Akce pro rodiny platí ve všední dny, kromě 24. a 25. 12. 2015, 31. 12. 2015, 1. 1. a 6. 1. 2016.
    
„Vánoce voní cukrovím, jehličím a voskem svíček, v Muzeu Karlova mostu ale také dřevem či slámou, v Pražských Benátkách perníkem a svařeným vínem, které návštěvníci dostanou na zahřátí při kouzelné projížďce loďkou po vlnách Vltavy. Přijďte si je tedy užít k nám,“ dodává Michaela Rejdová, produkční muzea.


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Štěpánka Živčáková: Na besedách se snažím vytvářet bezpečný prostor

Zivcakova perexŠtěpánka Živčáková je žena, která miluje výzvy. Tou aktuální je pro ni pořádání besed na téma deprese. Tato nemoc jí před deseti lety zcela nečekaně vlétla do života. Jako hurikán, který vše zničil, aby mohlo vyrůst něco nového. Svůj příběh...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Draní peří

drani peri 200V dobách, kdy ještě neexistovala televize, ba ani rádio, byly dlouhé zimní večery jako stvořené k činnostem, které vyžadují trpělivost a zaberou hodně času. Patří mezi ně například i draní peří.

...

Z archivu...


Literatura

Sen o šicím stroji. O tom, jak švadlenka ke štěstí (ne)přišla

Sen o šicím strojiNakladatelství Cosmopolis vydalo krásný sladkobolný příběh o mladé švadleně, která se po smrti babičky, jež ji vychovala, musela sama protloukat životem a nevlídným světem. Knížka se jmenuje Sen o šicím stroji a...

Divadlo

Bezruči uvedou hit amerických divadelních scén Venuše v kožichu

venuse200Hit amerických divadelních scén Venuše v kožichu bude v ostravském Divadle Petra Bezruče první premiérou roku 2022. Intimní hru o setkání debutujícího autora a režiséra s energickou herečkou uvedeme v režii Jiřího Pokorného. Autorem netradičního rozvržen...

Film

Zašlá sláva biografů a filmového pásu

biog200Zdalipak tušíte, že kinům se říkávalo biografy, že sídlila jak v neútulných prostorách, kde mnohdy nahradila dřívější zábavní podnikání, tak v přepychových sálech postavených již s vědomím, že se v nich budou promítat filmy. Zdalipak tušíte, že dříve se ...