Nakladatelství Host vydalo Prózu a deníky Karla Hynka Máchy. Českého klasika, kterého každý zná z literatury. To zajímavé a historicky i psychologicky obohacující se ale může ukrývat v Máchově soukromých a intimních zápiscích z let 1834 a 1835. Kniha totiž obsahuje jak zásadní dílo tohoto mistra české literatury, například prózu Cikáni, Křivoklát a další drobné povídky, tak také útržky z jeho soukromých deníků, nichž nechybí poznámky sexuálního charakteru.
Právě držíte v rukou úplný soubor próz, prozaických zlomků a deníků našeho největšího romantického básníka Karla Hynka Máchy, z jehož díla čerpala a povstala moderní česká literatura. Oproti staršímu výboru, vydanému v České knižnici v roce 2008, se tento svazek liší nejen obsahem a uspořádáním, respektujícím rozvržení do Máchou proponovaných nebo naznačených cyklů a sérií, ale především nabízí zcela novou edici, založenou na ověření textů podle původních pramenů a pro nynějšího čtenáře pravopisně aktualizovanou. Zásadní inovací prošla rovněž komentářová část svazku: zatímco studie Zdeňka Hrbaty a Martina Procházky zasazuje Máchovu prozaickou tvorbu do kontextu evropského romantismu prostřednictvím charakteristických témat: historismus — poutnictví — všednodennost, a detailně analyzuje román Cikáni, studie editora a pořadatele svazku Michala Charypara zdůvodňuje způsob členění jednotlivých textů do oddílů Kat — Obrazy ze života mého — Ostatní prozaické fragmenty — Cikáni — Deníky. Samozřejmou součástí knihy je též revidovaný obsáhlý pasus vysvětlivek a slovníček nezvyklých či archaických výrazů.
O autorovi:
Karel Hynek Mácha (1810 Praha – 1836 Litoměřice), básník, prozaik, nejvýznamnější představitel českého romantismu České literatuře a historii se věnoval a své první verše skládal už při studiu na pražském piaristickém gymnáziu. Vlastenecké a společenské aktivity v kruhu stejně smýšlejících přátel dále rozvíjel i na pražské univerzitě, kde studoval nejprve filozofii a poté práva. Než přijal místo advokátního praktikanta v Litoměřicích, zaujatě četl světové autory, zajímal se o výtvarné umění i soudobé vědecké poznání a úspěšně vystupoval v ochotnických představeních Tylova souboru ve Stavovském a Kajetánském divadle. Přijal obrozenské jméno Karel a původní křestní Ignác počeštil na Hynek. Osobní zálibou i zdrojem inspirace mu bylo pěší putování krajinou a výstupy na česká pohoří, navštívil řadu hradů a zřícenin, které v plenéru sám kreslil, roku 1834 podnikl cestu do severní Itálie. V dubnu 1836 vydal teprve později doceněnou básnickou skladbu Máj. Přestože mu náhlá předčasná smrt zabránila dokončit mnohé z plánovaných textů, úchvatná metaforika, zvukomalba i významová intenzita nezpochybnitelně vřazují Máchovu tvorbu do kánonu evropské literatury.
Hodnocení knihy:
Jednoznačně jsem ráda za to, že tato kniha vyšla. Pokud jste někdy četli Máchu, a nejen Máj, poznáte, jak se do jeho tvorby prolíná jeho vášnivá a melancholická osobnost a témata jako: láska, rodičovství, nevěra, žárlivost, zrada a smrt. Jeho deníky poukazují i na jeho silné sexuální založení. To vše odpovídá tomu, jak žil a jak zemřel. Mně to vše, včetně deníků, pomohlo dokreslit jeho osobnost z psychologického a astrologického hlediska. Karel Hynek Mácha byl Štír a poznatky o jeho povaze a životě přesně korespondují s jeho horoskopem, i když neznáme přesný čas narození. Zpočátku jsem měla trochu problém nahlížet na jeho intimní zápisky s tím, že by si to určitě nepřál, pak jsem ale přijala vše s tím, že cílem je pochopit jeho osobnost a život, nikoli se šťourat v jeho intimním životě pro senzaci.
Název: Prózy a deníky
Autor: Karel Hynek Mácha
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 472
Hodnocení: 95%
https://www.hostbrno.cz/prozy-a-deniky/
< Předchozí | Další > |
---|