Kdo šije u Podolské? Román Lucie Hlavinkové z období znárodnění

Kdo šije u Podolské? Román Lucie Hlavinkové z období znárodnění

big kdo-sije-u-podolske-Raj-421380 (2)Kdo šije u Podolské je úspěšný román Lucie Hlavinkové, který podruhé vydalo nakladatelství Motto v roce 2022. Vypráví lidské osudy spojené se známým oděvním salonem Hany Podolské po znárodnění v roce 1948. Po nadšení z Apatykáře z roku 2019 mě již od mé oblíbené spisovatelky Lucie Hlavinkové tento příběh zaujal o něco méně. 

O čem kniha je:

Salon Podolská býval v dobách své největší slávy spojován s elegancí a luxusem. Po znárodnění v roce 1948 zde díky protekci Marty Gottwaldové mohla bývalá majitelka zůstat zaměstnána na podřadné pozici. Na osudech lidí spojených se salonem můžeme sledovat dobu, kdy modely z pařížských přehlídek vystřídaly rudé šátky a vykasané rukávy údernic. Z ulic mizela elegance, ale mnohem horší bylo, že mizela i svoboda a mizeli doslova i lidé.

Hlavní postavou je oděvní návrhářka a majitelka salonu Hana Podolská, která po znárodnění zůstává v podniku, který vybudovala, pouze řadovou pracovnicí a prodavačkou, navíc trpící díky problémům svého syna s tehdejším režimem. V knize se rozehrávají příběhy dalších osob pracujících v salonu, který navštěvují tehdejší dámy nejvyšších politiků, například i manželka prezidenta, Marta Gottwaldová. Kniha je také okořeněna dobovými budovatelskými citáty pro lepší dokreslení atmosféry.

Lucie Hlavinková

O autorce:

Lucie Hlavinková se narodila a celý život žije v Brně. Studovala historii a religionistiku na FF MU. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2016 zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros s knihou pro děti s názvem Projekt pes (ten můj), která se dočkala několika pokračování. U knížek pro děti zůstala a navázala neméně úspěšnou sérií Sesterstvo. První kniha pro dospělé s názvem Sestry Foxovy, životopisný historický román o zakladatelkách spiritismu, autorce vyšla v roce 2017. O dva roky později vydala v nakladatelství Motto historický román s detektivní zápletkou Apatykář a román o osudech slavného salonu v 50. letech Kdo šije u Podolské? Nejnovější knihou je román Pravda nebyla k dostání.

Hodnocení knihy:

Nejvíce se mi líbila od Lucie Hlavinkové kniha Apatykář, na druhém místě z přečtených knih byla kniha Pravda nebyla k dostání. Knížka Kdo šije u Podolské? mě však až tolik nenadchla a nějak ji stále nemohu vstřebat. Je skvěle napsaná, o kvalitě a vypravěčských schopnostech autorky nelze pochybovat. Uvědomila jsem si však, že mi vůbec není knížka obsahově blízká a prostředí salonu i tehdejší doby vůbec neznám a ani nechci znát. Děj knihy ve mně vzbuzoval beznaděj, depresi, místy až šok, protože jsem si nedokázala představit, že je to skutečně pravda a že bych v této době žila a pracovala. Už tím vlastně autorka naplnila svůj záměr a poslání: představit knihu z této doby a dokonale vylíčit tehdejší život a to, co zůstávalo dlouho skryto. Obálka knihy je moc pěkná a líbí se mi stejně jako obálky dalších jejích knih.

big kdo-sije-u-podolske-Raj-421380

Název knihy: Kdo šije u Podolské?
Autor: Lucie Hlavinková
Vydalo nakladatelství: Motto
Vydání druhé: 2022, první 2019
Počet stran: 200
Hodnocení: 85 %

https://www.motto.cz/tituly/56921304/kdo-sije-u-podolske/

( 0 hlasů ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Kadečková: Draků není nikdy dost

116339490 210826513650369 423286207714227236 nO dracích a lidech je název debutového románu mladé české autorky Terezy Kadečkové. Proč si zvolila zrovna tuto tématiku a žánr? Byl rozdíl v psaní povídek a p...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Jak se proměňovalo české hláskosloví

Dynamika perexStává se již obyčejem, že práce nedávných vysokoškolských studentů (zvláště pak disertační), jen drobně upraveny či rozšířeny, vycházejí také tiskem. To je rovněž případ Marty Šimečkové (narozena 1985), nyní vědecké asistentky na dialektologi...

Z archivu...


Literatura

Pěstujte doma Zdravé pokojové rostliny

zdrave pokojove rostliny 200V nakladatelství Esence vyšla další velmi praktická a pěkně uspořádaná kniha malého formátu, tentokrát věnovaná všem milovníkům pokojových rostlin.

 

 

...

Divadlo

Lidé, vraťte se do divadel, vzkazují ochotníci veřejnosti a zvou na podzimní Divadelní přehlídku ochotnických souborů

holesov divadelni prehlidka 200Po tříleté covidem vynucené pauze se do Holešova vrací tradiční Divadelní přehlídka. Od 21. do 23. října vystoupí v kině Svět ochotnické soubory z regionu. Přehlídka je tentokrát nesoutěžní, podle členů holešo...

Film

Kozímu příběhu nepomohl ani sýr

kozi pribeh se syremPřed čtyřmi roky natočil Jan Tománek Kozí příběh - pověsti ze staré Prahy a kolem nerozlučných protagonistů, Kuby a jeho mluvící kozy (ale nikoli tak užvaněné jako osel ve Shrekovi), rozvinul napínavé ...