Masopustní veselí vyvrcholí během tohoto víkendu. Zkuste zapátrat ve svém okolí, masopustní průvody jsou ohlášené na spoustě měst, městeček i vesnicích v Čechách. Díky nim na chvíli zapomenete na všední starosti. Neváhejte, určitě to bude stát za to! Kam se můžete podívat?
Pravý moravský fašank
Festival masopustních tradic Fašank proběhne od 8. do 12. února 2013 v obci Strání na Zlínsku. 8. února 2013 večer začne program v tělocvičně, kde se v 18:00 hodin představí se svým pořadem „Jablko nepadá daleko od stromu“ děti a později od 19:00 hodin dospělí s programem Řečeno písní o lásce, humoru a satiře v písních ze Strání. Objeví se i folklorní soubory jako například Javorina a do půlnoci bude trvat Beseda u cimbálu.
Dne 9. února 2013 budou mít od 8:00 do 13:00 hodin den otevřených dveří Moravské sklárny v Květné. Uvidíte ruční výrobu českého skla. Další program na Zámečku vám od 9:00 do 15:00 nabídne ukázky lidových řemesel a zabijačkové hody. Od 13:00 se v rámci hlavního festivalového programu na náměstí u Zámečku předvedou různé folklorní soubory se svými fašankovými obchůzkami. Večer bude až do noci pokračovat Beseda u cimbálu. Neděli 10. února zpestří dětský karneval, noční cimbálová beseda bude spojená s ochutnávkou tradiční slivovice. I další den 11. února se těšte na živou hudbu a cimbálové posezení. V úterý 12. února se na masopustní obchůzku vydají domácí a závěr celého festivalu už bude patřit Taneční zábavě spojené s pochováváním basy. Zkrátka každý den bude na co koukat a kde se dobře pobavit.
A co slibují jinde?
Ve Stochově na Kladensku bude 8. února od 10:00 hodin na Mírovém náměstí k vidění i živý medvěd a lákadlem mají být také jízdy na koních.
Většina akcí ovšem proběhne 9. února. Nabízíme vám jejich malou ochutnávku.
Na Studáneckém masopustu v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku by od 14:00 hodin neměly chybět tradiční koblihy a zabijačka. Průvod masek půjde i děčínskou Zoo, akce je spojená i se soutěží o nejhezčí masku. Staročeský masopust v Housově mlýně na Táborsku nabídne návštěvníkům i oslavu keltského svátku Imbolc, jednoho ze čtyř nejdůležitějších keltských svátků, kdy se také předpovídá počasí. Svátek je také symbolem ohně a očištění. Domácí zabijačku nabízejí v Hustopečích na Břeclavsku, kde budou také otevřené vinné sklepy, a bude se konat benefiční aukce vín. Zabijačková polévka má být pro návštěvníky zdarma.
Hroznová koza i pochovávání basy
Na správný vinařský fašank zvou taktéž do Valtic na Břeclavsku. V průvodu budou k vidění i vinařské figurky a hroznová koza Vinifera a obchůzka se koná, jak jinak, po sklepech, vinárnách a kinotékách. Chlapci při každé zastávce zatančí obřadní tanec Pod šable. V Dobšicích na Znojemsku se 9. února dopoledne ukáže i flašinetář a koňská bryčka. Vodit medvěda a pochovávat basu budou lidé v Kajlovci, Jakubčovicích a Domoradovicích v rámci Masopustu v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Také hlavní město Praha si posvítilo na dávné zvyky. Na Karlínském masopustu si zahrají různá hudební tělesa a děti si vyzkouší svoji zručnost v tvůrčích dílnách.
Proč si slavnosti neprotáhnout?
Veselí bude pokračovat i 10. února. V Doudlebech na Českobudějovicku proběhne setkání se slaměnou a růžičkovou koledou a věnečkem. Kouřim na Kolínsku přiláká na vepřové hody, smažení koblih i ukázky lidových řemesel. Někde, jako třeba ve středočeském Berouně nebo v Lipnici nad Sázavou na Vysočině si ale masopustní veselí navzdory kalendáři a začínajícímu půstu protáhnou radovánky ještě o pár dní a s průvodem budou slavit až 16. února. Ostatně, proč si toho neužít o pár dní déle, když je to jenom jednou za rok?
Všude se bude něco dít, tak neseďte doma a vyrazte se také pobavit!
Zdroj foto: internet
< Předchozí | Další > |
---|