Kniha s dlouhým názvem Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 se věnuje tématu, o kterém jste toho určitě moc nečetli. Nacistické koncentráky totiž nebyli jediné, kde lidé trpěli hladem či různými omezení.
Tento příběh přitom nezačíná úplně špatně. Druhá světová válka skončila, nacisté jsou hromadně zavíráni či popravováni. I čeští občané si mohou zdánlivě oddechnout. Bohužel však pouze na chvíli. Na povrch se totiž u nás dere další zlo – komunistická diktatura. Ti, co ji tvrdě vnímají, se rozhodnou emigrovat. A jedná se o tisíce lidí.
Jejich cesta za lepším životem ovšem většinou není vůbec jednoduchá. Musejí totiž přečkat nějaký čas v uprchlických táborech, které většinou rozhodně nejsou žádnou procházkou růžovým sadem. A právě těmto zařízením se věnuje mnou recenzovaná knížka.
Podrobně popisuje jednotlivé tábory nejen s ohledem na jejich umístění, ale i podmínky v nich. V některých se dalo o něco lehčeji přežívat, ale v jiných čekal na jejich obyvatele hlad, hádky a nepohodlí.
Kulturní život v táborech
I přesto se v nich našla i řada možností na různé kulturní či jiné využití. Vznikala v nich divadla, organizovala se školní výuka a vydávaly se časopisy. Lidí si zde nacházeli i řadu přátel, lásek nebo jen sexuálních vztahů. Nejednalo se o běžný život v dnešním slova smyslu, ale přesto byl v některých i prostor pro radost.
Prostor v textu dostaly i kapitoly věnující se skautingu, politice či náboženství. Jednotlivé části jsou sympaticky rozdělené právě podle námětů a vedle zajímavých informací tu najdete i opravdu obsáhlý fotografický materiál. Nechybějí snímky přímo z táborů, ale i dokumenty v podobě různých dopisů, letáků, osobních dokladů a dalších důležitých reálií.
Neznámá historie
Kniha je povětšinou psána srozumitelným jazykem, ale přesto svým zaměřením zaujme zejména čtenáře, jenž se tomuto tématu věnují trochu blíže. Zatímco nacistické tábory jsou dnes už vlastně tak trochu “mainstream“, v tomto případě se podíváte na místa, která budou pro většinu z laiků velkou neznámou.
Publikace ovšem trochu odbornější formou nabízí i velice zajímavé životní příběhy, které by rozhodně neměly být zapomenuty. Ukazuje nelehkou cestu za svobodou, na níž se někteří vydali při útěku z náruče komunistické moci. Vzhledem k tomu, jak hodně nás tento režim ovlivňoval až do roku 1989 si dokážeme představit, proč se na ní někteří našinci vydali.
Její tvůrce Martin Nekola je sice velice mladým autorem a nemůže si tato místa pamatovat, přesto dokázal do této publikace vložit jejich věrný popis. Nabízí čtenářům pohled do dějin krátce po druhé světové válce, kdy utrpení a zloba nadále pokračovaly. Nezbývá než doufat, že se už nikdy nebudeme muset vydat na dlouhou trnitou cestu jako naši předkové. V Čechách i na Slovensku totiž může být opravdu krásně.
Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948
Autor: Martin Nekola
Žánr: Literatura faktu, Historie
Nakladatelství: Universum (Euromedia)
Rok vydání: 2020
Počet stran: 192
ISBN: 978-80-242-6639-8
Hodnocení: 80 %
< Předchozí | Další > |
---|