Vrchol masopustního veselí: Lákat bude živý medvěd, ochutnávka slivovice i zabijačková polévka

Vrchol masopustního veselí: Lákat bude živý medvěd, ochutnávka slivovice i zabijačková polévka

masopust 200Masopustní veselí vyvrcholí během tohoto víkendu. Zkuste zapátrat ve svém okolí, masopustní průvody jsou ohlášené na spoustě měst, městeček i vesnicích v Čechách. Díky nim na chvíli zapomenete na všední starosti. Neváhejte, určitě to bude stát za to! Kam se můžete podívat?


Pravý moravský fašank

Festival masopustních tradic Fašank proběhne od 8. do 12. února 2013 v obci Strání na Zlínsku. 8. února 2013 večer začne program v tělocvičně, kde se v 18:00 hodin představí se svým pořadem „Jablko nepadá daleko od stromu“ děti a později od 19:00 hodin dospělí s programem Řečeno písní o lásce, humoru a satiře v písních ze Strání. Objeví se i folklorní soubory jako například Javorina a do půlnoci bude trvat Beseda u cimbálu.

masopust fasank strani

Dne 9. února 2013 budou mít od 8:00 do 13:00 hodin den otevřených dveří Moravské sklárny v Květné. Uvidíte ruční výrobu českého skla. Další program na Zámečku vám od 9:00 do 15:00 nabídne ukázky lidových řemesel a zabijačkové hody. Od 13:00 se v rámci hlavního festivalového programu na náměstí u Zámečku předvedou různé folklorní soubory se svými fašankovými obchůzkami. Večer bude až do noci pokračovat Beseda u cimbálu. Neděli 10. února zpestří dětský karneval, noční cimbálová beseda bude spojená s ochutnávkou tradiční slivovice. I další den 11. února se těšte na živou hudbu a cimbálové posezení. V úterý 12. února se na masopustní obchůzku vydají domácí a závěr celého festivalu už bude patřit Taneční zábavě spojené s pochováváním basy. Zkrátka každý den bude na co koukat a kde se dobře pobavit.

A co slibují jinde?

Ve Stochově na Kladensku bude 8. února od 10:00 hodin na Mírovém náměstí k vidění i živý medvěd a lákadlem mají být také jízdy na koních.

masopust fasank stochov

Většina akcí ovšem proběhne 9. února. Nabízíme vám jejich malou ochutnávku.

Na Studáneckém masopustu v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku by od 14:00 hodin neměly chybět tradiční koblihy a zabijačka. Průvod masek půjde i děčínskou Zoo, akce je spojená i se soutěží o nejhezčí masku. Staročeský masopust v Housově mlýně na Táborsku nabídne návštěvníkům i oslavu keltského svátku Imbolc, jednoho ze čtyř nejdůležitějších keltských svátků, kdy se také předpovídá počasí. Svátek je také symbolem ohně a očištění. Domácí zabijačku nabízejí v Hustopečích na Břeclavsku, kde budou také otevřené vinné sklepy, a bude se konat benefiční aukce vín. Zabijačková polévka má být pro návštěvníky zdarma.

masopust decin

Hroznová koza i pochovávání basy

Na správný vinařský fašank zvou taktéž do Valtic na Břeclavsku. V průvodu budou k vidění i vinařské figurky a hroznová koza Vinifera a obchůzka se koná, jak jinak, po sklepech, vinárnách a kinotékách. Chlapci při každé zastávce zatančí obřadní tanec Pod šable. V Dobšicích na Znojemsku se 9. února dopoledne ukáže i flašinetář a koňská bryčka. Vodit medvěda a pochovávat basu budou lidé v Kajlovci, Jakubčovicích a Domoradovicích v rámci Masopustu v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Také hlavní město Praha si posvítilo na dávné zvyky. Na Karlínském masopustu si zahrají různá hudební tělesa a děti si vyzkouší svoji zručnost v tvůrčích dílnách.

masopust fasank valtice
Proč si slavnosti neprotáhnout?

Veselí bude pokračovat i 10. února. V Doudlebech na Českobudějovicku proběhne setkání se slaměnou a růžičkovou koledou a věnečkem. Kouřim na Kolínsku přiláká na vepřové hody, smažení koblih i ukázky lidových řemesel. Někde, jako třeba ve středočeském Berouně nebo v Lipnici nad Sázavou na Vysočině si ale masopustní veselí navzdory kalendáři a začínajícímu půstu protáhnou radovánky ještě o pár dní a s průvodem budou slavit až 16. února. Ostatně, proč si toho neužít o pár dní déle, když je to jenom jednou za rok?

Všude se bude něco dít, tak neseďte doma a vyrazte se také pobavit!

Zdroj foto: internet


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Miroslav Macek: „Smích je nejlepší obranou bezmocných proti moci.“

miroslav macek 200Přinášíme vám rozhovor s bývalým politikem a v současné době oblíbeným spisovatelem Miroslavem Mackem. Nedávno mu vyšla kniha Tři muži v automobilu, prorazil s pokračováním Saturnina a brzy mu vyjdou další zajímavá díla. Nechte se ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Velikonoční tradice ožijí v šumperském muzeu už na Zelený čtvrtek

velikonoce sumperk perexUplést si pomlázku, ozdobit kraslici, upéct perníček nebo vyrobit dekorace budou moci návštěvníci Velikonoc v muzeu. Dozvědí se zajímavosti o původu svátků, jejich křesťanské tradici i o to...

Z archivu...


Literatura

Ochutnávačka. Práce plná laskomin?

Ochutnávačka, perexMilujete jídlo? Pak vám možná povolání ochutnávače připadá jako ideální zaměstnání. Jenže to rozhodně není. Ne v případě Magdy, hlavní hrdinky románu z druhé světové války. Ano, ochutnala spoustu laskomin, ale každé sousto ji mo...

Divadlo

Faust na deskách Buran Teatr v Brně

Faust 200Nejdřív několik základních informací:  BURANTEATR se zrodil v létě 2003 v hlavách dvojice studentů Divadelní fakulty JAMU Zetela a Jana Šotkovského – z potřeby realizovat své představy o divadelním provozu mimo existující divadla. Zakladatelé se tehd...

Film

Dokumenty Michelangela Antonioniho se uhnízdily v Karlových Varech

altLetos někteří filmaři buď v plné síle oslavili sté narozeniny (jako japonský režisér Kaneto Šindo) nebo se před sto lety narodili (Tadaši Imai,  Alexander Mackendrick, Gene Kelly, Georges Franju,  Michelangelo Antonioni). P...