Karel Hynek Mácha bez cenzury

Karel Hynek Mácha bez cenzury

Tisk

Deníky K. H. MáchaNakladatelství Host vydalo Prózu a deníky Karla Hynka Máchy. Českého klasika, kterého každý zná z literatury. To zajímavé a historicky i psychologicky obohacující se ale může ukrývat v Máchově soukromých a intimních zápiscích z let 1834 a 1835. Kniha totiž obsahuje jak zásadní dílo tohoto mistra české literatury, například prózu Cikáni, Křivoklát a další drobné povídky, tak také útržky z jeho soukromých deníků, nichž nechybí poznámky sexuálního charakteru.

Právě držíte v rukou úplný soubor próz, prozaických zlomků a deníků našeho největšího romantického básníka Karla Hynka Máchy, z jehož díla čerpala a povstala moderní česká literatura. Oproti staršímu výboru, vydanému v České knižnici v roce 2008, se tento svazek liší nejen obsahem a uspořádáním, respektujícím rozvržení do Máchou proponovaných nebo naznačených cyklů a sérií, ale především nabízí zcela novou edici, založenou na ověření textů podle původních pramenů a pro nynějšího čtenáře pravopisně aktualizovanou. Zásadní inovací prošla rovněž komentářová část svazku: zatímco studie Zdeňka Hrbaty a Martina Procházky zasazuje Máchovu prozaickou tvorbu do kontextu evropského romantismu prostřednictvím charakteristických témat: historismus — poutnictví — všednodennost, a detailně analyzuje román Cikáni, studie editora a pořadatele svazku Michala Charypara zdůvodňuje způsob členění jednotlivých textů do oddílů Kat — Obrazy ze života mého — Ostatní prozaické fragmenty — Cikáni — Deníky. Samozřejmou součástí knihy je též revidovaný obsáhlý pasus vysvětlivek a slovníček nezvyklých či archaických výrazů.

O autorovi:

Karel Hynek Mácha (1810 Praha – 1836 Litoměřice), básník, prozaik, nejvýznamnější představitel českého romantismu České literatuře a historii se věnoval a své první verše skládal už při studiu na pražském piaristickém gymnáziu. Vlastenecké a společenské aktivity v kruhu stejně smýšlejících přátel dále rozvíjel i na pražské univerzitě, kde studoval nejprve filozofii a poté práva. Než přijal místo advokátního praktikanta v Litoměřicích, zaujatě četl světové autory, zajímal se o výtvarné umění i soudobé vědecké poznání a úspěšně vystupoval v ochotnických představeních Tylova souboru ve Stavovském a Kajetánském divadle. Přijal obrozenské jméno Karel a původní křestní Ignác počeštil na Hynek. Osobní zálibou i zdrojem inspirace mu bylo pěší putování krajinou a výstupy na česká pohoří, navštívil řadu hradů a zřícenin, které v plenéru sám kreslil, roku 1834 podnikl cestu do severní Itálie. V dubnu 1836 vydal teprve později doceněnou básnickou skladbu Máj. Přestože mu náhlá předčasná smrt zabránila dokončit mnohé z plánovaných textů, úchvatná metaforika, zvukomalba i významová intenzita nezpochybnitelně vřazují Máchovu tvorbu do kánonu evropské literatury.

Hodnocení knihy:

Jednoznačně jsem ráda za to, že tato kniha vyšla. Pokud jste někdy četli Máchu, a nejen Máj, poznáte, jak se do jeho tvorby prolíná jeho vášnivá a melancholická osobnost a témata jako: láska, rodičovství, nevěra, žárlivost, zrada a smrt. Jeho deníky poukazují i na jeho silné sexuální založení. To vše odpovídá tomu, jak žil a jak zemřel. Mně to vše, včetně deníků, pomohlo dokreslit jeho osobnost z psychologického a astrologického hlediska. Karel Hynek Mácha byl Štír a poznatky o jeho povaze a životě přesně korespondují s jeho horoskopem, i když neznáme přesný čas narození. Zpočátku jsem měla trochu problém nahlížet na jeho intimní zápisky s tím, že by si to určitě nepřál, pak jsem ale přijala vše s tím, že cílem je pochopit jeho osobnost a život, nikoli se šťourat v jeho intimním životě pro senzaci.

 Deníky K. H. Mácha

Název: Prózy a deníky
Autor: Karel Hynek Mácha
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 472
Hodnocení: 95%

https://www.hostbrno.cz/prozy-a-deniky/


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Urban: „Humor je vždycky dobrý společník a odbourá mantinely“

petr urban 200Přečtěte si rozhovor s Petrem Urbanem, otcem legendárního Čecha Rudy Pivrnce. Řeč bude nejen o této značce, produktech a úskalích, ale i o jeho dětech nebo výtvarné výchově.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Zastavte barbarství!
ucs 1Podle informací z denního tisku plánuje „elita“ Národního muzea, ve spolupráci s Ministerstvem kultury, odstranit z panteonu svěřené budovy busty Julia Fučíka, Fráni Šrámka a dalších spisovatelů, slovem osobností české národní kultury. Prý byla jejich inst...

Z archivu...


Literatura

Romantika Holka přes palubu

holka pres palubu200V červnu vydalo nakladatelství Cosmopolis oddechovou romantickou slaďárnu holka přes palubu od Američanky Tessy Bailey. Pikantní romantické čtení ocení všechny ženy, které si přejí přečíst přímočarý příběh o lásce.

...

Divadlo

Pozemšťan. Premiéra ONE MAN SHOW v Divadle Bolka Polívky v Brně

Pozemstan perexDruhou premiérou letošní sezony byla pod patronací principála Bolka Polívky 5. dubna autorská inscenace Pozemšťan v podání herce Pavola Seriše a v režii Hany Mikoláškové. Komediální pantomimou a vlastními komentovanými vstupy herec vypráv...

Film

V zajetí tradic a pravidel

norsko 200Na devátém ročníku festivalu Severský filmový podzim nabídnou v sedmnácti českých městech to nejlepší ze severské a pobaltské filmografie. Letošní ročník je plný snímků se sportovní tématikou. My se ale dnes podíváme na film norské autorky Iram ...